Ortopéd szakorvos, üzemorvos, emellett a hagyományos európai gyógymódot ötvözi speciális akupunktúrás kezeléssel.
Édesanyja szintén orvos volt, ezért döntött úgy, hogy ő is az lesz, el is végezte Kínában az orvosi egyetemet. „Ha az önkormányzatnál dolgoznak, akkor kollégák vagyunk” – mondja mosolyogva, és közben teával kínál minket Vajda Péter utcai magánrendelőjében. A betegek egymásnak ajánlják, de gyakran a reumatológus vagy a háziorvos irányít hozzá, legyen szó lúdtalpas lábról vagy akut lumbágóról.
Miért jött Magyarországra?
Szerelemből. Kínában ismertem meg a magyar férjemet, és 1992-ben Magyarországra költöztünk. Nagyon nehéz volt, mert újra kellett kezdenem az orvosi tanulmányaimat angolul a Semmelweis Egyetemen. Harmincan voltunk akkor külföldiek, akik diplomázni szerettek volna, végül ketten – én és egy orosz fiú – végeztünk 1996-ban, én ortopéd szakvizsgát tettem 1997-ben.
Én vagyok az egyetlen Magyarországon, de még a környező országokban is, akinek megvan a nyugati és a kínai orvosi diplomája is.
Magyarországot nagyon szeretem, Budapest a Dunával a legszebb város.
Régóta van az Auróra utcai rendelőintézetben?
Először a Bajcsy kórházban dolgoztam, aztán a János kórházban, 2000 óta gyógyítok a Józsefvárosi Szent Kozma Egészségügyi Központban. Praktizáltam még Németországban is: 10 évig ingáztam Budapest és München között.
Megszokta a budapesti életet?
Nem volt nehéz. Egy Pekingtől 120 km-re fekvő 13 milliós városból, Tiencsinből származom. Budapest, lakosságszámát tekintve Kínában kisvárosnak számít (nevet). Egyébként rendszeresen utazom Kínába, legutóbb tavaly látogattam meg a rokonaimat. Egyedül a covidjárvány alatt nem mentem.
A kollégákkal milyen a viszonya?
A mi osztályunkon mindenki rendes, jól kijövök a munkatársaimmal. Az akcentusom miatt előfordul, hogy nem értjük egymást a betegekkel, ilyenkor az asszisztensem segít a kommunikációban.
Milyen panaszokkal keresik meg?
Leginkább mozgásszervi bajokkal fordulnak hozzám, ízületi fájdalmakkal, nyak-, derék-, csípő-, térd-, váll- és hátfájással. Ezek lehetnek akut esetek, mint egy sportsérülés, vagy akár hosszan fennálló krónikus problémák is. Sokan akkor keresnek fel, ha a hosszú ideje szedett fájdalomcsillapító már nem hat, a tablettáktól már gyomorpanaszaik is vannak, és azzal nyitnak: „Doktornő, maga az utolsó remény!”
Józsefvárosban sok kínai család él, megkeresik a bajaikkal?
Sokan járnak hozzám kínai betegek, igen. Azt tapasztalom, hogy a Magyarországra érkezett kínaiak első generációja hiába él itt már több mint 30 éve, nehezen beszélnek magyarul. A kommunikáció nagyon fontos, főleg ha betegségről van szó, ezért könnyebb hozzám fordulniuk a magánrendelésen. Az is előfordul, hogy megfázásos tünetekkel keresnek fel, de azt mondják, nem szeretnek a magyar háziorvoshoz menni, mert sokat kell várni és nehéz megértetniük magukat.
Miben más, mint a többi ortopéd szakorvos?
A nyugati típusú gyógymódokat vegyítem a keletivel, ezt kombinációs kezelésnek hívom. Ennek legfőbb eleme az akupunktúrás injekció. Gyakran a háziorvos vagy a reumatológus kolléga évekig kezeli a pácienseket, mielőtt hozzám küldenék. Vannak betegek, akik egy tízalkalmas akupunktúrás injekciókúra után azt mondják, újjászülettek.
A hagyományos akupunktúrás kezelés 2-3 ezer éve létezik Kínában, de 30 éves tapasztalattal a hátam mögött azt mondhatom, eredményesebb vegyíteni a kétféle gyógymódot. Mondok egy példát: sokan évek óta szednek porcképzőket, és arra panaszkodnak nekem, hogy nem hatnak. Én azt mondom, szedjék, mert rosszabb állapotban lennének nélkülük, viszont az akupunktúrás pontokra beadott injekcióval lesz igazán hatásos a kezelés.
Hogy ez működjön, abban hinnie is kell a betegnek?
Nem muszáj. Sokszor azonnal, pár perccel a kezelés után jobban lesz a páciens. Ez a bizonyíték arra, hogy működik. A többség úgy érkezik a rendelésre, hogy pontosan tudja, én nem csak a megszokott nyugati technikákat alkalmazom. Akik nem ismerik a hagyományos kínai akupunktúrás módszereket, azoknak fel szoktam ajánlani ezt a módot is, s legtöbbször elfogadják.
Korcsoportok és nemek tekintetében van különbség a kínai gyógymód eredményességében?
Ilyesmit nem tapasztaltam, de alapvetően az orvoslás minden területére igaz, hogy a fiatalabbakat könnyebb kezelni, mint az idős, krónikus betegséggel küzdőket. Mindentől függetlenül, valakinek elég egy kezelés, másnak egy teljes kúrát kell végigcsinálnia, és olyanok is akadnak – főleg idős emberek –, akik régóta szenvednek valamilyen betegségtől, ezért a kúra után havonta visszajárnak szintentartó kezelésre.
Milyen esetben nem alkalmazható a kombinált kezelés?
A panaszoknak mindig sok oka lehet: genetika, életmód, kor, időjárás-változás, műtéti indikáció, vagy akár ezek mind együttesen. A kezelésmód mindig a beteg tüneteitől függ. Például egy csípő- vagy térdműtött beteg esetében, ha nagyon nagy fájdalomra panaszkodik, valószínűsíthető, hogy cserélni kell a protézisét. Ilyen esetben nem működik a kombinált kezelés, műtétre van szükség.
A mozgásszervi problémákon túl milyen területen alkalmazható még az akupunktúra?
Hatékony a menopauza okozta tünetek enyhítésére, depresszióra, és akkor is, ha valaki fogyókúrázik vagy szeretne leszokni a dohányzásról. A migrénes fejfájások kezelésében például 80 százalékos a siker. Volt egy olyan betegem, akinek lebénult a fél arca. Hat-hét kezelés után látványos eredményt értünk el. Ha például azzal keresnek meg, hogy szeretnének leszokni a cigarettáról, akkor azt szoktam javasolni, először csináljanak meg egy ötalkalmas fél kúrát, és meglátják, csökkent-e a vágyuk a cigaretta után. Persze ilyenkor nagyon fontos az elszántság is, mint ahogy a fogyókúra esetében az életmódváltás is elengedhetetlen. A kezelések mellett gyógynövények és vitaminok alkalmazását is javasolni szoktam, mert sokkal hatékonyabb a kúra, ha egészséges egyensúlyba kerül a szervezet, ilyenkor az immunrendszer is megerősödik, ellenállóbb lesz a kórokozókkal szemben is.
A covidjárvány után tapasztalt bármilyen változást?
Határozottan megszaporodtak a mozgásszervi problémákra panaszkodók a covid után, ahogyan a magas vérnyomástól és légzési nehézségektől szenvedő betegek száma is megnőtt. Ezek a tünetek mind a posztcovid-szindróma jelei. A kombinációs kezelés ezekben az esetekben is segített, akárcsak a járvány alatt:
majdnem 400 beteget kezeltem, egyikük sem halt meg, nem alakultak ki később szövődmények sem.
Mit csinál, amikor nem dolgozik?
PhD-zek. Ez már egy évek óta húzódó folyamat a Pécsi Egyetemen. Azokon a napokon, amikor az egyetemre kellett mennem, hajnali 4 órakor keltem és este 9 órára értem haza. A témám az, amit a gyakorlatban is csinálok: a hagyományos nyugati orvoslás kínai gyógymódokkal kombinálva. Már csak publikálnom kellene, de nehezen haladok vele. Szégyellem is magam, hogy már évek óta húzódik, de nincs túl sok szabad kapacitásom a két praxis mellett. Azt kívánom, bárcsak be tudnám fejezni 2-3 éven belül.