A holokauszt áldozatainak emléknapján megemlékezésre került sor Cinkotán, az egykori zsidó temető helyén felállított emlékhelynél.
Beszédet mondott Szatmáry Kristóf, a kerület parlamenti képviselője és Köves Slomó a zsidó közösség képviselője. Kovács Péter polgármester pozitív Covid-tesztje miatt nem tudott részt venni a megemlékezésen.
„Hosszú ideig nem volt a 16. kerületben olyan hely, ahol emlékezhettünk volna, de Kertváros mostanra felkerült a holokauszt emlékezés térképére” - mondta a képviselő.
Hiszem és vallom, hogy a holokauszt tragédiája az egész magyar nemzet fájdalma és terhe.
„A mindenkori magyar politikának felelőssége van ezen a területen. Közös felelősségünk, hogy Izrael állam erős és sikeres legyen és betöltse történelmi küldetését, de nekünk magyaroknak tanulnunk kell, hogy a világ nagy népeihez képest, ilyen kis nemzetek, mint a zsidóság vagy a magyarság hogyan tudja magát jól megszervezni. Hiszem, hogy a magyar politikának Izrael támogatása és a vele való szoros szövetsége mindenkori küldetése” - hangsúlyozta Szatmáry Kristóf.
A képviselő beszélt még arról, hogy az emlékezés más kerületi helyeinek felfedezését is támogatni fogja.
Köves Slomó a Bibliából, Mózes 5. könyvéből idézte az emlékezés fontosságát. „Sajnos gyakran csak valaminek, valakinek a hiánya késztet minket az emlékezésre. Már nincsenek itt, akiket elvittek, nincsenek itt utódaik, akik ápolhatnák az emlékeket. Ez késztet minket cselekvő emlékezésre” - mondta.
Kertész Imre anyai nagyszüleit is a XVI. kerületből deportálták 1944. június 30-án. „Vonatra tesznek minket, visznek valahova, de nem tudjuk hova” - írták egy levelező lapra, amely valamilyen csodával határos módon eljutott Kertész Imréhez.
Köves örömmel reagált arra, hogy a kerület felkarolja a civil - zsidó és nem zsidó kerületi lakosok - kezdeményezését, hogy az emlékezés helyi kultúrájának kialaításával újra létrejöjjenek az összekötő szálak a jelenlegi zsidósággal.
Dr. Goldberger Tamás háziorvos, aki „civilben” helytörténet kutató, évek óta tanulmányozza a XVI. kerület és elődtelepüléseinek zsidó emlékeit. Ő volt az esemény helyszínéül szolgáló emlékhely megálmodója és létrehozója 2020-ban. A téma iránt érdeklődők követhetik Szilánkok16 nevű Facebook oldalát, és megvásárolhatják azonos című helytörténeti könyvét a Kertvárosi Helytörténeti és Emlékezet Központnál.
Az eseményen készül amatőr videót megnézhetik itt: