Ortopéd szakorvos, üzemorvos, emellett a hagyományos európai gyógymódot ötvözi speciális akupunktúrás kezeléssel.

Édesanyja szintén orvos volt, ezért döntött úgy, hogy ő is az lesz, el is végezte Kínában az orvosi egyetemet. „Ha az önkormányzatnál dolgoznak, akkor kollégák vagyunk” – mondja mosolyogva, és közben teával kínál minket Vajda Péter utcai magánrendelőjében. A betegek egymásnak ajánlják, de gyakran a reumatológus vagy a háziorvos irányít hozzá, legyen szó lúdtalpas lábról vagy akut lumbágóról.

Miért jött Magyarországra?

Szerelemből. Kínában ismertem meg a magyar férjemet, és 1992-ben Magyarországra költöztünk. Nagyon nehéz volt, mert újra kellett kezdenem az orvosi tanulmányaimat angolul a Semmelweis Egyetemen. Harmincan voltunk akkor külföldiek, akik diplomázni szerettek volna, végül ketten – én és egy orosz fiú – végeztünk 1996-ban, én ortopéd szakvizsgát tettem 1997-ben.

Én vagyok az egyetlen Magyarországon, de még a környező országokban is, akinek megvan a nyugati és a kínai orvosi diplomája is.

Magyarországot nagyon szeretem, Budapest a Dunával a legszebb város.

Régóta van az Auróra utcai rendelőintézetben?

Először a Bajcsy kórházban dolgoztam, aztán a János kórházban, 2000 óta gyógyítok a Józsefvárosi Szent Kozma Egészségügyi Központban. Praktizáltam még Németországban is: 10 évig ingáztam Budapest és München között.

Megszokta a budapesti életet?

Nem volt nehéz. Egy Pekingtől 120 km-re fekvő 13 milliós városból, Tiencsinből származom. Budapest, lakosságszámát tekintve Kínában kisvárosnak számít (nevet). Egyébként rendszeresen utazom Kínába, legutóbb tavaly látogattam meg a rokonaimat. Egyedül a covidjárvány alatt nem mentem.

A kollégákkal milyen a viszonya?

A mi osztályunkon mindenki rendes, jól kijövök a munkatársaimmal. Az akcentusom miatt előfordul, hogy nem értjük egymást a betegekkel, ilyenkor az asszisztensem segít a kommunikációban.

Milyen panaszokkal keresik meg?

Leginkább mozgásszervi bajokkal fordulnak hozzám, ízületi fájdalmakkal, nyak-, derék-, csípő-, térd-, váll- és hátfájással. Ezek lehetnek akut esetek, mint egy sportsérülés, vagy akár hosszan fennálló krónikus problémák is. Sokan akkor keresnek fel, ha a hosszú ideje szedett fájdalomcsillapító már nem hat, a tablettáktól már gyomorpanaszaik is vannak, és azzal nyitnak: „Doktornő, maga az utolsó remény!”

Józsefvárosban sok kínai család él, megkeresik a bajaikkal?

Sokan járnak hozzám kínai betegek, igen. Azt tapasztalom, hogy a Magyarországra érkezett kínaiak első generációja hiába él itt már több mint 30 éve, nehezen beszélnek magyarul. A kommunikáció nagyon fontos, főleg ha betegségről van szó, ezért könnyebb hozzám fordulniuk a magánrendelésen. Az is előfordul, hogy megfázásos tünetekkel keresnek fel, de azt mondják, nem szeretnek a magyar háziorvoshoz menni, mert sokat kell várni és nehéz megértetniük magukat.

Miben más, mint a többi ortopéd szakorvos?

A nyugati típusú gyógymódokat vegyítem a keletivel, ezt kombinációs kezelésnek hívom. Ennek legfőbb eleme az akupunktúrás injekció. Gyakran a háziorvos vagy a reumatológus kolléga évekig kezeli a pácienseket, mielőtt hozzám küldenék. Vannak betegek, akik egy tízalkalmas akupunktúrás injekciókúra után azt mondják, újjászülettek.

A hagyományos akupunktúrás kezelés 2-3 ezer éve létezik Kínában, de 30 éves tapasztalattal a hátam mögött azt mondhatom, eredményesebb vegyíteni a kétféle gyógymódot. Mondok egy példát: sokan évek óta szednek porcképzőket, és arra panaszkodnak nekem, hogy nem hatnak. Én azt mondom, szedjék, mert rosszabb állapotban lennének nélkülük, viszont az akupunktúrás pontokra beadott injekcióval lesz igazán hatásos a kezelés.

Hogy ez működjön, abban hinnie is kell a betegnek?

Nem muszáj. Sokszor azonnal, pár perccel a kezelés után jobban lesz a páciens. Ez a bizonyíték arra, hogy működik. A többség úgy érkezik a rendelésre, hogy pontosan tudja, én nem csak a megszokott nyugati technikákat alkalmazom. Akik nem ismerik a hagyományos kínai akupunktúrás módszereket, azoknak fel szoktam ajánlani ezt a módot is, s legtöbbször elfogadják.

Korcsoportok és nemek tekintetében van különbség a kínai gyógymód eredményességében?

Ilyesmit nem tapasztaltam, de alapvetően az orvoslás minden területére igaz, hogy a fiatalabbakat könnyebb kezelni, mint az idős, krónikus betegséggel küzdőket. Mindentől függetlenül, valakinek elég egy kezelés, másnak egy teljes kúrát kell végigcsinálnia, és olyanok is akadnak – főleg idős emberek –, akik régóta szenvednek valamilyen betegségtől, ezért a kúra után havonta visszajárnak szintentartó kezelésre.

Milyen esetben nem alkalmazható a kombinált kezelés?

A panaszoknak mindig sok oka lehet: genetika, életmód, kor, időjárás-változás, műtéti indikáció, vagy akár ezek mind együttesen. A kezelésmód mindig a beteg tüneteitől függ. Például egy csípő- vagy térdműtött beteg esetében, ha nagyon nagy fájdalomra panaszkodik, valószínűsíthető, hogy cserélni kell a protézisét. Ilyen esetben nem működik a kombinált kezelés, műtétre van szükség.

A mozgásszervi problémákon túl milyen területen alkalmazható még az akupunktúra? ​

Hatékony a menopauza okozta tünetek enyhítésére, depresszióra, és akkor is, ha valaki fogyókúrázik vagy szeretne leszokni a dohányzásról. A migrénes fejfájások kezelésében például 80 százalékos a siker. Volt egy olyan betegem, akinek lebénult a fél arca. Hat-hét kezelés után látványos eredményt értünk el. Ha például azzal keresnek meg, hogy szeretnének leszokni a cigarettáról, akkor azt szoktam javasolni, először csináljanak meg egy ötalkalmas fél kúrát, és meglátják, csökkent-e a vágyuk a cigaretta után. Persze ilyenkor nagyon fontos az elszántság is, mint ahogy a fogyókúra esetében az életmódváltás is elengedhetetlen. A kezelések mellett gyógynövények és vitaminok alkalmazását is javasolni szoktam, mert sokkal hatékonyabb a kúra, ha egészséges egyensúlyba kerül a szervezet, ilyenkor az immunrendszer is megerősödik, ellenállóbb lesz a kórokozókkal szemben is.

A covidjárvány után tapasztalt bármilyen változást?

Határozottan megszaporodtak a mozgásszervi problémákra panaszkodók a covid után, ahogyan a magas vérnyomástól és légzési nehézségektől szenvedő betegek száma is megnőtt. Ezek a tünetek mind a posztcovid-szindróma jelei. A kombinációs kezelés ezekben az esetekben is segített, akárcsak a járvány alatt:

majdnem 400 beteget kezeltem, egyikük sem halt meg, nem alakultak ki később szövődmények sem.

Mit csinál, amikor nem dolgozik?

PhD-zek. Ez már egy évek óta húzódó folyamat a Pécsi Egyetemen. Azokon a napokon, amikor az egyetemre kellett mennem, hajnali 4 órakor keltem és este 9 órára értem haza. A témám az, amit a gyakorlatban is csinálok: a hagyományos nyugati orvoslás kínai gyógymódokkal kombinálva. Már csak publikálnom kellene, de nehezen haladok vele. Szégyellem is magam, hogy már évek óta húzódik, de nincs túl sok szabad kapacitásom a két praxis mellett. Azt kívánom, bárcsak be tudnám fejezni 2-3 éven belül.

Még több hír a Belvárosból

Ma este újra fellép a Zsírban a rádzsasztáni cigány népzenét játszó Dil Mastana zenekar – egy élmény!
Három polgárőrszervezet van alakulóban Józsefvárosban, az év végére talán mindhárommal találkozhatunk az utcán is.
Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. Kerület Önkormányzata – az elmúlt évek gyakorlata alapján – a lakosság részére VESZÉLYESHULLADÉK-GYŰJTŐ AKCIÓT szervez.
Évek óta szerveznek egészségnapot a Deák Diák iskolában. Az iskola vezetésének törekvése, hogy ráirányítsa a családok figyelmét az egészséges életmód fontosságára. A március végi nagyszabású...
A Dohány utca belső-erzsébetvárosi részén áthaladó trolibuszok útvonalának akadálymentesítéséről.
Április 23-án (szerdán) nem fogad ügyfeleket a terézvárosi polgármesteri hivatal.
Az átfogó akcióban 4 körözött személyt fogtak el. A jegyellenőrök és a rendőrök 8 járat több mint 50 ezer utasát ellenőrizték márciusban – írja lapunkhoz eljuttatott közleményében a Budapesti...
Április 8-án, a Nemzetközi Roma Napon Oláh József Pöli helyi képviselő (Közösen Józsefvárosért), egyenlőségi tanácsnok, a Méltóságot a Romáknak mozgalom alapítója mondta el gondolatait a jelenlegi...
Készüljünk együtt a húsvétra – várunk benneteket április 17-én, csütörtökön 16 órától a Klauzál térre!
Tovább tart a zaj, a por – hivatalos a hír, hogy csúszik a bontás a Pázmány Campus beruházáson, tudta meg Rádai Dániel alpolgármester.
Megrendezte az önkormányzat a III. Józsefvárosi Kispályás Labdarúgó Bajnokságot, mégpedig négy kerületi iskola fiú- és lánycsapatai körében. Ezen a héten folytatódik a verseny az idősebbek körében.
Bármikor megnézhet egy kiállítást a Víg utcában. A nap bármelyik órájában megnézhetjük a MOME frissen diplomázott hallgatóinak, Szövérffi Adrienn-nek és Tompa Lukács Sámuelnek Kirakati ló című...
Nem roma napot, hanem roma hetet tartanak Józsefvárosban a nemzetközi roma nap alkalmából. A szervezők sok és sokféle programmal készülnek.
Új funkcióval bővül a BudapestGO, a Budapesti Közlekedési Központ alkalmazása – már a BKK Utasbiztonsági Szolgálatot is lehet riasztani.
A képviselő-testület döntése alapján ebben az évben 967 millió forintot kap az Erzsébetváros Kft. takarításra. Ez 25 millió forinttal több, mint a tavalyi keret, így nem jut kevesebb a munkákra, és...
2025 májusában az önkormányzat közzéteszi a kerületi sportkoncepciót, amely konkrét intézkedéseket tartalmaz. A dokumentum megalkotása előtt a kerületi igényeket is felmérték.
Március 24-én lakossági fórumot tartottak az Almássy téri kutyafuttatóban, s a téma a helyszín felújítása, rendbetétele volt. Sok kutyás eljött a környékről, s persze nem hiányoztak a blökik sem:...
Belváros Egészségügyéért Díjat az V. kerület önkormányzatának Egészségügyi és Szociális Bizottsága a kerületi lakosok egészségének megőrzéséért kiemelkedő munkát végzők tevékenységének...

A címlapról

Az ország északkeleti, keleti felén-harmadán erősen felhős vagy...
Elhárították a kedd délután óta fennálló áramellátási hibát, ami...
Az Örs vezér tere és a Puskás Ferenc Stadion között továbbra is...
2024-ben a hazai áramtermelés negyedét adták a napelemek, ez a...
Évtizedek óta újságok, különféle nyomdai termékek az életünk.
Összehangolt uniós fogyasztóvédelmi ellenőrzés indul a mobil és...

Könyvajánló

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelent meg az idei Egészség világnapján, április 7-én!
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.