Azokra a roma hősökre emlékezünk ma, akik 1944. május 16-án fellázadtak az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborban a náci fogva tartóik ellen. És fejet hajtunk a roma holokauszt áldozatainak emléke előtt.
Évről évre felidézzük a porajmos, roma holokauszt borzalmait, azzal a céllal, hogy ez soha ne történhessen meg újra, és hogy együtt emlékezzünk az ártatlan áldozatokra. És szintén évről évre elmondjuk a 1944. május 16-án történteket, amely bizonyítéka annak, soha sem lehetséges teljesen összetörni az ellenszegülést az igazságtalansággal és az embertelenséggel szemben, bármennyi megfélemlítés és tomboló erőszak vesz körül bennünket.
Ami 1944. május 16-án az Auschwitz-Birkenau koncentrációs táborban történt, az több volt, mit egy porszem a gyilkoló gépezetben: a romák fellázadtak fogva tartóik ellen. Kezükben levő, saját maguk által átalakított eszközökkel felfegyverkezve szembe néztek az őket a biztos halálba küldő őrökkel, tisztekkel.
A szembeszegülés eredményeként azon napon, azaz 1944. május 16-án egyetlen roma sem vesztette életét a táborban. Azon az egyetlen napon nem, de az ellenállást követően a cigányokkal szembeni kegyetlen, embertelen bánásmód – ha lehet – még tovább fokozódott.
Majd 1944. augusztus 2-áról 3-ára virradóra, egyetlen éjszaka alatt háromezer roma gyermeket, nőt és férfit végeztek ki. (Augusztus 2. a roma holokauszt emléknapja, a Cigány Világszövetség 1972-es párizsi kongresszusának határozata alapján.)
Ám az a május 16-i nap, amelyet a roma ellenállás napjaként tartunk számon, túl mutat önmagán. Jelképe annak: soha nincsen oly reménytelen helyzet, hogy ne küzdjünk életünkért, egymás életéért, emberi méltóságunkért. A romák példát mutattak ebben.
Az 1944. május 16-i hősök és valamennyi áldozat emléke előtt Óbuda-Békásmegyer Cigány Nemzetiségi Önkormányzat és Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat szintén fejet hajt. Kerületünkben emléktáblával tisztelegünk az elpusztított roma honfitársaink előtt.
A magyarországi cigányság történelmének megismerése és megismertetése mellett kultúrájuk és tradícióik őrzése és ápolása szintén szívügyünk. Jó alkalom erre az idei Nemzetiségi Napunk: május 24-én, szombaton 10 és 18 óra között, a Csobánka téren találkozhatunk a kerület nemzetiségeinek sokszínű kulturális és gasztronómiai hagyományaival.
(Nyitóképünk Ferkovics József Lágerportré című alkotása.)