A Magyar Rádió volt épületeinek bontása, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új negyedének építése számos szomszédos lakóházat veszélyeztet. A Józsefvárosi Önkormányzat felkérésére szeptember 23-ával kezdődően a BME munkatársai végzik el az érintett épületek teljes körű statikai vizsgálatát.
A Magyar Rádió volt területén létesülő egyetemi negyed, a Pázmány Campus számos lakóház közvetlen közelében épül: bontás és mélyalapozás folyik majd egy sor Szentkirályi és Bródy Sándor utcai társasház közvetlen közelében. A beépítések mindig kockázatot jelentenek a közvetlen szomszédságra, rossz példából is van elég:
Miért fontos az önkormányzat által megrendelt vizsgálat?
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának előkészítése során sem a beruházást végző Építési és Közlekedési Minisztérium, sem a Katolikus Egyház nem volt érdemi partner a lakossági egyeztetésekben.
A bontást végző West Hungária Bau Kft. (WHB) feladata lett beruházói oldalról, hogy a törvényben előírt lakásfelmérést elvégezze az építkezésben érintett lakóházakban, és ez, ha botrányos kezdettel, de végül folyik.
A WHB felmérése azonban csak a lakások szemrevételezésére, a jelenlegi állapot (meglévő repedések stb.) rögzítésére terjed ki, ami egy esetleges kárvitában viszonyítási alap lehet.
A múlt decemberi eredménytelenül zárult közmeghallgatáson Pikó András polgármester hozta nyilvánosságra, hogy „az önkormányzat kikérte a bontási engedélyhez szükséges dokumentációt, mely nem tartalmazott sem környezetvédelmi, sem statikai vizsgálatot és hatástanulmányt, vélhetően azért, mert ezek meg sem születtek. Így azt sem tudni, milyen egészségkárosító hatásai lehetnek a bontásnak.”
A bontási munkálatok 2024. szeptember 2-án elindultak. A bontás miatt a környéket érintő forgalomszervezési változásokról, a munkálatok ütemezéséről és módjáról, a környező épületeket érintő biztonsági intézkedésekről sem az önkormányzat, sem az érintett lakók nem kaptak tájékoztatást.
A decemberi közmeghallgatás után azonban határozat született arról, hogy az önkormányzat elvégezteti a házak állékonyságvizsgálatát, amire most szeptember 23-ától kerül sor.
Az érintett épületek:
Bródy Sándor utca 9.,
Szentkirályi utca 23.,
Szentkirályi utca 29–31.,
Szentkirályi utca 33–35.
Hogyan zajlik a házak vizsgálata?
A Józsefvárosi Önkormányzat a lakók érdekeit képviselve a Budapesti Műszaki Egyetemtől (BME) rendelte meg a leginkább érintett épületek és lakások állékonysági vizsgálatát, az erről szóló közleményt itt olvashatja.
A BME szakértői – akik megbízásukat kérésre igazolják is – bejárják a lakásokat és a házak közös használatú tereit, feljegyzést és fotót készítenek a látható tartószerkezeti hibákról, károkról, továbbá rövid értékelést is írnak az egyes épületekről. A Szentkirályi utca 29–31. alatti épületnél a vizsgálat a meglévő alaprajzok és az épület bejárása alapján történik, szükség esetén kis léptékű feltárásokkal pontosítják az információkat.
A lakáson belüli állapotfelmérést
előzetes időpont-egyeztetés alapján
végzik el a mérnökök. Fontos ezért, hogy a lakások tulajdonosai vagy bérlői segítséget nyújtsanak a felmérésben, és lehetőleg előre foglaljanak időpontot.
Időpontot interneten és telefonon foglalhatnak:
Online ezen az oldalon választhat időpontot, telefonon pedig ezeken a számokon:
+36 1/459-2100
+36 80/277-256 (zöldszám)
De személyesen is lehet időpontot foglalni a Baross u. 66–68. alatti Ügyfélszolgálati Irodában.
Fontos, hogy nemcsak a tulajdonos kérheti az állapotrögzítést, hanem
az ingatlanában működő vállalkozás,
a lakás bérlője, és
aki éppen felújítást végez ott.
Ilyenkor szükséges a lakás tulajdonosának értesítése is.
Az önkormányzat kisokost állított össze az állékonysági vizsgálatokról, amit innen tud letölteni.
Kérdése van?
Ha az állékonysági vizsgálattal kapcsolatban kérdése lenne, keresse a Polgármesteri Hivatal Városépítészeti Irodáját:
1082 Budapest, Baross utca 63–67., III. em. 306.
+36 (1) 459-2157
+36 (20) 335-7449 (pénteki napokon!)
További információ itt.