Ortopéd szakorvos, üzemorvos, emellett a hagyományos európai gyógymódot ötvözi speciális akupunktúrás kezeléssel.

Édesanyja szintén orvos volt, ezért döntött úgy, hogy ő is az lesz, el is végezte Kínában az orvosi egyetemet. „Ha az önkormányzatnál dolgoznak, akkor kollégák vagyunk” – mondja mosolyogva, és közben teával kínál minket Vajda Péter utcai magánrendelőjében. A betegek egymásnak ajánlják, de gyakran a reumatológus vagy a háziorvos irányít hozzá, legyen szó lúdtalpas lábról vagy akut lumbágóról.

Miért jött Magyarországra?

Szerelemből. Kínában ismertem meg a magyar férjemet, és 1992-ben Magyarországra költöztünk. Nagyon nehéz volt, mert újra kellett kezdenem az orvosi tanulmányaimat angolul a Semmelweis Egyetemen. Harmincan voltunk akkor külföldiek, akik diplomázni szerettek volna, végül ketten – én és egy orosz fiú – végeztünk 1996-ban, én ortopéd szakvizsgát tettem 1997-ben.

Én vagyok az egyetlen Magyarországon, de még a környező országokban is, akinek megvan a nyugati és a kínai orvosi diplomája is.

Magyarországot nagyon szeretem, Budapest a Dunával a legszebb város.

Régóta van az Auróra utcai rendelőintézetben?

Először a Bajcsy kórházban dolgoztam, aztán a János kórházban, 2000 óta gyógyítok a Józsefvárosi Szent Kozma Egészségügyi Központban. Praktizáltam még Németországban is: 10 évig ingáztam Budapest és München között.

Megszokta a budapesti életet?

Nem volt nehéz. Egy Pekingtől 120 km-re fekvő 13 milliós városból, Tiencsinből származom. Budapest, lakosságszámát tekintve Kínában kisvárosnak számít (nevet). Egyébként rendszeresen utazom Kínába, legutóbb tavaly látogattam meg a rokonaimat. Egyedül a covidjárvány alatt nem mentem.

A kollégákkal milyen a viszonya?

A mi osztályunkon mindenki rendes, jól kijövök a munkatársaimmal. Az akcentusom miatt előfordul, hogy nem értjük egymást a betegekkel, ilyenkor az asszisztensem segít a kommunikációban.

Milyen panaszokkal keresik meg?

Leginkább mozgásszervi bajokkal fordulnak hozzám, ízületi fájdalmakkal, nyak-, derék-, csípő-, térd-, váll- és hátfájással. Ezek lehetnek akut esetek, mint egy sportsérülés, vagy akár hosszan fennálló krónikus problémák is. Sokan akkor keresnek fel, ha a hosszú ideje szedett fájdalomcsillapító már nem hat, a tablettáktól már gyomorpanaszaik is vannak, és azzal nyitnak: „Doktornő, maga az utolsó remény!”

Józsefvárosban sok kínai család él, megkeresik a bajaikkal?

Sokan járnak hozzám kínai betegek, igen. Azt tapasztalom, hogy a Magyarországra érkezett kínaiak első generációja hiába él itt már több mint 30 éve, nehezen beszélnek magyarul. A kommunikáció nagyon fontos, főleg ha betegségről van szó, ezért könnyebb hozzám fordulniuk a magánrendelésen. Az is előfordul, hogy megfázásos tünetekkel keresnek fel, de azt mondják, nem szeretnek a magyar háziorvoshoz menni, mert sokat kell várni és nehéz megértetniük magukat.

Miben más, mint a többi ortopéd szakorvos?

A nyugati típusú gyógymódokat vegyítem a keletivel, ezt kombinációs kezelésnek hívom. Ennek legfőbb eleme az akupunktúrás injekció. Gyakran a háziorvos vagy a reumatológus kolléga évekig kezeli a pácienseket, mielőtt hozzám küldenék. Vannak betegek, akik egy tízalkalmas akupunktúrás injekciókúra után azt mondják, újjászülettek.

A hagyományos akupunktúrás kezelés 2-3 ezer éve létezik Kínában, de 30 éves tapasztalattal a hátam mögött azt mondhatom, eredményesebb vegyíteni a kétféle gyógymódot. Mondok egy példát: sokan évek óta szednek porcképzőket, és arra panaszkodnak nekem, hogy nem hatnak. Én azt mondom, szedjék, mert rosszabb állapotban lennének nélkülük, viszont az akupunktúrás pontokra beadott injekcióval lesz igazán hatásos a kezelés.

Hogy ez működjön, abban hinnie is kell a betegnek?

Nem muszáj. Sokszor azonnal, pár perccel a kezelés után jobban lesz a páciens. Ez a bizonyíték arra, hogy működik. A többség úgy érkezik a rendelésre, hogy pontosan tudja, én nem csak a megszokott nyugati technikákat alkalmazom. Akik nem ismerik a hagyományos kínai akupunktúrás módszereket, azoknak fel szoktam ajánlani ezt a módot is, s legtöbbször elfogadják.

Korcsoportok és nemek tekintetében van különbség a kínai gyógymód eredményességében?

Ilyesmit nem tapasztaltam, de alapvetően az orvoslás minden területére igaz, hogy a fiatalabbakat könnyebb kezelni, mint az idős, krónikus betegséggel küzdőket. Mindentől függetlenül, valakinek elég egy kezelés, másnak egy teljes kúrát kell végigcsinálnia, és olyanok is akadnak – főleg idős emberek –, akik régóta szenvednek valamilyen betegségtől, ezért a kúra után havonta visszajárnak szintentartó kezelésre.

Milyen esetben nem alkalmazható a kombinált kezelés?

A panaszoknak mindig sok oka lehet: genetika, életmód, kor, időjárás-változás, műtéti indikáció, vagy akár ezek mind együttesen. A kezelésmód mindig a beteg tüneteitől függ. Például egy csípő- vagy térdműtött beteg esetében, ha nagyon nagy fájdalomra panaszkodik, valószínűsíthető, hogy cserélni kell a protézisét. Ilyen esetben nem működik a kombinált kezelés, műtétre van szükség.

A mozgásszervi problémákon túl milyen területen alkalmazható még az akupunktúra? ​

Hatékony a menopauza okozta tünetek enyhítésére, depresszióra, és akkor is, ha valaki fogyókúrázik vagy szeretne leszokni a dohányzásról. A migrénes fejfájások kezelésében például 80 százalékos a siker. Volt egy olyan betegem, akinek lebénult a fél arca. Hat-hét kezelés után látványos eredményt értünk el. Ha például azzal keresnek meg, hogy szeretnének leszokni a cigarettáról, akkor azt szoktam javasolni, először csináljanak meg egy ötalkalmas fél kúrát, és meglátják, csökkent-e a vágyuk a cigaretta után. Persze ilyenkor nagyon fontos az elszántság is, mint ahogy a fogyókúra esetében az életmódváltás is elengedhetetlen. A kezelések mellett gyógynövények és vitaminok alkalmazását is javasolni szoktam, mert sokkal hatékonyabb a kúra, ha egészséges egyensúlyba kerül a szervezet, ilyenkor az immunrendszer is megerősödik, ellenállóbb lesz a kórokozókkal szemben is.

A covidjárvány után tapasztalt bármilyen változást?

Határozottan megszaporodtak a mozgásszervi problémákra panaszkodók a covid után, ahogyan a magas vérnyomástól és légzési nehézségektől szenvedő betegek száma is megnőtt. Ezek a tünetek mind a posztcovid-szindróma jelei. A kombinációs kezelés ezekben az esetekben is segített, akárcsak a járvány alatt:

majdnem 400 beteget kezeltem, egyikük sem halt meg, nem alakultak ki később szövődmények sem.

Mit csinál, amikor nem dolgozik?

PhD-zek. Ez már egy évek óta húzódó folyamat a Pécsi Egyetemen. Azokon a napokon, amikor az egyetemre kellett mennem, hajnali 4 órakor keltem és este 9 órára értem haza. A témám az, amit a gyakorlatban is csinálok: a hagyományos nyugati orvoslás kínai gyógymódokkal kombinálva. Már csak publikálnom kellene, de nehezen haladok vele. Szégyellem is magam, hogy már évek óta húzódik, de nincs túl sok szabad kapacitásom a két praxis mellett. Azt kívánom, bárcsak be tudnám fejezni 2-3 éven belül.

Még több hír a Belvárosból

Pár éven belül megújulhat a Nagykörút. A koronavírus-járvány alatti lezárások alatt kialakult forgalmi rend megmarad, a kerékpársávok viszont védetté válnak. A villamospályához nem nyúlnak, de...
Épp 80 évvel ezelőtt, 1944. november 29-én – Vajna Gábor belügyminiszteri rendelete alapján – a budapesti zsidóságot gettóba kényszerítették.
A Virágos Magyarország 2024-es versenyén komoly sikert ért el Józsefváros, amikor a Déri Miksa utca átfogó zöldítési projektje elnyerte az „Év zöld innovációja” díjat. A projekt, amely a Rév8...
Daróczi Ágnes nevét az 1972-ben megrendezett Ki Mit Tud? vetélkedőből ismerte meg az ország, amikor magyarul és cigányul mondott verset. Azon a nyelven, ami az akkori kurzus szerint nem létezett,...
Nagy erőkkel készül a Józsefvárosi Múzeum november 27-én 17 órakor debütáló állandó kiállítása. A tárgyak még nincsenek a helyükön, de az installációk épülnek és a falakon már láthatók a grafikák....
December 1-én Mikulásfutás lesz az Orczy parkban. Ismét megrendezik a kerületi Józsefvárosi Mikulásfutást az Orczy parkban. A közösségi kocogás, örömfutás december elsején, vasárnap lesz, egyéb...
Autentikus nigériai étterem nyílt Oliviks Kitchen néven a Rákóczi tér 9. alatti apró helyiségben, a tulajdonos szakáccsal beszélgettünk.
13 év után ismét megrendezik a Magyar Filmszemlét, ez lesz a 44. A filmesek ingyen pályázhatnak, a nézők pedig ezer forintért mozizhatnak majd a Corvin moziban.
Az önkormányzat színház- és koncertjegyeket ajándékoz a terézvárosiaknak karácsonyra. A jegyek december 2-től igényelhetők az Eötvös10 jegypénztárában személyesen, nyitvatartási időben.
A high-tech technológia bevetése után még csak eljárás sem indult senki ellen.
Péntek reggelre az ország több részén, így a fővárosban is fehérbe öltözött a táj. A gyermeki öröm mellett ilyenkor néhány veszélyforrásra azért érdemes odafigyelni, például a csúszásmentesítésre,...
Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. kerület Önkormányzata a kerület érdekében kimagasló művészeti tevékenységet végző személyek és közösségek munkájának elismeréseként „Kölcsey Ferenc-díjat”...
Egyszerűbb lesz a megállóhelyi menetrendek elérése, beállítható lesz a sötét mód és megújulnak az alkalmazáson belüli üzenetek is.
Jelentős változás várható a budapesti közösségi közlekedésben: január 1-től kezdi meg működését a BKK-rendészet.
December 4-én Joulupukki a világ körüli útja során ellátogat a Klauzál térre is azért, hogy találkozzon az erzsébetvárosi gyerekekkel.
Az Ó utca 11.-ben élők egy önkormányzati pályázatnak és néhány lelkes lakónak köszönhetően tavasztól a tetőteraszon kialakított közösségi térben találkozhatnak, pihenhetnek vagy akár még...
Az elmúlt hetek nagy közfigyelmet kiváltó gyilkossági eseteinek tetteseit bravúros nyomozással azonosították a BRFK nyomozói. Az elkövetők kézre kerítésében fontos szerep jutott az erzsébetvárosi...
Váratlan kapás a nyolcadik kerületi rendőrségen. Új dílert fogtak el a BRFK VIII. Kerületi Rendőrkapitányság munkatársai november 9-én – olvasható a hír police.hu oldalán.

A címlapról

Elindult a BKV ünnepi fényflottája hétfő délután, a fényvillamosokat...
A kormányzattal megkötött hároméves bérmegállapodás hosszú távú,...
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján...
Elkezdődött a jelentkezés a vállalkozói tehetségeket támogató START...
Az Óbudán telepített sebességmérő készülékek (traffiboxok) egy hónap...
Az informatikai rendszer hibája miatt várhatóan 10-20, esetenként...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

Az adózás történelmileg az államhatalom fenntartásának egyik legfontosabb eszköze, ugyanakkor mindig is viták tárgya volt, hogy mi számít elfogadható mértékű adóterhelésnek.
Miért nem olcsóbb az autópálya matrica, ha nem kapunk teljes értékű szolgáltatást, mert hosszú kilométereken keresztül sebességkorlátozások, sávlezárások és azokból fakadó torlódások vannak?
A másnaposság kellemetlen tüneteit sajnos nem lehet azonnal teljesen megszüntetni, de néhány tipp segíthet enyhíteni a szenvedést és felgyorsítani a regenerálódást.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.