A Szent Imre téren található Csepeli Kisboldogasszony-templom toronyóráját újították fel május elején, amely azóta pontosan jár, és az ütőkalapácsok a megfelelő időkben jelzik a negyed-, fél- és háromnegyedórákat. Az óra feltehetően csaknem 40 éves, még Lauber Benedek atya idején került Csepelre. Műszaki leírás, garanciapapír nem maradt meg róla. A felújítást Kovács András órásmester vállalkozó végezte.
Magyarországon mindössze négy-öt olyan cég van, amely toronyórákkal foglalkozik, de közülük csak kettő vállalkozó akad, akik órásmesteri végzettséggel is rendelkeznek. Közéjük tartozik a székesfehérvári illetőségű Kovács András, aki az édesapja, a már elhunyt, országos hírű Kovács Jenő órásmester tevékenységét folytatja. Az apa az országban 170 toronyórát készített. „Nekem jutott a feladat, hogy a toronyórák szerkezetét beüzemeljem, javítsam, szervizelésüket végezzem. De új toronyórákat is beállítok: legutóbb Csóron a katolikus templom, tavaly pedig Székesfehérváron a református templom toronyóráját készítettem el” – mondja Kovács András.
A Kovács család referencia munkái között szerepel egyebek közt a székesfehérvári Bazilika, a Ferences templom, a Csítáry kúti harangjáték, a ráckevei szerb templom, a szentendrei Vártemplom, a Budavári evangélikus templom, a sárospataki Rákóczi vár, a miskolci új postaépület toronyórájának és a gödöllői királyi kastély órájának elkészítése.
A Csepeli Kisboldogasszony-templom toronyórájának belső szerkezetét még Kovács Jenő tervezte meg, a szervizelését pedig szintén a család végezte. A toronyórában egyedileg készített, a templom műszaki adottságait figyelembe vevő vezérlőegységet alakítottak ki. A harangokra a negyed és egész óraütéseket az ütőkalapácsok adják, amelyeket egy-egy mágneses egység a vezérlőórától kapott impulzusra hoz működésbe.
„A csepeli toronyórán karbantartási munkákat végeztünk a mechanikus szerkezeten, kitisztítva, átolajozva. Kicseréltük a léptető motort, s megjavítottuk a mechanikus szerkezetet működtető elektronikai rendszert. Ezek a toronyórák alapvetően jól lettek elkészítve, de érdemes 10-15 évente szervizelni őket. Egy idő után a kenésük már nem megfelelő, s az elektronikus részek is cserére szorulnak. A rádióvezérelt órák rendkívül pontosak, az óramutató ennek megfelelően percenként vált. A vezérlésnek köszönhetően a harangütés éppen negyedóránként történik, s szól a harang óránként. A vezérlés a tavaszi és az őszi időátállást is automatikusan átállítja” – mondja Kovács András órásmester.
Cs. A.