A legkorszerűbb kerékpáros pumpapálya kialakítása kezdődött meg ma a Tichy Lajos Sportcentrumban. A tervek szerint július közepétől már használhatják a bringások.
Még februárban adtuk be a pályázatot a Miniszterelnökség Országos Bringapark Program című felhívására. Az volt a célunk, hogy a pumpapálya építésével népszerűsítsük a mozgásgazdag, egészséges életmódot a lakosság, különösen a fiatalok körében, valamint bővítsük a minőségi szabadidő-eltöltési lehetőségeket Kispesten. Az új sportpályával növelni szeretnénk a Tichy Lajos Sportcentrum népszerűségét, gyarapítani a létesítmény szolgáltatási palettáját is – mondta el lapunknak Kispest polgármestere, aki Ternyák András alpolgármester, a sportcentrumot működtető Gazdasági Ellátó Szervezet igazgatója, Zubor Attila, a létesítményt vezető Lehoczki Zoltán és a pályát építő Görpark Kft. ügyvezetője, Pichler Róbert társaságában tekintette meg a ma elindult munkálatokat. Azt is megtudtuk Gajda Pétertől, hogy a pályázat mintegy 25 millió forint támogatást kapott, az önkormányzat is ugyanekkora saját erőt biztosított a projekt sikeres lebonyolításához. A fejlesztésnek köszönhetően egy 160 méter hosszú, közel 1000 m² területű kerékpárpálya jön létre.
A technikai részleteket Pichler Róbert osztotta meg velünk. A Tichy Lajos Sportcentrumban aszfaltozott pumpapálya (pumptrack) épül, az aszfaltborításnak köszönhetően ezek a pályák időtállóak – télen és nyáron is lehet használni –, ellentétben a korábbi földes, zúzott kővel borítottakkal, amelyekre csak száraz időben lehetett ráhajtani. A kispesti pálya úgynevezett multi típusú lesz, a legkisebbek is végig tudnak menni rajta, de alkalmas lesz arra is, hogy komolyabb edzéseket és akár versenyeket is lehessen rá szervezni. Országszerte már harmincnál több pályát építettek, Budapesten ez lesz a negyedik. Csupán egy van, ami hasonlóan magas színvonalú, ezért – mint fogalmazott – a helyi fiatalok mellett várhatóan messzebbről is jönnek majd kipróbálni a pályát.
A kerekparpalya.hu tulajdonosa arról is beszélt lapunknak, hogy a pumptrack a kerékpározás egyik újhullámos megfelelője, a BMX crossból alakult ki, ennek edzőpályájaként indult el. Azért pumpapálya a neve, mert pumpáló mozgással tudjuk magukat körbe-körbe hajtani, lendületet tudunk szerezni és megtartani anélkül, hogy tekernénk a biciklit vagy hajtanánk a gördeszkát vagy a rollert. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy a lejtőn, a hullám lejtőjén meg kell egy picit nyomni a biciklit, és amikor felfelé megyünk a hullám a hátoldalán, akkor pedig el kell venni a súlyt róla. És ha ügyesen kombináljuk ezt a két mozdulatot, akkor akárhány kört lehet menni, és ugyanez vonatkozik a gördeszkára, rollerre, görkorira, mindenre – avatott be a pumpapálya használatának rejtelmeibe Pichler Róbert.
(uj.kispest.hu)