Januártól, februártól, de még júliustól is lesznek változások az adózásban, bár van, ami csak 2026-ban lép életbe. Nem árt számba venni a legfontosabbakat.
Januártól érvényes az inflációkövető adózás, vagyis bizonyos adók az inflációnak megfelelő mértékben nőnek. Ezek nem százalékos, hanem fix adók: a regisztrációs adó, a gépjárműadó, a benzin és a szeszes italok jövedéki adója, és kakukktojásként a gépjármű-átírási illeték. Ezek a tavaly júliusi inflációs adat alapján 4,1 százalékkal emelkedtek januártól. Jövőre a cégautóadó és a dohánytermékek jövedéki adója is inflációkövető lesz. Hogy ez pontosan mennyi pluszt jelent, azt a NAV oldalán lehet kikutatni, az adóhatóságnak kell ugyanis közzétennie a pontos adómértékeket. A gépjármű-átírási illeték esetében a többletfizetés legfeljebb 2250 forint lesz az idén: a legfeljebb hároméves autóké a legmagasabb, kilowattonként 360 forint, vagyis egy több mint 200 lóerős autó után 54 ezer forint az illeték 51 750 helyett. Egy újabb kisautónál viszont csak 750 forinttal nő az összeg, 18 ezerre (17 250 volt). A régebbi autók illetéke ennél rendre kisebb.
Mindenképpen kedvező változás, hogy a kormány két lépésben emeli a családi adókedvezmény összegét. Ez valójában nem adó-, hanem adóalap-kedvezmény, vagyis az az összeg emelkedik, ami után nem kell adózni. Fontos, hogy ez ma még egy gyerek után 10, két gyerek után 20, három gyerek után 99 ezer forint, az emelés csak júliustól jön. Akkortól lesz 15 ezer, 30 ezer, illetve 148 ezer forint az adókedvezmény, 2026-tól pedig egy gyerekre 20 ezer, kettőre 40 ezer, háromra és többre pedig 198 ezer forint lesz.
Szintén kedvező a Szép Kártyákra vonatkozó változás. Lett egy külön zseb – az Aktív Magyarok zseb –, ahova kérni lehet juttatást. A kihasználható 450 ezerből 120 ezer forint kerülhet ide kedvezményes adózással havonta, az összegből pedig sportcélú kiadások finanszírozhatók. Itt a sportcél valóban az, ami, vagyis meccsbelépő nem, de uszodabérlet, futóruha vagy más felszerelés megvásárolható. Csak az idén lesz érvényes, hogy a Szép Kártyán lévő juttatás felét akár lakásfelújításra is fel lehet használni – kivéve az Aktív Magyarok zsebbe került összeget. Ez viszonylag egyszerű lesz, a nagyobb bútorboltok, barkácsáruházak elfogadják majd a Szép Kártyát, a termékek köre pedig kitalálható: vasáru, festék, fa, tapéta, szerszámok, bútor, lámpa, berendezés, s felhasználható a kártyán lévő összegnek, valamint az idei befizetéseknek a fele.
Csak a 35 év alatti munkavállalók számára lesz nyújtható lakástámogatás szintén a Szép Kártya keretein belül. Ez a 450 ezer forint keretösszegen felül jelent havonta 150 ezer forintot, amit fel lehet használni lakbér vagy lakáshitel-törlesztő fizetésére is.
A jó hírek után egy rossz: szigorodik az alkalmi munkavállalás szabályozása. Egyrészt februártól emelkedik a fizetendő adó, másrészt csak korlátozott ideig lehet igénybe venni. A mezőgazdasági és turizmus szektorban a tavalyi 1500 forint helyett 2200 forint lesz az adó havonta, az alkalmi munka esetében pedig 2900 forint helyett 4400 forint. A filmipari statiszták adója marad 8700 forint.
Fontos változás lesz júliustól, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás 120 napos korlátja már nem a munkaadóra vonatkozik, hanem a munkavállalóra. Vagyis nem lehet majd megcsinálni, hogy nyáron a Balatonnál dolgozik az ember 110 napot a hekkezőben, majd ősszel-télen Budapesten még 110 napot egy büfében, sehol el nem érve a korlátot: egész évben csak 120 napot lehet dolgozni egyszerűsített foglalkoztatásban. Aki ennél többet szeretne, kénytelen lesz valamilyen vállalkozási formában működni. Ilyen lehet akár az átalányadózás is, ám ehhez már adóbevallás és könyvelés is kell. Vagy alkalmazásba kell mennie – már ha van hová.
Sashegyi Emma