Épp 80 évvel ezelőtt, 1944. november 29-én – Vajna Gábor belügyminiszteri rendelete alapján – a budapesti zsidóságot gettóba kényszerítették.
A Mazel Tov étterem üzemeltetői őriznek egy darabot a falból, mely egykor a terület határát jelölte. Az évforduló alkalmából, a Zsidó Művészeti Napok keretében emlékeztek arra a napra, mely több tízezer ember sorsát pecsételte meg.
Hegedűs D. Géza színművész Kertész Imre Hamburgi beszédéből olvasott fel részletet, Szücs Balázs alpolgármester arról beszélt, hogy mennyire fontos lenne végre a megosztottság, a kirekesztettség helyett a szeretetnek, a bennünk élő fénynek, világosságnak teret adni. Mert: „A történelem nem ért véget.” Az alpolgármester szerint a félelemmel, a kétségbeeséssel szemben az alkotás adhat megnyugvást. Erzsébetváros pedig mindig teret fog adni a kreativitásnak, az alkotásnak.
Ennek a gondolatnak a jegyében nyílt új kiállítás a Mazel Tov étteremben. A Zsilip Művészeti Egyesület képzőművészeti pályázatot írt ki A mi világunk és a mesterséges intelligencia címmel. Ahogy az eredményhirdetésen Fecskés Beáta festőművésztől elhangzott: kemény és érzékeny téma ez is, nem lehetett szépelegni.
Több száz pályamunkából választotta ki a zsűri a három helyezettet és a különdíjasokat, illetve azokat az elgondolkodtató alkotásokat, melyek december végéig láthatóak az étterem falán, köszönhetően Vadas Verának, a Zsidó Művészeti Napok alapítójának.