Dr. Szívós Erika történész monográfiája (Hétker, Zsidónegyed, Gettó, Bulinegyed) a legalaposabb könyv, amelyet Erzsébetvárosról az utóbbi száz évben írtak. A Korall Kiadónál a Társadalomtörténeti Monográfiák sorozatban jelent meg 2022-ben 414 oldalon, igényes jegyzetapparátussal.
Ideje volt, hogy az Erzsébetváros Kincsei sorozat a Csányi5-ben foglalkozzon vele. A kérdező ezúttal is Bóka László volt. Erzsébetvárosról sokféleképpen lehet írni. Szerkeszthetünk látványos fotóalbumot turistáknak, antológiát a kerületben élt kiváló írók műveiből. Szociográfiai ihletettségű munkájában Szívós Erika tizenkét év gyűjtőmunkáját foglalja össze. Személyes indíttatásáról annyit, hogy az Akácfa utcában született, egy ideig itt nevelkedett, később ide járt vakációzni a nagymamához. Hogy egy gyerek az Akácfa utcában nyaraljon, az mindenképp különlegesség. A zsidónegyed fogalomról szólva: kétszázhúsz éve, a reformkor küszöbén a későbbi Budapesten a zsidóság aránya becslések szerint nyolc százaléknyi volt. Beköltözésüket az akkori adminisztráció erősen korlátozta. Az elővárosokban, például az akkori Terézvárosban, amelyből Erzsébetváros kiszakadt, szabadabban megtelepedhettek. A nyolc százalék hét-nyolcezer embert jelentett. Ez a szám duzzadt fel 1910-re 203 ezerre. Az akkori, milliós nagyvárosban ez a lakosság 23 százalékát tette ki. Teréz- és Erzsébetvárosban ennél is nagyobb arányban voltak jelen. Részben ez indokolhatta a „zsidónegyed” elnevezést. Részben, mert kulturális, építészeti, vallási, gazdasági jelenlétük kezdettől hangsúlyos volt.
Szívós Erika felvonultatja a történeti, kultúrtörténeti, lakástörténeti, statisztikai, gazdasági kutatások eredményeit. És elemzi a történelem drámai fordulatait a zsidótörvényektől, a holokauszttól a háborút követő elvándorlásig, a lakosság mai csökkenéséig. Nagy teret szentel a Klauzál térnek, amely a hatvanas években, a rockzene (és Presserék) feltűnésekor igazi kulturális pezsgés, generációs lázadás színtere volt. Témájához bőven merít az Oral History interjúkból.
Az előadás és a könyv végén az olvasó és a hallgató kicsit szédül, nem könnyű ennyi bőven adatolt információt befogadni. A moderátor, Bóka László optimista hangütéssel zárja az estét. Erzsébetváros kalandja folytatódik. Még a történet elején járunk.