Menopauza, csökkenő vonzerő, öregedés, hormonális változások, félőrület, depresszió – ezt mondják az ötven pluszos időszakról nők esetében, de mi van, ha ez az évtized mégsem csak a rémületről és a veszteségről szól?
Az ötven feletti nők komoly nehézsége az, hogy a társadalom számára láthatatlanná válnak: munkaerőpiaci helyzetük rosszabbra fordul, szerepeik nem egyértelműek, hiszen gyermekeik már felnőttek, de ők maguk még nem nagymamák, vonzerejüket abban az értelemben, ahogyan a média a női vonzerőt definiálja, elvesztik, ilyenkor pedig sokan értéktelennek tekinthetik magukat amellett, hogy nehezen birkóznak meg a változókor velejáróival.
Brezina Kinga Nia oktató és tréner, és Hoppál Bori testtudatoktató viszont ezzel szemben arról beszélnek legújabb adásunkban, hogy az ötvenes éveink egy, a korábbiaknál mélyebb és sokkal boldogabb korszak kezdete is lehet.
„Ötven körül kristálytisztává válik, hogy a saját boldogságom indikátora nem lehet az, hogy kapcsolatban élek-e vagy sem”, mondja Brezina Kinga a Csakugyan podcast vendégeként, és hozzáteszi: rájövünk, hogy „egy másik ember nem lehet a feltétele annak, hogy hogy vagyok. Ez nem hogy luxus, hanem teljesen fölösleges energiapazarlás.” Amikor pedig a láthatatlanságról kérdezzük, szilárdan kijelenti, hogy „én nem lettem láthatatlan, soha nem is voltam”.
Hoppál Bori arra hívja fel a figyelmet, hogy ha a nők a saját testükkel alakítanak ki elsődleges kapcsolatot, és nem úgy néznek rá, hogy mások szemében milyennek tűnnek, akkor a változásokon könnyebben át tudnak menni anélkül, hogy elveszítenék a saját identitásukat, magabiztosságukat és az örömre való képességüket. „A változás, az nem egy krízis, nem egy combos trauma”, fejtegeti Bori, „viszont ha egy változásnak folyamatosan ellene feszülünk, akkor lesz belőle krízis”.
„Ez egy út”, teszi hozzá Kinga, „és mire végigélem az életem, a lehető legközelebb szeretnék kerülni önmagamhoz”.
A Csakugyan újabb mágikus epizódjából kiderül, hogy
mi a baj a szerelemfüggőséggel és miért kell megszabadulni tőle;
mit jelent a perimenopauza, és a változókor valójában miért sokkal több, mint egy utolsó menstruáció;
mennyiben hasonlít a női változókor a kamaszkorhoz;
hogyan jön a szexuális forradalom ötven után;
érdemes-e ötven fölött nőknek érzelmek nélkül szexelni, vagy inkább nem;
milyen az érzelmi gödrök legmélyén lenni és hogyan lehet kijönni onnan.
Ha érdeklik a válaszok a fenti kérdésekre, hallgassa meg a podcastot és iratkozzon fel csatornáinkra, hogy mindig értesüljön a legfrissebb beszélgetésekről.