A budapesti szemeteshiány évek óta húzódó probléma, bizonyíték erre a gyűjtőedényekből kifolyó vagy a korábbiak helyére dobált hulladék. Újbuda Önkormányzata 32 nagy kapacitású utcai hulladékgyűjtőt szerelt fel a közterületeken, az elmúlt két évben pedig több száz szemetest telepített kerületszerte.
Már csak a járókelőknek kellene jó helyre dobni a szemetet.
– Teljesen jogos panaszok érkeztek a lakosságtól, miszerint ömlik ki a szemét a hulladékgyűjtőkből a kerület forgalmasabb pontjain – közölte a Váli utcai telepítés helyszínén Erhardt Attila. Az önkormányzati képviselő szerint a csomópontokon kihelyezett 110 literes, útburkolathoz rögzített, varjúbiztos hulladéktárolók jól fognak vizsgázni a gyakorlatban. (A vetési varjak gyakran dézsmálják meg az utcai szemeteseket, válogatás közben pedig a kukák mellé dobják a hulladékot. Az újfajta tárolók rögzített fedele azonban nem engedi hozzáférni a madarakat azok tartalmához.)
A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF) takarékossági okokból tavaly száz szemetesedényt vont be Újbuda közterületeiről, a kerület azonban rövid időn belül ugyanennyit visszapótolt.
Hintsch György közigazgatásért felelős alpolgármester elmondta, az önkormányzati vezetés 2019-es hivatalba lépése óta kiemelt feladatként tekint a köztisztaságra, ennek eredményeként ma több szemetes van a kerületben, mint két éve. Ez 2400 kerületi fenntartású hulladék-, illetve kutyaürülék-gyűjtő edényt jelent, ehhez jön még az FKF által kezelt 520 tároló.
– Mint a közszolgáltatások többségének, a köztisztaságnak is több gazdája van Budapesten. Míg az egyik utca fővárosi fenntartású, addig kicsit arrébb már az önkormányzat kötelessége a takarítás – mutatott rá Erhardt Attila, majd hozzátette, az egymásra mutogatás helyett Újbuda igyekszik a kerület minden szegletét tisztán tartani.
– Az utcán heverő szemétért nemcsak az önkormányzat felelős, hanem az is, aki eldobja azt – jegyezte meg Hintsch György, aki szerint a közel háromezer gyűjtőedény még ebben a nagy kerületben is elég sok ahhoz, hogy tisztaságot lehessen tartani. Az alpolgármester ezért arra kér mindenkit, hogy ne dobjon el szemetet a közterületeken, a háztartási hulladékot pedig ne hozza le a nyilvános gyűjtőedényekbe, mert azonnal megtelnek. Az önkormányzat az edények kiürítésére is nagy figyelmet fordít: hetente kétszer-háromszor viszik el belőlük a hulladékot, az olyan frekventált helyeken azonban, mint például a Bikás park környéke, naponta.
(ujbuda.hu)