Ötödik éve iskolaigazgató Hargitainé Őri Katalin, vele beszélgettünk a Vajda Péter Ének-zenei Általános és Sportiskola alapításának 100. évfordulóján. Rengeteg eredményt érnek el évről évre az iskola diákjai megannyi sportágban, floorballban, futballban, atlétikában, úszásban, a sportiskolák között is az élen szerepelnek. Az ének-zene tagozaton sok tehetséges gyerek tanul, akiket zeneiskolás tanárok is oktatnak.
Itt élsportolók készülnek
Benedek Gábor öttusázó, Kozma István birkózó, Regőczy Krisztina műkorcsolyázó, Rejtő Ildikó, Pásztor Flóra, Katona Renáta vívók, a juniorok között Vajda Lilien karate harcművész, Balázs Krisztián tornász, Gálicz László úszó, Aubéli Tekla vízilabdázó – mi a közös bennük? Ezek az olimpikonok, világbajnokok mind a Vajda Péter suliba jártak.
„A sportiskola egy kicsit más, mint egy testnevelési iskola, mi élsportolókat is nevelünk, akiknek az életében a sport később is fontos szerepet fog játszani” – kezdi Hargitainé Őri Katalin iskolaigazgató, amikor a Lechner Ödön által tervezett 100 éves iskolában találkozunk. Vannak speciális tantárgyaik, ilyen például a sporterkölcstan, sportegészségtan, sportágválasztó, önismeret és dráma, tanulásmódszertan. Több sportágat is kínál az iskola, hogy lehessen választani tehetségtől, érdeklődéstől függően.
A sportiskolás testnevelők nagyon elhivatottak, gyakran ők azok, akik
meglátják a tehetséget a gyerekben
és elindítják egy úton. A tanárok hétvégeken versenyekre járnak a gyerekekkel. „Minden oktatás kulcsa az olyan pedagógus, amilyenből nálunk a Vajdában sok tanít.” Ilyen például Borka Gábor, neve ismerős lehet sok józsefvárosinak. Lelkes fiatal kollégák is vannak, Mócsa Róbert, Szabó Katalin, de van olyan tanár is, aki hajdani vajdás, Kovács Péter Bence „ide járt, itt sportolt, ide tért vissza”.
Az igazgatónő szerint az is fontos, hogy a gyerekeknek sikerélményekben van részük. Lehet, hogy valaki nem lesz élsportoló, viszont itt eredményeket, sikereket ér el, ami fontos a fejlődésében. „Megtanulják a diákok, mit jelent a kemény munka, és ha célt szeretnének elérni, azért dolgozni kell.” A tanárok figyelembe veszik a sport- és az énektagozat igényeit – azt, hogy mennyire terhelhetők a gyerekek. A tantestület összetartó, innen ritkán mennek el tanárok.
Ének-zene – a zene felvillanyozza az elmét
Heti négy zeneórájuk van az énektagozatosoknak, hangszeren játszani is van lehetőség, utóbbit a Józsefvárosi Zeneiskola biztosítja szolfézs-, zongora-, hegedű-, gitár- és csellóoktatással. „A művészeti nevelés lényeges, segíti a gyermekek harmonikus testi és lelki fejlődését, fejleszti a gondolkodást, javítja a memóriát, a zenélés felvillanyozza az elmét. Segíti a gyerekek szépérzékét, erősíti az önbizalmukat, s megtanulni hangszeren játszani nagy dolog” – mondja az igazgató. Híres zenészeik közé tartozik Illés Lajos, Nyári Bernadett, Nyári Gyula, Nagy László, Kálóczi Réka.
„Olyan gyerekeket szeretnénk nevelni, akik használni tudják a digitális eszközöket, alkotó módon állnak a feladatokhoz, rendelkeznek a továbbtanuláshoz szükséges tudással és kompetenciákkal.
Tudnak együttműködni, csoportban dolgozni, problémákat megoldani.
Legyen kreativitásuk, legyenek kitartóak munkájukban” – az életben ezek a legfontosabb dolgok Hargitainé Őri Katalin szerint. Az intézmény jó kapcsolatot ápol más oktatási intézményekkel, a sportszakosztályokkal, „fontos, hogy segítsük, ismerjük egymást”.
Apropó, digitális eszközök: az iskolában reggelente már régóta összegyűjtik a mobiltelefonokat, így az új szabályozás nem okozott problémát. „Amikor órán szükség van rá, kiosztják és használják a tanulást támogatva.”
Alapvető, hogy olyan gyerekek érkezzenek az ének-zene és a sport tagozatra, akiknek van affinitásuk ezekhez, mert akkor jól érezhetik magukat az emelt óraszámú oktatásban. Az igazgatónő szerint ugyanakkor az is fontos, hogy nem mindenki szeretne hivatásszerűen zenész vagy sportoló lenni, csupán a zene vagy a mozgás szeretete miatt jönnek, számukra is megfelelő választás a Vajda.
Vajda 100 volt diákokkal, hírességekkel
A százéves évfordulóra nagyon készülnek, szeptember 27-én lesz egy nagy találkozó, ahova várják a régi és új kollégákat. Az egész 2024-es év ünnepi év, már a tanév végén 24 órás kosárlabda-mérkőzéssel, majd sporthéttel ünnepeltek, amin volt diákok, tanárok vettek részt. Tervük szerint lesz egy olyan bemutató is az évben, ahol azok az exdiákok lépnek fel, akik zenei vagy sporteredményeket értek el. Olimpiai projekthetet terveznek októberre, ide vendégként várják a régi vajdás sportolókat.
A vajdás szülői közösség összetartó, sok mindenben partner, például a farsangot és a halloweent is ők szervezik, a sportoló gyerekeket pedig a hétvégi programokra viszik. „Fontos, hogy számíthatunk a támogatásukra, segítségükre.” A szülők igénylik, hogy a digitális iskolai felületen, a Krétán lássák, hogy mit tanulnak a diákok, mi a házi feladat, és hogy folyamatos kapcsolat legyen az osztályfőnökkel, szülőtársakkal. „Hálásak, hogy lett új játszótér az udvaron. Az intézmény törekszik arra, hogy az alsósok 4 óráig minden leckét meg tudjanak csinálni, ne vigyék haza. A felsősöknek vannak otthoni feladataik is” – meséli Őri Katalin.
Az igazgatónő kiemelte, nagy megtiszteltetésnek érzi, hogy Pikó András polgármester és Tóth János tankerületi igazgató részt vett az évnyitón, ez a nívót is jelzi, és hogy fontosak az iskolák, ami a szülőknek is sokat jelent. Jól indult az iskola 100. tanéve.
Az ukrán gyerekek már tudnak magyarul
„A kollégák mindent megtesznek, hogy a gyerekek megállják majd a helyüket a középiskolában” – mondja. Sok roma és egyre több külföldi diák az iskola tanulója, az igazgató úgy látja,
a sport és zene segít megtalálni a kultúrák között a közös hangot.
A tolerancia nagyon fontos, ha partnerek tudunk lenni, elfogadjuk egymás szokásait, szabályait, akkor működik a dolog. „Járnak ide vietnámi, kínai, olasz, ukrán gyerekek is, és nagyon gyorsan megtanulják a nyelvet, amiben rengeteget segítenek nekik a tanárok. A 18 ukrán diákunkat is a Vajda pedagógusai tanították meg magyarul” – meséli büszkén Hargitainé Őri Katalin.