A drogstratégia megalkotásával az önkormányzat az INDIT (Integrált Drogterápiás Intézet) Közalapítványt bízta meg, és a munkaanyagról május 16-án a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumon tartottak tájékoztatót.
A drogstratégia megalkotásával az önkormányzat az INDIT (Integrált Drogterápiás Intézet) Közalapítványt bízta meg, és a munkaanyagról május 16-án a Kábítószerügyi Egyeztető Fórumon tartottak tájékoztatót.
Az erzsébetvárosi kezdeményezés Budapest viszonylatában is jelentős: az INDIT egyik pszichológusa, Hegedűs Attila lapunknak azt nyilatkozta, tudomása szerint a fővárosi kerületek közül a hetedik az első, amelyik helyi drogstratégiát és akciótervet kíván megvalósítani. Az Erzsébet körúti Polgármesteri Hivatalban tartott fórumon részt vett többek között Bárdi Zsuzsanna alpolgármester, Farkas Tünde a Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató Központ vezetője, Gyuris Gabriella a Humánszolgáltató Iroda irodavezetője, Sedlák Tibor, Erzsébetváros Rendészeti Igazgatóságának igazgatója is. A fórum elnöke, Szücs Balázs alpolgármester bevezetőjében hangsúlyozta, Erzsébetvárosban utoljára 2009-ben készült drogstratégia, amit tíz évre előre terveztek: „Akkor még nem volt tele romkocsmákkal a kerület, nem működött itt a bulinegyed, a pszichoaktív szerekről alig lehetett hallani. Ez a drogstratégia lejárt. Újra kell alkotni. Figyelembe véve a megváltozott környezetet, a rengeteg új szer elterjedését, nem lehet tíz évre előre gondolkodni. Ezért az INDIT szakembereivel kétéves terv összeállításáról állapodtunk meg. Olyan drogstratégiáról, amely a mai kor igényeinek és szükségleteinek megfelel, az addiktológia legújabb kutatásaira épül, és amit meg is tudunk valósítani Erzsébetvárosban.”
A komplex tervezetről Hegedűs Attila tartott prezentációt. A koncepcióban a prevención van a hangsúly, és az illegális drogok mellett fókuszba kerülnek a legális tudatmódosítók is, például a nikotin és az alkohol. Foglalkoznának a viselkedési függőségek ellátásával, az internet- és játékfüggőséggel is. A hatékony segítségnyújtás szempontjából alapvetően fontos a különböző hivatalok, szakmai intézmények és civil szerveztek munkájának integrálása. Ennek kooperálására az önkormányzat létrehozna egy külön szakmai szervező egyesületet. Kiadnának egy „KEF kisokost” diákoknak, szülőknek, pedagógusoknak. Naprakész „drogügyi katasztert” vezetnének a VII. kerületben szolgáltatást nyújtó szervezetekről, szolgáltatásokról, programokról. Az önkormányzat megnyitna egy Ifjúsági Irodát, ahol az érintett fiatalokkal szakemberek foglalkoznának, közösségi programokban vehetnének részt. Ugyanakkor az új drogstratégia számos más területre is kiterjed, például a munkahelyi stressz kezelésére, vagy a kiemelten veszélyeztetett hajléktalanok ellátására. A kerületünkben megkerülhetetlen téma a drog szempontjából is biztonságos szórakozóhelyek megteremtése, illetve a már aktív szerhasználók esetében az ártalomcsökkentés. Ami a civil lakosság nyugalmára is vonatkozik. A közterületeken, a Keleti pályaudvarnál és a Blaha aluljáróban is megjelentek a drogosok, ezért még több rendőrségi, rendészeti jelenlétre lenne szükség. Bárdi Zsuzsanna alpolgármester hozzátette: társasházakból is sok panasz érkezik, hogy drogosok hatolnak be. Ráadásul a lakóházakba rendészek nem mehetnek be intézkedni, csak a rendőrséget hívhatják ki. Bárdi Zsuzsanna szerint a lakosság többsége, saját nyugalma érdekében is támogatná az önkormányzati drogstratégiát. Javaslatként elhangzott az is, hogy ki kéne választani azt a néhány célt, prioritást, amelyet a 2024-2026-os időszakban elsőként kellene megvalósítani. A konkrét javaslatcsomag ősszel kerül majd a képviselő-testület elé.
Ezután a fórum tagjai megszavazták a maradék költségvetési források felhasználását. Ebben többek közt szerepel a KEF Kisokos elkészítése 3000 példányban, az őszi kerületi alkotói pályázat és koncert szervezése, irodalomterápiás önismereti foglalkozások indítása.
(A VII. kerület drogstratégiáját Gál Blanka és Hegedűs Attila pszichológusok készítették, valamint az INDIT és a Magyar Addiktológiai Társaság elnöke, Szemelyácz János)