A teológiai munkássága miatt elismert Erdő Péter bíboros is esélyes a pápaválasztáson. Húsvéthétfőn elhunyt az argentin származású Ferenc pápa. A jezsuita szerzetesből lett egyházfő a 266-ik katolikus pápa volt és a Vatikánvárosi Állam vezetője.
Utódjáról a bíborosok pápaválasztó konklávéja dönt. Egyik esélyes jelöltnek a józsefvárosi születésű Erdő Péter bíborost tartják.
Pápaválasztás
A pápa halálával megüresedik a Szentszék, ez a sede vacante állapota. A temetés után a bíborosok megkezdik az új pápa megválasztásának folyamatát. A konklávé a Vatikánvárosban ül össze, hogy a gyakran 15-20 napon át tartó nem nyilvános, szigorú szabályokat követő pápaválasztási folyamatot megkezdjék.
A testület tagjai a Sixtus-kápolnában szavazócédulákon jelölik meg azt a bíborost, aki szerintük legalkalmasabb pápának. A pápaválasztásban azok a bíborosok vehetnek részt, akik a választás napjáig még nem töltötték be a 80. életévüket. Jelenleg 135 ilyen bíboros van világszerte.
Bár elvileg bármely megkeresztelt katolikus férfi pápává választható, a gyakorlatban mindig bíborost választanak. A jelöltnek kétharmados többséget kell kapnia a megválasztáshoz, a bíborosok pedig naponta kétszer, délelőtt és délután szavaznak. Minden szavazás után elégetik a szavazócédulákat. A füst színe jelzi a külvilágnak az eredményt: fekete füst akkor száll fel, ha nincs döntés, az új pápa megválasztását viszont fehér füst jelzi.
Amikor egy jelölt eléri a szükséges kétharmados többséget, megkérdezik tőle, elfogadja-e a pápai tisztséget és milyen nevet választ. Ezután felöltöztetik a pápai ruházatba, és a Szent Péter-bazilika erkélyéről bejelentik a világnak: „Habemus papam!” („Van pápánk!”)
Erdő Péter bíboros
Erdő Péter bíborost, Esztergom-Budapesti érseket már XVI. Benedek pápa lemondása után is esélyesnek látták. Erdő Péter 1952-ben Budapesten, a Rökk Szilárd utcai bábaképzőben született. Gyermekként a József körúton lakott, a józsefvárosi plébánián kezdett ministrálni, ott volt elsőáldozó.
Középfokú tanulmányait a Mikszáth Kálmán téren, a Budapesti Piarista Gimnáziumban végezte, ahol érettségi vizsgát is tett. Felsőfokú tanulmányait az Esztergomi Hittudományi Főiskolán, majd a budapesti Központi Szemináriumban végezte. Ezután Rómában a Pontificia Università Lateranense Utriusque Iuris Intézetében teológiai és kánonjogi doktorátust szerzett.
Papi pályafutása is a kerületben kezdődött, 1975-ben pappá szentelték, kezdetben a Tömő utcába járt misézni. 2000-ben Rómában püspökké szentelték, 2002-ben pedig Esztergom-Budapesti érsekké nevezték ki, 2003-ban II. János Pál pápa bíborossá kreálta. Esztergom-Budapesti Főegyházmegye érseke és Magyarország prímása 2003 óta. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora 1998–2003 között. A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja 2013 óta. 2014-ben Józsefváros díszpolgárává választották. Ő szentelte meg a felújított Szent József templomot és a Jézus Szíve jezsuita templom harangjátékát is.
Jelmondata: „Initio non erat nisi gratia” – „Kezdetben nem volt más, csak a kegyelem”.
Konzervatív teológiai álláspontot képvisel, hangsúlyozva a hagyományos katolikus tanításokat és értékeket.
Ferenc pápa
Ferenc pápa, polgári nevén Jorge Mario Bergoglio 2013. március 13-án lépett hivatalba. Ő volt az első jezsuita, az első dél-amerikai és az első nem európai pápa több mint ezer év után. Vegyésztechnikusi végzettsége volt, majd 1958-ban belépett a Jézus Társaságába, a jezsuita rendbe. 1969-ben szentelték pappá, és 1973-tól 1979-ig az argentin jezsuita provincia vezetője volt.
1992-ben püspökké, 1998-ban Buenos Aires érsekévé, 2001-ben pedig bíborossá nevezték ki. A Ferenc nevet Assisi Szent Ferenc iránti tiszteletből vette fel. Pápasága idején az egyszerűség, a szegények iránti elkötelezettség és a társadalmi igazságosság hangsúlyozása jellemezte. Számos reformot kezdeményezett a Vatikánban, különösen a pénzügyi átláthatóság és az egyházi struktúrák terén. Enciklikáiban (pápai körleveleiben), amilyen a Laudato si’ és a Fratelli tutti, a környezetvédelem és a testvériség fontosságát emelte ki. Törekedett az egyház nyitottságának növelésére, különösen a periférián élők, a menekültek és a különböző vallási közösségek felé. Ferenc pápa teológiai szemlélete a hagyományos tanítások megtartása mellett a gyakorlatban megélt irgalmasságra és együttérzésre helyezte a hangsúlyt. Bár a házasság és a homoszexualitás kérdésében megerősítette az egyház álláspontját, hangsúlyozta a befogadást és az együttérzést az érintettek iránt. A teológia hozzáférhetőségét és a nők szerepének növelését is fontosnak tartotta.
Ferenc pápa különös figyelmet fordított a közép-európai országokra, köztük Magyarországra is. 2021-ben Budapestre látogatott, ahol a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus zárómiséjét celebrálta. Látogatása során hangsúlyozta a keresztény gyökerek fontosságát és a párbeszéd szükségességét a különböző kultúrák és vallások között.
Ferenc pápa 2025-ben jelentette meg önéletrajzát Remény címmel, amelyben életútját, hivatásának alakulását és pápaságának főbb eseményeit osztotta meg az olvasókkal. Hangsúlyozta a hit, a remény és az együttérzés fontosságát a mai világban. 2025. április 21-én, húsvéthétfőn hunyt el, 88 éves korában. Ferenc pápa sokak szerint „a nép pápája” volt. Halálával egy korszak zárult le a katolikus egyház történetében, de öröksége tovább él az általa elindított reformokban és az egyház nyitottságának növelésére tett erőfeszítéseiben.
Néhány híres idézet Ferenc pápától
„Az a társadalom, amely nincs abban a helyzetben, hogy a nőknek nagyobb szerepet adjon, nem lesz képes előbbre jutni.”
„A közelség értékes balzsam, amely támogatást és vigaszt nyújt a betegségben szenvedőknek.”
„Aki nem hisz Istenben, (…) még viselkedhet jó vagy rossz emberként. A nem hívőknek a lelkiismeretüket kell követniük.”
„A nők saját szemükkel nézik a valóságot, úgy, ahogy mi, férfiak nem tudjuk látni. Egy nő másképp lát egy problémát, másképp lát bármilyen dolgot, mint mi, férfiak. A kétféle látásmódnak ki kell egészítenie egymást, és fontos, hogy a megbeszéléseken ott legyenek a nők.”
„Három szó nagyon sokat segít a házaséletben. (…) Három szó, amelyet mindig mondani kell otthon: kérem, köszönöm, bocsánat.”
„Sokszor előfordul, hogy a találkozás konfliktusba ágyazódik. Ahol párbeszédet folytatnak, ott konfliktus keletkezik: logikus és előre látható, hogy így legyen. Nem szabad félnünk tőle, sem letagadnunk, hanem el kell fogadnunk.”
„Úgy tekintek az egyházra, mint egy tábori kórházra a csata után. Felesleges megkérdezni egy súlyosan megsérült embert, hogy magas-e a koleszterinje, és hogy milyen a vércukorszintje. Meg kell gyógyítani a sebeit. Aztán beszélhetünk minden másról.”
„Irtsuk ki a közöny és az önzés gonoszságát! Élesszük fel a reményt egy új, igazságosabb, testvériesebb emberiségnek, amelyben mindenki otthon érezheti magát!”
„Szívünk csak egy van, és ugyanaz a nyomorultság, amely rávesz egy állat bántalmazására, hamarosan megmutatkozik az emberekkel való kapcsolatainkban is. Bármely teremtménnyel szembeni bármilyen kegyetlenség ellenkezik az emberi méltósággal.”
„Ezt a világot örökségként kaptuk az előző generációktól, de kölcsönként is a jövő nemzedékektől, akiknek vissza kell majd adnunk!”
„A pénznek szolgálnia kell, nem pedig uralkodni.”
„Bár az ember élete egy tövisekkel és gyomokkal teli földön zajlik, mindig van egy hely, ahol a jó mag növekedhet. Bíznod kell Istenben.”