Kerületünk természeti értéke, a Mocsárosdűlő területén a Fővárosi Önkormányzat az elmúlt hónapokban – az Európai Unió LIFE-pályázatának előkészítéseként – fokozott erőbedobással dolgozik a romok és a hulladék eltávolításán. Különösen fontos fejlemény, hogy megkezdődött a természetvédelmi célokat szolgáló vízvisszatartás megtervezése is.
Sok harmadik kerületi ismerte azt a kék Trabant roncsot, amely régóta csúfította a Mocsáros északi felét. A roncsból lassan helyi nevezetesség lett és a fiatalok zarándokhelyévé, gyakori fényképezkedési célpontjává vált. A roncsot 2025. február 14-én azonban Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelete elszállította.
Kerületünk természeti értéke, a védett Mocsárosdűlő területét kezelő Fővárosi Önkormányzat az elmúlt hónapokban – az Európai Unió LIFE-pályázatának előkészítéseként – fokozott erőbedobással dolgozik a romok és a hulladék eltávolításán, természetesen a kerületiekkel összefogva. A Trabant példája is azt mutatja, ez nem könnyű és gyors folyamat, ám van remény a sikerre.
Megkezdődött a vízvisszatartás megtervezése
A terület jövője szempontjából a roncselszállításnál is fontosabb esemény, hogy a LIFE-pályázat keretében megkezdődött a természetvédelmi célokat szolgáló vízvisszatartás megtervezése. A szakmai munkát irányító Fővárosi Csatornázási Művek szakemberei a tervezőkkel és a Fővárosi Önkormányzat természetvédelmi munkatársaival bejárták a területet, hogy a beavatkozások főbb pontjait azonosítsák.
Akik tavasszal gyakran járják a Mocsárost, azok szemébe beivódott a vízzel borított Mocsáros képe; a cél az, hogy ez a vízborítás néhány héttel tovább megmaradjon, a talajvízszint emelkedjen, a füves területek és az erdők élővilága a vízbőségnek köszönhetően jobb állapotba kerüljön. A tervezők mindezt szelíd beavatkozásokkal, alig észrevehető műtárgyakkal szeretnék elérni.
Nem lesz közpark a területen
Mint az elmúlt napokban Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze hírül adta Facebook-oldalán, a közparknak kijelölt területen egy fokozottan védett szöcskefaj él. „A magyar tarsza jelentős állományára bukkantunk, aminek a védelme érdekében a kormányhivatal korlátozó végzéseket hozott, ezért a közpark létrehozása sem fér bele a védelmi célokba (nemhogy bármilyen építés), ezért az új cél a 13 hektáros területen is a helyi védelem további kiterjesztése” – tudatta Bardóczi.
A korábban a Mocsáros szélére tervezett, de a tarszák élőhelye miatt elvetett közparki funkció a közeli Aquincum térségébe kerül, ahol az Aquincumi Múzeum munkatársaival összedolgozva a Fővárosi Önkormányzat kutyás parkot hoz majd létre – úgy, hogy közben a régészeti terület minden szabályát betartják. „Közben pedig a Mocsáros Természetvédelmi Terület a mostani 75 hektárról 87 hektárra nő” – jegyezte meg Bardóczi.
Mint ismeretes, Mocsárost 1994-ben nyilvánította védetté a III. kerületi önkormányzat, akkor még 24 hektárnyi védett területtel. A Fővárosi Közgyűlés 2024-ben fogadta el a védettség bővítését, 75 hektárra, most pedig ez tovább növekedik 87 hektárra.