A XVI. Kerületi Újság megkérdezte Horváth Szabolcs alezredest, a XVI. kerület rendőrkapitányát, mennyiben változtat ez az ő munkájukon, és mire kell nekünk figyelnünk a vakáció idején.
– Az évszakváltások mindig változásokat hoznak az életünkben, mások a veszélyforrások, amihez nekünk kötelező alkalmazkodni, a lakosságnak pedig tanácsos, ha el akarjuk kerülni a bajokat.
A sok iskolás kiszabadult a kötelességek szorításából, és ha az időjárás engedi, nem maradnak otthon. Így nem csak az iskolák környékén kell számítanunk rájuk, hanem mindenhol. Persze nem csak gyalog közlekednek, hanem kerékpáron, rolleren, a nagyobbak már különböző méretű motorokon is. Reméljük a közlekedés szabályait ismerik, de azért gyerekek még, nem a legjellemzőbb tulajdonságuk a fegyelmezett szabálykövetés, vigyáznunk kell rájuk.
Vigyáznunk kell magunkra is. Kétkerekű járművek esetén nagyon ajánlott a bukósisak, a térd- és könyökvédő, hiszen viszonylag gyors haladás mellett teljesen védtelenek vagyunk. Az elmúlt két évben a vírushelyzet miatt érezhető volt ugyan a statisztikákon, hogy kevesebben tartózkodtak a közterületeken, de idén ez már nem így lesz.
Számolnunk kell a kánikula hatásaival is. Amikor a levegő melegebb, mint a testhőmérsékletünk, megnő a reakcióidő, lankad a figyelem. Ez főleg a gépjárművezetőkre veszélyes. És nem győzzük hangsúlyozni, hogy a napon álló kocsiban se házi kedvencünket, se gyermeket ne hagyjunk, mert rövid időn belül életveszélybe kerülhetnek. A kissé lehúzott ablakok semmit nem érnek!
– EGYRE SZAPORODNAK AZ ELEKTROMOS ROLLEREK. EZEKRŐL MIT KELL TUDNUNK?
– Használatuk szabályokhoz kötött. Segédmotornak számít az a roller, amely motorjának folyamatos névleges teljesítménye 300 és 4000 Watt közé esik. Ezekre ugyanazok a kötelezettségek vonatkoznak, mint a segédmotorokra. Bukósisak, vezetői engedély és kötelező biztosítás szükséges a használatukhoz, valamint járdán nem közlekedhetnek vele. A 300 Watt alatti motorteljesítményű rollerek esetén pedig a kerékpárokra érvényes szabályokat kell betartani.
– A NYÁR VAGYONBIZTONSÁGI KÉRDÉSEKET IS FÖLVET.
– Igen, ezek közül a legcsalogatóbb a bűnözők számára a nyitott ablak. Ha nem vagyunk otthon, ne csak az ajtót zárjuk be, hanem az ablakokat is. A korszerű műanyag ablakokat lehet bukóra is állítani, de ez az elkövetők számára olyan, mintha nyitva lenne.
– VAN VALAMILYEN STATISZTIKA ARRÓL, HOGY A BETÖRÉSEK MIKOR TÖRTÉNNEK? ÉJJEL, VAGY INKÁBB NAPPAL?
– A betörések túlnyomó része nappal történik. Sokkal kisebb a kockázat, amikor papa, mama dolgozik, a gyerekek pedig iskolában vannak. A hátán zsákkal, álarcban, elemlámpa fényénél surranó betörő már csak a rajzfilmekben létezik. – MI A HELYZET AZ AUTÓINKKAL? – Ne kínáljuk fel értékeinket a betörőknek! Több százezer forintos laptop, táska, ridikül, bőrönd megindítja a fantáziájukat. Ha nyaralunk, nem mindig férünk el a csomagtartóban. Mégis igyekezzünk valahogy minden csomagunkat elrejteni. Ha ugyanis látható helyen semmi érték nincs a kocsinkban, „hátha találok valamit” alapon nem fogja senki megkockáztatni a kocsi feltörését. Figyeljünk továbbá arra is, hogy valóban bezáródik-e a gombnyomásra az ajtó. És akkor se felejtsük el megnyomni a gombot, ha kiszálláskor pár kocsival arrébb legjobb barátunk, vagy barátnőnk integet felénk. Horváth Szabolcs rendőrkapitány tanácsai nyárra A tavasz elbúcsúzott, „kitört” a nyár és ezzel kicsit átrendeződik az életünk is. Megkérdeztük Horváth Szabolcs alezredest, a XVI. kerület rendőrkapitányát, mennyiben változtat ez az ő munkájukon, és mire kell nekünk figyelnünk a vakáció idején.
– EJTSÜNK MÉG SZÓT A STRANDOKRÓL!
– A strandokon talán fokozottabban érvényes, hogy alkalom szüli a tolvajt. A törölközővel, pléddel letakart pénztárca, napszemüveg nincs biztonságban. A megoldás a minden strandon megtalálható értékmegőrző.
– VÉGÜL MONDJON NÉHÁNY SZÓT ARRÓL, HOGY EGYIK KOLLÉGÁJUK ÉLETET MENTETT!
– Igen, nagyon büszkék vagyunk Kuremszki László rendőr törzsőrmester kollégánkra, aki szolgálaton kívül sorban állt a pénztárnál egy János utcai üzletben. Az előtte álló 45 éves hölgy összeesett, és nem voltak életjelei sem. Kuremszki László haladéktalanul elkezdte az újraélesztését, miközben értesítette a szolgálatparancsnokot, hogy küldjön mentőt. A mentők gyorsan megérkeztek, átvették a hölgy ellátását, és megjegyezték, hogy ha kollégánk a megérkezésükig nem végzi ilyen szakszerűen az újraélesztést, a hölgy már nem élne.
MÉSZÁROS TIBOR
XVI. Kerületi Újság