A Kiss József utca lakói nehezményezték, hogy nem kérdezték meg őket a tervezett fásításról. Összefogtak ezért és kompromisszumra kényszerítették az önkormányzatot.
„A hibás, ki nem dolgozott, illetve előzetes egyeztetésre nem bocsátott tervek miatt aláírásgyűjtést és lakossági tájékoztató kampányt indítottam útjára, online és print kommunikációval” – írta meg lapunknak Sz. Gábor arra a kérdésünkre, miért indított petíciót a Kiss József utca fásításával kapcsolatban. „Például a tervekben nem szerepelt a helyi kisbolt áruszállítási igényeinek megoldása, vagy az, hogy kijelölt mozgáskorlátozott parkolóhely is van egy lakótársunk részére.”
Sz. Gábor augusztus 8-án találta meg a Kiss József utcai fejlesztés terveit az önkormányzat honlapján és azonmód írt Rádai Dániel városfejlesztésért felelős alpolgármesternek, ám az átalakításra vonatkozó kérdéseire négy hónapnyi várakozás után kapott csak választ – ez már a január 29-i Kiss József utcai fórum jegyzőkönyvben olvasható. „A legtöbben el sem hitték, hogy ilyen beruházás érkezik, annyira nem volt róla semmilyen kommunikáció” – írta lapunknak Sz. Gábor.
Nem autópárti vs. fapárti
A petícióban – melyet Sz. Gábor a lakótársakkal és az érintett helyi vállalkozókkal egyeztetett, és amit az utcában és a környéken lakók közül 76-an alá is írtak – értelmes mennyiségű, gondozott zöldfelületet, valódi köztisztaságot, faltól falig terjedő felújítást, kijelölt roller- és kerékpártárolókat, okosparkolási rendszert, a helyben lakókkal és a helyi vállalkozókkal valódi lakossági egyeztetést kértek az önkormányzattól. A fejlesztésről utcafórumot végül január 29-én tartott az önkormányzat.
„Fontos látni, hogy mi nem egy parkolási témára redukáltuk a kérdést, hanem egy komplex, élhető javaslatot támogatunk. Helyben lakó emberek vagyunk, valódi köztisztaságot, gondozott zöld felületeket szeretnénk, értelmes mennyiségben, mivel a közterületeket mások máshogy hasznosítják. Ezt nem lehet feketén-fehéren szemlélni, és ahhoz nem járulok hozzá, hogy engem vagy az aláíró szomszédokat valaki autópárti vagy fapárti oldalakra bontsa, mivel ennek egyensúlya a megoldás kulcsa” – fejtette ki Sz. Gábor.
Az önkormányzat tavaly augusztus 1-én tette közzé honlapján az Utcafásítási Program második ütemére vonatkozó dokumentumát és az ahhoz tartozó terveket. A program első ütemében 2 utcát zöldítettek, a második ütemben – a Kiss József utcával egyetemben – 7 közterület szerepel. A dokumentum szerint a Kiss József utcában 58 darab fát ültetnek el, 750 négyzetméterrel növelik a zöldfelületet, 38 parkolóhelyet pedig megszüntetnek a 132-ből. Időpontokat nem rendeltek az ütemekhez, később január végét jelölte meg az önkormányzat kezdésnek. A leírásban lakossági fórumra hívták a környéken élőket, lakossági kezdeményezés okán.
Az alpolgármester elismerte, hogy hibáztak
A fórumon résztvevő politikusok – Erőss Gábor és Shakkour Aram képviselők és Rádai Dániel alpolgármester – a fejlesztés miatt kaptak hideget-meleget. Többen nehezményezték, hogy a fórumot túl későn tartják, a kivitelezés hamarosan megkezdődik. Rádai elismerte, rosszul tették, hogy nem konzultáltak a lakosokkal időben. Azzal védekezett, hogy az utcafásítások során gyakran változhatnak a tervek a közműegyeztetések miatt, ezért nehéz elkapni azt a pillanatot, amikor hitelesen be lehet mutatni az elképzeléseket. Igaz, a kiviteli közbeszerzés kiírása előtt sort keríthettek volna a párbeszédre, olvashatóak Rádai szavai a fórum jegyzőkönyvében.
Az önkormányzatnál rákérdeztünk, ha a lakók nem szervezkednek, akkor is kezdeményeztek volna-e lakossági fórumot. Azt írták, fásítási programjaik során ez idáig nem tartottak fórumot a Rádai által is említett ok miatt, valamint azért, mert a képviselő-testület által elfogadott Klímastratégia 2030-ra megfogalmazza, „nincs utca zöld nélkül”, ez pedig kijelölte az önkormányzat útját egy jelentősen zöldebb irányba, cél tehát, hogy a kerület fenntarthatóbbá és élhetőbbé váljon. „Ez a környék az Erkel Színház közelsége miatt terheltebb a parkolás szempontjából, meghallva a környékbeliek hangját, megtartottuk a fórumot.”
A fórumon a legnagyobb problémaként a parkolóhelyek mennyiségének túlzó megszüntetése merült fel. Többen arról számoltak be, esténként több kört is kell tenniük, ezzel a környezetet is szennyezik. A helyzet még rosszabb, amikor az Erkel Színházban előadás van.
Voltak, akik üdvözölték a nagyszabású zöldítést, valaki meg is jegyezte, hogy a fásított utcákban a lakásárak magasabbak. Többen aggódtak a növények túlélése miatt. Erőss Gábor elmondta, a Telkes Mária pályázaton belül a lakók örökbe fogadhatnak zöldfelületeket, az önkormányzat támogatja a gondozást, áll a fórum jegyzőkönyvében.
Az önkormányzat úgy tájékoztatott, tulipánfákat ültetnek az utcában. A faj gyors növekedésű, hosszú életű, jól tűri a városi környezetet és árnyat adó, impozáns lombkoronát nevel – írták lapunknak.
A jegyzőkönyv szerint a fórumon felolvasták az Sz. Gábor által beküldött petíció pontjait is. Az okos parkolási rendszer kialakításán dolgozik az önkormányzat, faltól falig felújításra nincs pénz, de a legrosszabb út- és járdahibákat helyrehozzák, mondta Rádai. A köztisztaság a lakosságon is múlik, az inflációtól függetlenül kétszer annyi pénzt költenek rá, mint 5 évvel ezelőtt. A megszüntetésre ítélt parkolóhelyek számának újragondolását és kompromisszumos megoldást ígért Rádai. (A petíció a megszüntetett parkolóhelyek számát 10-20 százalékban maximalizálta.)
Elhangzott továbbá, hogy legalább annyi kizárólagos lakossági parkolóhelyet hoznak létre az utcában, amennyit megszüntetnek, az Erkel Színházzal pedig felveszik a kapcsolatot, és kérik, ösztönözze a látogatóit arra, hogy tömegközlekedéssel érkezzenek az előadásokra.
Megszületett a kompromisszum
Február 13-án az önkormányzat február 17-re frissítette honlapján a Kiss József utcai fejlesztés megkezdését, valamint közzétette a tervre vonatkozó módosításokat. Eszerint 4-gyel kevesebb fahelyet alakítanak ki, így a 38 parkoló helyett csak 34-et szüntetnek meg.
„A lakossági fórumot követően az illetékesek átnézték a terveket, hogy kompromisszumos megoldásra jussanak” – kaptuk a választ az önkormányzattól arra a kérdésünkre, történt-e bármiféle felmérés, aminek alapján a parkolóhelyek előbb 29, majd 26 százalékos megszüntetése mellett döntöttek a Kiss József utcában. Arra tehát nem kaptunk választ, mi alapján döntötték el, hogy hány parkolóhelyet szüntetnek meg.
Új tervrajz ugyan nem készült a módosításokról, azt viszont megírta az önkormányzat, hogy a Kiss József utca 4., 8., 14/b és 17. szám előtti parkolósávokat nem érinti végül a zöldítés.
A kizárólagos lakossági parkolóhelyek számát, a lakóknak tett ígéretnek megfelelően, a megszüntetettek számával növelik, és rakodóhely jön létre a Kiss József utca 9. szám alatti kisbolt előtt – áll az önkormányzati oldalon. „Szerintem ez egy olyan kompromisszum, ami abszolúte figyelembe veszi, hogy a lakosságnak van parkolási igénye, és így több olyan parkolójuk lesz, ahol csak ők tudnak parkolni” – mondta el lapunknak Shakkour Aram képviselő.
A Városüzemeltetési- és Zöld Iroda folyamatosan egyeztet a kizárólagos lakossági parkoló felfestése ügyében a Budapest Közút Zrt.-vel, ami nyitott a felvetésre, a folyamat még nem zárult le. A lakossági panaszokra reagálva a következő időszakban a parkolóellenőrök minden hétköznap ellenőrzik a környéket, amikor az Erkel Színházban előadást tartanak. A területet máskülönben most is gyakorta ellenőrzik: az elmúlt hónapban 7938 gépkocsit ellenőriztek, azok háromnegyede lakossági engedéllyel parkoló autó volt és 383 esetben került sor pótdíjazásra.
Azt is megtudtuk, hogy a Kiss József utcában továbbra is halszálkás elrendezésű lesz a parkolás, a 7–11. szám előtt is, ahol ez idáig párhuzamosan lehetett parkolni.
„Fel fogjuk keresni az Erkel Színházat is” – erősítette meg lapunknak Shakkour Aram. A folyamat azért lassú, mert több szereplőt kell összeszervezni és leültetni egy időben egy asztalhoz, magyarázta. Reméli, hogy az intézmény vezetése nyitottan áll majd a parkolási probléma megoldásához.
A tervek módosításáról Sz. Gábort is kérdeztük. Azt írta, a tervek annyiban jelentenek megoldást, hogy a kisbolt áruszállítási igényeit figyelembe vették, valamint bizonyos jövőbeni fejlesztéseket (járdakorszerűsítés) felvázoltak, bár konkrétum nélkül. „Arra vagyok a leginkább büszke, hogy sikerült segíteni a helyi vállalkozóknak, akiknek ez valóban fontos kérdés.”
Mit szól ahhoz, hogy a lakók szerveződtek, kiálltak az elképzeléseik mellett, éppen úgy, ahogy a jelenleg regnáló önkormányzat vezetése biztatja őket, tettük fel a kérdést Shakkour Aramnak. A képviselő azt mondta, jó, ha a lakosság szerveződik és jelzi a panaszokat. Szerinte erre az önkormányzat megfelelően reagált, figyelembe vette az igényeket: „közelítettük a követeléseikhez az elképzeléseinket”.