Bármikor megnézhet egy kiállítást a Víg utcában. A nap bármelyik órájában megnézhetjük a MOME frissen diplomázott hallgatóinak, Szövérffi Adrienn-nek és Tompa Lukács Sámuelnek Kirakati ló című installációját.
Az alkotás a PUCCS galéria 3-szor 3 méteres, folyton kivilágított kirakattal rendelkező helyiségében található, és március 31-e és április 26-a között tekinthető meg.
Az installáció a Budapest FotóFesztivál 2025 hivatalos programjának része. A nyílt pályázatot a Parallel Művészeti Alapítvány írta ki fotóművészeti alkotásra. Fontos szempont volt, hogy az alkotás kapcsolódjon a VIII. kerülethez.
A fiatal művészek alkotása a budapesti cigányság helyzetére,
a társadalmi kirekesztettség problémájára reflektál.
Az inspirációt a galéria környéke – a Vásárcsarnok és a környező utcák története – adta. Többek között ezért lett a ló az alkotás központi szimbóluma. Nem is olyan nagyon régen még itt, az utcafronti kis helyiségekben lovakat tartottak. A kis helyiségekből mostanra többnyire üzlethelyiségek lettek, a lovak viszont elvesztették szerepüket a mindennapi életben.
„A fotografikus installáció a budapesti cigányság aktuális helyzetére és a társadalmi kirekesztettség problémáira mutat rá. A szocializmusban a cigányság munkaerőpiaci integrációja és városokba költöztetése életmódbeli és kulturális alkalmazkodást igényelt, amit az oktatás és szakképzés hiánya nehezített, tovább fokozva kirekesztettségüket. A vidéki életből magukkal hozott szokások (így a háziállatok is) abszurd helyzeteket szültek” – mondták az alkotók.
A megnyitón azt mondták a művészek, az esemény valójában nem az igazi megnyitó. A kiállítás utolsó hetének egyik napján szeretnének tartani egy finisszázst, ahol a budapesti cigányság történetéről szakértőkkel tartanak egy beszélgetést.
A pályázatot kiíró Parallel Művészeti Alapítvány 2021 óta menedzseli a PUCCS kiállítóteret, és 2023 óta a portfóliójukba tartozik a VII. kerületi CAIRO is. A PUCCS galériában jellemzően hely- és térspecifikus installációk terveit várják, a CAIRO-ban pedig inkább már a kész koncepcióval rendelkezők állítanak ki. Fő anyagi forrásuk a kerületi önkormányzat Civil Pályázata. Részben ezért is különbözik a két kiállítási tér: a VII. és a VIII. kerület pályázati feltételei nem azonosak, másfajta alkotási folyamatra nyújtanak lehetőséget. Az alapítvány vidéki és külföldi művészeknek is lehetőséget adna a VIII. kerületi galériában.
A galériát 2014-ben Bullet Shih, az Egyesült Államokból Magyarországra költöző művész alapította. Fontos szempont volt az alapítónak a művészet helyi és témai közelsége és a művészet elérhetősége az emberek számára. Halála után, 2021-ben, a Parallel Művészeti Alapítvány vette át a galéria működtetését, együttműködve a művész családjával. Volt rá példa, hogy amikor a galéria működése anyagi szempontból nehéz helyzetbe került, a család segítségével tudták folytatni.