Érzékenyítő tréningen vehettek részt az önkormányzati hivatal dolgozói a Nem Adom Fel Alapítvány közreműködésével, hogy többek között az ügyfélszolgálatokon hatékonyabban tudják segíteni a fogyatékkal élőket. A képzést minden évben egyszer szervezik meg kerületi költségvetésből.
– Újbuda Önkormányzata különösen nagy hangsúlyt fektet a társadalmi integrációra. Ennek leghatékonyabb eszköze az érzékenyítés. Szeretnénk, hogy a hivatali dolgozók megkapják azokat az impulzusokat, amelyek ismeretében hatékonyan tudnak segíteni, ha sérült emberrel találkoznak – mondta Filling Andrea, az önkormányzat esélyegyenlőségi munkatársa.
A program megvalósításában a Nem Adom Fel Alapítvány tapasztalati szakértői vettek részt, akik maguk is fogyatékossággal élnek; azt kérték, hogy a jobb megértés érdekében tabumentesen beszélhessenek mindenről. Öt állomáson adtak betekintést az akadályozott emberek mindennapjaikba, nehézségeikbe.
A mozgáskorlátozottak hoztak négy kerekesszéket, amivel ki lehetett próbálni a közlekedést a rámpán és az akadálymentesített mosdóban. A tapasztalati szakértő elmesélte azt az ijesztő esetet, amikor a zebra közepén állt le az elektromos széke, megindult a forgalom, és csak a következő zöld lámpánál tudott neki segíteni egy gyalogos.
A látásában korlátozott instruktor a számítógép speciális használatát mutatta meg, és a fehér botos közlekedést is ki lehetett próbálni. A hallássérülteknél egy születése óta süket fiatalember tartotta a képzést, akinél az eszközhasználat sem hozott eredményt. Ő jeltolmács segítségével beszélgetett a résztvevőkkel, akik meg is tanulhattak néhány kézjelet, például, hogy miként lehet elköszönni vagy megköszönni valamit.
A jelenlévők bővíthették az autizmussal kapcsolatos ismereteiket, és megbeszélték a tévhiteket is, az értelmi akadályozottak állomásán pedig a pillecukros tabu nevű játékkal érzékeltették, milyen az, amikor fizikai és kognitív nehézségei vannak a beszédnek. (Az a játékszabály, hogy egy cukrot beraksz a nyelved alá, és úgy próbálsz elmagyarázni valamit, hogy bizonyos szavakat nem szabad kimondanod.)
– Nagyon örülök, hogy részt vehettem ezen a programon, minden várakozásomat felülmúlta. Megtapasztaltam, mennyire nehéz akár a mosdóba eljutni kerekesszékkel. Látom, mennyivel nehezebb az életük, segítőkészebben tudok hozzáállni, a kisfiamat is még empatikusabbnak és toleránsabbnak tudom nevelni – osztotta meg tapasztalatait az önkormányzat egyik munkatársa.
F. E.