Jogszabályok írják elő, hogy meg kell akadályozni a parlagfű virágbimbóinak kialakulását, ugyanakkor más gyomnövény is megkeserítheti az arra érzékeny emberek, sőt a négylábúak életét is.
A törvény nem jelöl meg pontos határidőt a parlagfű és az allergén gyomok lekaszálására, ezért a megelőzést addig mindenképp folytatni kell, ameddig fennáll a veszélye annak, hogy a növény virágbimbót hoz és pollent szór.
Az allergén gyomnövények sokak életét keserítik meg, de nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy – főként a kutyák védelme érdekében – a toklász (egérárpa) lekaszálása is nagyon fontos. A növény kalászrésze leggyakrabban a kutyák külső hallójáratába kerülhet, ahol befelé csúszik, de a toklász bekerülhet az ebek orrába, a szemhéja alá, vagy sebet okozva a mancsukba is.
A II. Kerületi Önkormányzat 8/2017. (III. 24.) önkormányzati rendelete külön említi a toklászt az allergén gyomnövények között, amely alapján el lehet járni a renitens tulajdonossal szemben, ha nem végzi el a gyommentesítést.
A II. Kerületi Polgármesteri Hivatal Hatósági Igazgatóság Környezetvédelmi Osztálya újfent felhívja az ingatlantulajdonosok és a földhasználók figyelmét, hogy az ingatlan területének gyommentesítésén túl az ingatlant övező közterületeknek az ingatlan és a közút közötti területén is teljesíteniük kell a gyommentesítést és a tisztántartási kötelezettségüket.
A belterületi földeket, telkeket, ingatlanokat és az azokat övező közterületeket fokozottan ellenőrzik. Ha jogszabálysértést észlelnek, akkor bírságot szabhatnak ki, és hatósági eljárás is indulhat.
Allergén gyomnövénnyel szennyezett terület esetén bejelentés tehető a