Tisztelet és főhajtás
Eötvös Lórándra emlékeztek a Fiumei úti Sírkertben
A felsőoktatást megújító tudósra, a torziós inga feltalálójára, Eötvös Lórándra emlékeztek halálának 100. évfordulója alkalmából április 9-én, a Fiumei úti sírkertben. A neves tudós síremlékénél a Nemzeti Örökség Intézete és a Magyar Geofizikusok Egyesülete közös szervezésében tartott megemlékezésen Józsefváros önkormányzatát Sántha Péterné alpolgármester képviselte.
Zelei Gábor, a Magyar Geofizikusok Egyesületének alelnöke beszédében összefoglalta Eötvös Lóránd számos tekintetben kiemelkedő életútját. Eötvös Lóránd 1848 nyarán született Budán, báró Eötvös József író és politikus, a reformkor egyik vezéralakjának fiaként, így már gyermekként kapcsolatba került az akadémikusokkal.
„Különleges helyzete és tehetsége rendkívüli pályafutást tett lehetővé számára. Az első székfoglaló előadásán állítólag még a csillárról is lógtak a hallgatók, mindenki látni akarta a báróból lett természettudóst” – idézte fel Zelei Gábor, hozzátéve, hogy a báró később is nagy megdöbbenést váltott ki azzal, hogy hintó helyett lóháton járt tanítani.
Eötvös munkásságát összefoglalva Zelei Gábor többek között azt is felidézte, hogy a tudós 1900-ban, a párizsi világkiállításon mutatta be találmányát, a torziós ingát, melynek eleinte nem volt komoly visszhangja a tudományos életben. Ez mégsem szegte kedvét, tovább tökéletesítette a találmányt, és 1902-ben elkészült az első kettős inga, mellyel az észlelés idejét majdnem a felére lehetett csökkenteni.
Az alelnök Eötvös tudományos életműve mellett megemlékezett sportteljesítményeiről is, kiemelve a hegymászás területén elért sikereit, majd az alábbi Eötvös-gondolattal zárta beszédét: „Ha igazi tudósok, és jó magyarok akarunk lenni, akkor a tudományt oly’ magasra kell emelni, hogy azt hazánk határán túl is megláthassák, és megadhassák neki az illő tiszteletet. Igazi diadalünnep akkor lesz, amikor a magyar tudomány haladását meg fogja látni és gazdagodásnak fogja tekinteni az egész világ.”
Borhy László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora egyebek mellett arra emlékeztette a jelenlévőket, hogy Eötvös Loránd halálának centenáriuma alkalmából a nevéhez és munkásságához szorosan kötődő szervezetek – a tudós érdemeinek megismertetése céljából – éves megemlékezés-sorozatot hirdettek.
„Eötvös Loránd igazán sokoldalú tehetség volt, olyan ember, aki saját ügyével mindig igyekezett másokat is szolgálni" – mondta az egyetem rektora, hangsúlyozva, hogy „Eötvös Loránd határozott, tevékeny jelleme, amely sosem hagyta tétlen sodródni, örök nyomot hagyott az utókor emlékezetében”.
A megemlékezést a Balatonfüredi Eötvös Loránd Általános Iskola és a Celldömölki Városi Általános Iskola tanulói által előadott versek és kórusművek tették teljessé. A síremléknél szakmai és társadalmi szervezetek, illetve a tudósról elnevezett oktatási intézmények tanárai és diákjai helyezték el a megemlékezés virágait.
Józsefváros önkormányzata nevében Sántha Péterné alpolgármester tisztelgett Eötvös Lóránd emléke és munkássága előtt.
Fotó: Ványi Ákos/Józsefváros újság