Péntek reggelre az ország több részén, így a fővárosban is fehérbe öltözött a táj. A gyermeki öröm mellett ilyenkor néhány veszélyforrásra azért érdemes odafigyelni, például a csúszásmentesítésre, vagy hajléktalan embertársaink biztonságára.
Ki takarítsa el a havat?
Az első felvetődő kérdés, ha reggel hóval borított járdákat látunk, hogy kinek kell eltakarítania a havat, vagyis meggátolni a baleseteket? Az alapvető szabály igazán egyszerű a hóeltakarítás felelősségével kapcsolatban: mindig a tulajdonos dolga az, hogy átjárhatóvá, biztonságossá tegye az ingatlana előtti járdaszakaszt. Részletesebben:
az utakat Budapesten az FKF takarítja;
a közintézmények előtti járdaszakaszokat a közintézmény fenntartója tisztíttatja;
a magán- és társasházaknál ugyancsak a tulajdonosnak, illetve a lakóközösségnek kell gondoskodnia a járhatóságról, illetve a csúszásmentességről. Ezt a főváros köztisztasági rendelete szabályozza;
a tömegközlekedési megállók területén a jégmentesítést a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) Zrt. végzi;
a kerületi kezelésben lévő parkok, terek, sétányok járdáinak tisztításáról pedig az önkormányzatok gondoskodnak.
FONTOS! Jó tudni, hogy a tulajdonosoknak jogi felelősségük is van: ha valaki a veszélyessé vált járdán elesik, a takarítást elmulasztónak kell az „okozott” kárt megtéríteni, sőt, gondatlanságáért felelősségre is vonható a hanyag gazda.
Síkosságmentesítés - hogyan kell csinálni?
Fontos tudni, hogy a kormányrendelet értelmében TILOS sózással síkosságmentesítést végezni! Ez hazánkban kizárólag környezetbarát anyagokkal lehetséges. A fásszárú növények védelme mellett a nem maró anyagok használata azért is fontos, mert rendkívül fájdalmas a kutyák számára, ha a mancsukat kimarja a só, amely tél végére a cipőnket is tönkreteszi.
Mivel szüntessük meg akkor a csúszásveszélyt?
amíg friss, el lehet például lapátolni a havat. Ez jó testmozgás a szabad levegőn és a növényeknek sem árt.;
amikor már ráfagy a csapadék az útra, akkor az NPK (nitrogén-foszfor-kálium) műtrágya lehet megoldás, ami jégolvasztó tulajdonságokkal bír és közben makroelemekkel táplálja a növényeket;
a zöld színű, zeolit-tartalmú útszóró ásványi mikroelemeket is tartalmaz, de fakéreggel, fűrészporral is tudunk egyszerre síkosságmentesíteni és tápanyagot pótolni;
jól jöhet a homok is, viszont hamut, salakot ne szórjunk ki, ezek nehézfém tartalma, és lúgos kémhatása miatt.
FONTOS: fagypont körüli hideg esetén ne locsoljuk fel a járdát, mert a víz gyorsan megfagy, és emiatt a szakasz balesetveszélyessé válik!
Vigyázzunk egymásra!
A havazás mellett az extrém hideg is okozhat gondot (bár a kettő nálunk ritkán jár együtt): a szabadban töltött éjszakák már okozhatnak kihűlést. Ha valaki hosszabb ideig tartózkodik az utcán, netán még el is alszik, az életveszélyes lehet. Ezért ha bajban lévő embert látunk, akkor se hagyjuk az utcán heverni, ha máskülönben megszoktuk, hogy amúgy is mindig ott van.
Aki a közterületen segítségre szoruló – hajléktalan vagy egyéb okok miatt az utcán rekedt – embert lát, hívja a nonstop működő regionális diszpécserszolgálatot a 06 (1) 338-4186 számon. Így értesülhetnek az utcai szolgálatok vagy a krízisautók arról, hogy valaki ellátásra vár, és meg tudják tenni a szükséges intézkedéseket.
Ha krízishelyzetet tapasztal, vagyis az utcán talált ember nem kommunikál, nem reagál, akkor az Országos Mentőszolgálatot értesítse haladéktalanul a 112-es telefonszámon!
Terézvárosban hajléktalan embereket fogadó intézmények:
a Máltai szeretetszolgálat Eötvös utcai nappali melegedője (Eötvös utca 21.);
a Csak Egy Szolgálat nappali ellátást biztosító menhelye (Király utca 98.);
a Rés Szociális és Kulturális Alapítvány hölgyek számára biztosít éjjeli menedékhelyet (Podmaniczky u. 33.)
A kihűlés veszélye közterületen tartózkodók esetén a legnagyobb, de sajnos fűtetlen lakásban is előfordulhat, ezért figyeljünk a szomszédainkra, a házukban élő idős, beteg emberekre is!