Mit kell tudni 2023. augusztus 1-ét követően a XVI. Kerületi Önkormányzat közterületein a bérelhető mikromobilitási eszközök – elektromos roller – elhelyezéséről?
Mire vonatkozik a szabályozás?
Kizárólag a XVI. Kerületi Önkormányzat SAJÁT tulajdonú közterületeire.
Melyek ezek?
Alapvetően azok az utak utcák, ahol nem jár busz, illetve nem főútvonalak, mert ezek a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában vannak, és itt mi nem szabályozhatjuk a tárolást. Fővárosi út pl. Kerepesi út, Veress Péter út, Újszász utca, Hősök fasora, Vidámvásár út, Rákosi, út, Csömöri út, Baross Gábor utca, Batsányi utca, József utca, stb. Tehát ezeken kívül az összes közterület.
Fogok-e találkozni felborogatott, a saját ingatlan használatát akadályozó elektromos rollerrel?
Nem, mivel a jövőben a járművek kizárólag a gyűjtőpontokon lesznek elhelyezhetőek.
Milyen feltételekkel használhatják a gyűjtőpontokat a szolgáltatók?
A szolgáltatóknak szerződést kell kötniük a XVI. kerületi Önkormányzattal és a használatért díjat kell fizetniük.
Az elektromos rollerek műholdas nyomkövető és kommunikációs rendszerrel vannak ellátva. Ennek segítségével a szolgáltatónak biztosítania kell, hogy a járművek csak itt legyenek leállíthatóak, más helyeken ne lehessen befejezni a kölcsönzést. Tehát, ha a kijelölt helytől több utcányira állítja le a használó az eszközt, akkor rendszer folyamatosan tovább számlázza neki a használati díjat.
Zavaró lesz-e a gyűjtőpont az ott lakók számára
A gyűjtőpontok minden esetben úgy lesznek kialakítva, hogy semmiképp ne zavarják az ott lakók nyugalmát és se a gyalogos, se az autós forgalmat ne akadályozzák.
Hogyan lesz felismerhető egy gyűjtőpont?
A kijelölt mikromobilitási pont (gyűjtőpont) és annak területi határa megfelelő jelzéssel (táblával, felfestéssel, vagy más jól látható módon) kerül megjelölésre
Milyen távolságokra lesznek egymástól a gyűjtőpontok?
Amennyiben a Fővárosi Önkormányzat is kijelöli a saját területén a gyűjtőpontokat, azok egymástól egy kb. 350 m átmérőjű kör alakú területet lefedve lesznek egymástól.
Hány darab elektromos roller lesz a gyűjtőpontokon?
Egyazon mikromobilitási szolgáltatóval azonos fajtájú kölcsönzési célú mikromobilitási eszközei tekintetében legalább 24 és legfeljebb 55 kölcsönzési célú mikromobilitási eszköz kihelyezésére köthető hatósági szerződés. Ez a szám az összes, a XVI. kerületi Önkormányzat tulajdonában álló területre vonatkozik. 20 db kijelölt gyűjtőpont esetén ez szolgáltatóként maximum 2-3 járművet jelent. Figyelembe véve azt, hogy jelenleg 2 nagy szolgáltató van jelen a kerületben, ez a szám számításaink szerint maximum 6-8 db között lesz majd.
Mi történik, ha több szolgáltató jelenik meg a XVI. Kerületben?
Mivel a gyűjtőpontokra az önkormányzat határozott idejű szerződéseket köt, új szolgáltatók és igények esetén a szerződések módosításával, további szerződések meg nem kötésével tudja szabályozni a gyűjtőpontokon elhelyezhető járművek mennyiségét úgy, hogy a használók számára elegendő mennyiség álljon rendelkezésre, a kerület lakói számára pedig ne legyen zavaró a számuk.
Összességében hány db elektromos roller lesz a gyűjtőpontokon?
Az Önkormányzat egyidejűleg legfeljebb 165 mikromobilitási eszköz (elektromos roller) elhelyezésére, tárolására köt hatósági szerződést.
Elegendő roller lesz a használók számára a kerületben?
Igen, hiszen ha a Fővárosi Önkormányzat is kijelöli a gyűjtőpontokat a tömegközlekedési csomópontokon, akkor ott is tárolhatók lesznek. Ezek a pontok segítenek abban, hogy a használók a kerület bármely pontjáról könnyen és gyorsan elérjék a tömegközlekedési kapcsolatokat.
Hol lesznek a XVI. Kerületi Önkormányzat saját közterületein a gyűjtőpontok?
A mikromobilitási pontok kijelöléséről a Közbiztonsági és Közlekedési Bizottság javaslata alapján a polgármester dönt, melyet az Önkormányzat honlapján is közzétesz.
Ezek várhatóan a következők lesznek:
1. 1161 József utca / Baross utca kereszteződése
2. 1161 Pejkó utca / Rozsos utca és/vagy 1161 Csömöri út /Rozsos utca kereszteződése
3. 1161 Hősök tere
4. 1162 Pálfi tér
5. 1162 János utca / Hermina utca kereszteződése
6. Hermina Bringapark – Hanga utca felől
7. Hermina Bringapark – Szlovák út felől
8. 1162 Monoki utca / Menyhért utca kereszteződése
9. 1164 Olló utca / Alsómalom utca kereszteződése
10. 1164 Honfoglalás lakópark
11. 1163 Sashalmi Piac
12. 1163 Havashalom park
13. 1165 Sasvár utca 101. (Centenáriumi lakótelep)
14. 1165 István király utca / Blaha Lujza utca kereszteződés (Ikarus sporttelep)
15. 1164 Bugac tér
16. 1163 Újszász utca / Újkőbánya utca kereszteződés
17. 1165 Erzsébetligeti Színház előtti tér
18. 1165 Petőfi tér
19. 1165 Zsemlékes utca / Farkasbab utca kereszteződése
20. 1165 Andócs tér
Mi történik akkor, ha a szolgáltató nem a kerületi rendelet szerint használja a gyűjtőpontokat?
- a jogellenes használattal érintett napokra 5000 Ft/eszköz/nap jogcím nélküli közterület-használati díjat kell
- a jogellenes közterület-használat megszüntetése, a szabálytalanul elhelyezett, illetve tárolt mikromobilitási eszköz elszállítása a felszólítást követő 24 órán belül a mikromobilitási szolgáltató kötelezettsége. Ennek elmulasztása esetén az Önkormányzat Közterület-felügyeleti Irodája (továbbiakban: Közterület-felügyelet) a mikromobilitási eszközt a mikromobilitási szolgáltató költségére elszállítathatja Az elszállítás költsége 5000 Ft/eszköz, a tárolás díja 500 Ft/eszköz/nap azzal, hogy a fizetendő
Kőbe vannak vésve a gyűjtőpontok helyszínei?
Nem, mivel az igények dinamikusan változnak és a használati szokások sokszor kisebb területen belül is változnak, így ezeket folyamatosan figyeljük és szükség, illetve igény esetén rövid időn belül a szabályozás adta lehetőségek kihasználásával reagálunk.
Mit tehetek, ha bármilyen kérdésem, javaslatom, panaszom, vagy bejelentenivalóm van?
Ilyen esetben elsősorban a szolgáltatót kell közvetlenül megkeresni, a nem megfelelő, akadályozó közterület használatot pedig az
(bp16.hu)