A köztünk élő bevándorlók, menekültek, komoly krízist megélők, akik közül nem egy ember valamelyik háborúnak kitett országból, konfliktusos zónából érkezik, felületesen különbözik tőlünk, mert valójában ugyanolyan ember, mint akárki a világ bármelyik pontján vagy itt a Kárpát-medencében, Magyarországon. Fontos, hogy megismerjük őket, segítve a beilleszkedésüket, s ehhez például kiváló alkalom volt a június 14-én a Népszínház utca 26. szám alatt megtartott Nyitott Ablakok Délutánja, ahol bevándorló és menekült fiatalokkal találkozhatott, beszélgethetett, kultúrájukból ízelítőt kaphatott az érdeklődő.
A Nyitott Ablakok Délutánja rendezvény a népeket, kultúrákat elválasztó falak lebontását tűzte ki céljául, továbbá, hogy ne történhessen meg, hogy egy-egy csoportot megbélyegezzenek, amely megbélyegzést általában az ismeretlentől való félelem idéz elő, vált ki.
Ottjártunkkor egymás után érkeztek az emberek, ültek le beszélgetni a fiatalokkal, fordultak feléjük kíváncsian. Az otthonosan, hívogatóan berendezett, kellemes hangulatú, nem túl tágas helyiségben nagyra nőtt a világ: ukrán és közel-keleti fiatalok töltötték be kedvességgel és figyelemmel.
A program része volt az Élő könyvtár, ezen keresztül a látogató hajléktalan és bevándorló hátterű emberek történeteivel találkozhatott, az információs tablón megismerhette a háború (Ukrajna, Gáza) pusztító hatását a környezetre, receptkönyvet lapozhatott fel
a bevándorló és menekült fiatalok kedvenc receptjeivel,
mialatt megkóstolhatta a kikészített afgán és ukrán ételeket. A rendezvény mindenki előtt nyitva állt, aki nem az államilag támogatott kirekesztés és az idegenekkel szemben, az adófizetők pénzéből mesterségesen gerjesztett indulat pártján áll.
A Magyar Helsinki Bizottság képviseletében Somogyvári Zoltán elmondta, hogy a Nyitott Ablakok Délutánját a társadalmi részvétel tanfolyamra járó kilenc fiatal találta ki, és a megvalósításban a Magyar Helsinki Bizottság facilitátorai segítették őket.
Az volt a feladata, hogy hogyan segíthetnek, hogy a közösségben jobban részt vehessenek a menekült és bevándorló fiatalok (öt ukrán, két afgán, egy palesztin és egy iráni fiatal), szerezzenek mélyebb ismereteket az őket érdeklő társadalmi problémákról. Somogyvári Zoltántól megtudtuk, hogy három probléma foglalkoztatta a három munkacsoportban közreműködő kilenc fiatalt: a hajléktalanság, a háború hatása a környezetre és a menekültek problémái.
Mint megtudtuk, a fiatalok érintettekkel és szakértőkkel készíthettek interjúkat, majd egy társadalmi akciót valósítottak meg, ennek eredménye a jelenlegi program. „Általában a menekültek és a bevándorlók egy nagyon marginalizált csoport a magyar társadalomban, főleg a kormány negatív propagandája miatt, emellett a fiatalok szintén egy olyan társadalmi csoport, aminek a véleményét nem szokta meghallgatni a hatalom. Fontosnak tartottuk, hogy a menekült és bevándorló fiatalok elmondhassák a véleményüket, hallathassák a hangjukat” – emelte ki.
Azért a VIII. kerületben rendezték meg a Nyitott Ablakok Délutánját, mert ez a város legszínesebb, legmultikulturálisabb része, és a fiatalok maguk ragaszkodtak a helyszínhez. A programban részt vett iráni lánytól, Atrintól megtudtuk, hogy elsősorban civil szervezetek nyújtanak segítséget a menekülteknek és a bevándorlóknak,
az állam nem.
Tervei szerint itt fejezi be a középiskolát, majd megpróbál valamelyik külföldi egyetemre bekerülni, amennyiben ez nem sikerül, a felsőoktatási tanulmányait Magyarországon is szívesen végezné. Sok kedves, támogató, segítőkész embert ismert meg Magyarországon, akik tettek azért, hogy otthonosan érezze itt magát, a mai napig hálás érte.