A Palotanegyed talán legjobb modern épületében jártunk szakértőinkkel, Fortvingler Éva és Bulcsu Tamás építészekkel, ami az egykori Pajor szanatórium híres épületét teszi olyan egységessé, amiről az eredeti tervezők talán csak álmodtak.

A Semmelweis Egyetem (SE) Egészségtudományi Kara (ETK) a második legnagyobb az egyetem karai közül, rengeteg külföldi hallgató jár ide, és egy olyan épületben találtak otthonra, ami eredetileg nem egyetemi célra épült. A főbejárat a Vas utca 17. alatt van, de van bejárata a Szentkirályi utca 12–14. felől is egy 2022-ben átadott modern épületrészben. Az új épület kívülről is kimagaslóan jó, de ami egészen kiválóvá teszi, az a belső kialakítás és ahogy a régi épületekhez csatlakozik. Évával és Tamással bejártuk az egész épületkomplexumot, és megmutatták, mitől is olyan értékes, ami itt létrejött.

A múlt: Pajor és Hültl
Hogy mi is van itt, lehetetlen megérteni, ha fel nem idézzük a múltat.

A Szentkirályi utca 14. alatt dr. Pajor Sándor Bécsben és Budapesten tanult neurológus 1889-ben, európai tanulmányútjáról hazatérve hozott létre gyógyintézetet. 1906-ban megvette a telek Vas utcára nyíló részét is, ahová Hültl Dezső építészprofesszorral terveztette meg a későbbi Dr. Pajor Szanatórium és Vízgyógyintézetet, ami az ország legnagyobb magángyógyintézete lett. Itt volt először rádiumos kezelés (amit a kései „jogutód”, az 1996-ban megszűnt Balassa kórház vitt tovább), volt fizikoterápia, napfürdők, légfürdők, „akkor minderre az autók nélküli Szentkirályi utca alkalmas volt”, jegyzi meg Bulcsu Tamás.

Hültl Kossuth téri házát mindenki ismeri; az eredetivel egyező stílusban újjáépült rész alatt van a metrókijárat. Az újonnan felhúzott, kívülről régi, belül modern betonépület felfogásbeli ellentéte a Szentkirályi utcai modern kiegészítésnek, jelzi Éva, de annak is, ahogy maga Hültl oldotta meg az ő Vas utcai épületének és a régebben épült Szentkirályi utcai háznak egyesítését. A régi épületen annyit alakított, hogy egységes legyen a megjelenés, de meghagyta a homlokzati vonalak kis eltéréseit.

Hogy miként is helyezkedik el a két utca között a Hültl által egybeépített két épület, a Google térkép nem túl friss műholdas képén még jól látható. A telket csak 3/4 részben foglalja el oly módon, hogy csak a telekhatárok mentén húzódik, és egy nagy kertet vesz körbe középen.

Más lett, de a helyén van
A Szentkirályi utca 14-es egynegyednyi telekrészen egy kisebb épület állt, amit 2000 körül lebontottak, parkolónak használták a helyét. A Semmelweis Egyetem 2018-ban hirdetett nyílt tervpályázatot a beépítésre, amin Bődi Imre és Frikker Zsolt építészek (Studio Fragment Kft.) terve nyert. Az egyébként, hogy a legjobb terv nyert és meg is valósult, Fortvingler Éva szerint igazán pozitív történet, sokszor nem ilyen szerencsések a tervezők.

Az új kari épülettel bezáródott a kert körüli épületek köre, tulajdonképpen most vált teljessé a Pajor-féle elgondolás. A homlokzat rafináltan egyszerű, ritmikusan változó ablakokkal illeszkedik a régi épülethez, de a tervezők az ablakokat kiforgatták dél felé, így a szűk utcából sokkal több fényt enged be, mutatja Éva. A másik nagy ötlet pedig a félkör motívumos bejárat, ami mívességet ad a homlokzatnak.

A mívesség a látszólag egyszerű homlokzat minden részén jelen van, pedig betonnal és acéllemezekkel dolgoztak, a beton azonban üveg simaságú, a lemez finoman áttört, a kar címerét pedig a betonba nyomott kicsi kavicsokkal alakították ki. Tamás arra is felhívja a figyelmet, hogy a bejárat nem szimmetrikus és a kapuzat béletessége milyen elegáns megoldás, akár egy gótikus templom kapuja, csak egyéb díszítés nélkül. És az is izgalmas, hogy az épületen át lehet menni, ami tulajdonképpen mindenkinek szabad, de a hallgatók és a trefortos gimisek, akik ide járnak ebédelni, sokszor át is mennek innen a Vas utcai részbe.

Amikor bementünk, akkor tárult fel igazán, milyen szervesen kapcsolódik az új épületrész a régihez. A közvetlenül mellette álló első szanatóriumépület belül kapcsolódik, a fogadótér teljes szélességében nyílik össze a két épület, és feltárul a belső kert is, ahová ki lehet menni. Éva arról beszélt, hogy az új épületnek és a Vas utcai rész átriumának kialakítása mennyire hasonló, pedig több mint 100 év választja el a kettőt, a belsőépítészeti megoldások, pl. a mindkét helyen lévő nagy Zsolnay váza emlékeztet rá, hogyan tiszteleg az új a régi előtt.

Amiben nagy eltérés van, azok technikai részletek, ami közül Tamás az akusztikai csillapítást emeli ki. Az új épületben nincs visszhang, a falak elnyelik a hangot, mások beszélgetése nem zavar. A Vas utcai átriumban ugyanakkor, miközben igazán szép, üldögélni nem olyan kellemes, mert mindenki hallja egymást, miközben alig értjük, mit mond a másik. Tamás, ahogy a Mária utcai sétán, most is a környezetpszichológia fontosságát hozza elő: az akusztika, a hangok hatása is nagyon befolyásolja az ember közérzetét. Az új épületnél erre figyeltek, és ez a modern technológiának köszönhető.

Az új épületben a fűtés, légkondicionálás sincs szem előtt, és a tervezők olyan apróságra is gondoltak, mint a folyosó burkolatából kibukó nemesacél szemeteskübli, ez már szinte „építészpornó” a szakmai szleng szerint.

Ennek ​az épületsétának két tanulsága van még. Az egyik, hogy egy cikkben csak a töredékét lehet bemutatni annak, amit láttunk. Ezért arra biztatjuk az olvasót, sétáljon maga is keresztül az épületen, nézze meg, milyen is valójában.

A másik tanulság pedig az, hogy

itt a bizonyíték, lehet úgy tágas, sokat tudó egyetemi kampuszt építeni a város közepén is, hogy nem romboljuk le a régit,

hanem parkos, kertes részeket hagyva csak alakítunk rajta és harmonikusan egészítjük ki az újjal. Ezt nem lehet nem észrevenni néhány lépéssel a Pázmány Campus környezetre, szomszédságra, városrészre érzéketlen most folyó munkálatai közben.

Még több hír a Belvárosból

Évek óta szerveznek egészségnapot a Deák Diák iskolában. Az iskola vezetésének törekvése, hogy ráirányítsa a családok figyelmét az egészséges életmód fontosságára. A március végi nagyszabású...
A Dohány utca belső-erzsébetvárosi részén áthaladó trolibuszok útvonalának akadálymentesítéséről.
Április 23-án (szerdán) nem fogad ügyfeleket a terézvárosi polgármesteri hivatal.
Az átfogó akcióban 4 körözött személyt fogtak el. A jegyellenőrök és a rendőrök 8 járat több mint 50 ezer utasát ellenőrizték márciusban – írja lapunkhoz eljuttatott közleményében a Budapesti...
Április 8-án, a Nemzetközi Roma Napon Oláh József Pöli helyi képviselő (Közösen Józsefvárosért), egyenlőségi tanácsnok, a Méltóságot a Romáknak mozgalom alapítója mondta el gondolatait a jelenlegi...
Készüljünk együtt a húsvétra – várunk benneteket április 17-én, csütörtökön 16 órától a Klauzál térre!
Tovább tart a zaj, a por – hivatalos a hír, hogy csúszik a bontás a Pázmány Campus beruházáson, tudta meg Rádai Dániel alpolgármester.
Megrendezte az önkormányzat a III. Józsefvárosi Kispályás Labdarúgó Bajnokságot, mégpedig négy kerületi iskola fiú- és lánycsapatai körében. Ezen a héten folytatódik a verseny az idősebbek körében.
Bármikor megnézhet egy kiállítást a Víg utcában. A nap bármelyik órájában megnézhetjük a MOME frissen diplomázott hallgatóinak, Szövérffi Adrienn-nek és Tompa Lukács Sámuelnek Kirakati ló című...
Nem roma napot, hanem roma hetet tartanak Józsefvárosban a nemzetközi roma nap alkalmából. A szervezők sok és sokféle programmal készülnek.
Új funkcióval bővül a BudapestGO, a Budapesti Közlekedési Központ alkalmazása – már a BKK Utasbiztonsági Szolgálatot is lehet riasztani.
A képviselő-testület döntése alapján ebben az évben 967 millió forintot kap az Erzsébetváros Kft. takarításra. Ez 25 millió forinttal több, mint a tavalyi keret, így nem jut kevesebb a munkákra, és...
2025 májusában az önkormányzat közzéteszi a kerületi sportkoncepciót, amely konkrét intézkedéseket tartalmaz. A dokumentum megalkotása előtt a kerületi igényeket is felmérték.
Március 24-én lakossági fórumot tartottak az Almássy téri kutyafuttatóban, s a téma a helyszín felújítása, rendbetétele volt. Sok kutyás eljött a környékről, s persze nem hiányoztak a blökik sem:...
Belváros Egészségügyéért Díjat az V. kerület önkormányzatának Egészségügyi és Szociális Bizottsága a kerületi lakosok egészségének megőrzéséért kiemelkedő munkát végzők tevékenységének...
A Dankó udvar mellett van egy másik, kívülről nem megközelíthető sportudvara is a Magdolnanegyednek, a Homok utcában. Amit most a gyerekrészvételi költségvetés nyertes ötlete alapján fejlesztenek.
A március 27-i képviselő-testületi ülésen tárgyalja a JÓKÉSZ, a kerületi építési szabályzat módosítását. Ennek egy nagy ingatlanfejlesztés az apropója a Századosnegyedben, és azt eredményezheti,...
Gyerekként még építész akart lenni, ám matektanára meggyőzte arról, hogy másfelé induljon – így lett festőművész és kiállításszervező a Magyar Nemzeti Galériában Borbély László. A józsefvárosi,...

A címlapról

Elhárították a kedd délután óta fennálló áramellátási hibát, ami...
Az Örs vezér tere és a Puskás Ferenc Stadion között továbbra is...
2024-ben a hazai áramtermelés negyedét adták a napelemek, ez a...
Évtizedek óta újságok, különféle nyomdai termékek az életünk.
Összehangolt uniós fogyasztóvédelmi ellenőrzés indul a mobil és...
Az izraeli delegáció látogatása miatt több helyen is forgalmi...

Könyvajánló

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelent meg az idei Egészség világnapján, április 7-én!
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.