Marék Veronika kedves meséit és figuráit generációk zárták szívükbe, nem véletlen tehát, hogy az idén első alkalommal odaítélt Magyar Gyermekkultúra Mestere címet Marék Veronika kapta meg.
Ki ne ismerné és szeretné Boribont vagy a Kockásfülű nyulat tízen innen és tízen (akár jócskán) túl? Marék Veronika kedves meséit és figuráit generációk zárták szívükbe, nem véletlen tehát, hogy az idén első alkalommal odaítélt Magyar Gyermekkultúra Mestere címet Marék Veronika kapta meg.
A X. Országos Rajzfilmünnep keretében került sor a díj átadására, amelynek helyszíne kerületünkben, a Marczibányi Téri Művelődési Központban volt. Az eseményt Szabó Gergő programigazgató nyitotta meg, aki elmondta, hogy a jubileumi rajzfilmünnepre háromszáz helyszín csatlakozott, így a november közepi hétvégén az ország különböző pontjain mintegy 1300 vetítést és hatszáz kísérőprogramot tartottak.
Céljuk, hogy a rajz- és animációs filmek sokszínű kultúráját és értékeit közvetítsék. Az újonnan alapított elismerés kapcsán hangsúlyozta, hogy Marék Veronikának nem ez az első kitüntetése, többek között kapott Janikovszky Éva-, majd József Attila- és Budapestért díjat is. A Magyar Gyermekkultúra Mestere Díjat a rajzfilmünnep szervezői és a kulturális intézmények vezetői ítélték oda az évtizedek óta töretlenül népszerű grafikusnak, meseírónak.
A rajzfilmünnep koncepcióját M. Tóth Géza filmrendező álmodta meg, ő indította útjára a rendezvénysorozatot. Első szavaival megköszönte a rendezvény összes résztvevőjének segítségét és munkáját, valamint azt, hogy a rajzfilmvetítéseket zenei vagy (báb)színházas programmal gazdagították, és így számtalan gyermeknek szereztek kulturális élményt. Marék Veronikáról elmondta, hogy meséit nemcsak, hanem a határokon, sőt a tengereken túl is nagyon kedvelik, és saját családjából is hozott példát arra, hogyan vált náluk házi szállóigévé Boribon mackó egyik kedves mondása.
A rajzfilmünnep fővédnöke, Jankovics Marcell özvegye, Rubovszky Éva is köszöntötte a kitüntetettet és felidézte a Kockásfülű nyúl születésének történetét.
Őrsi Gergely polgármester a rajzfilm és a II. kerület kapcsolatát mutatta be hallgatóságának. Példaként hozta a Rubovszky Éva által is említett Kaláka együttest, amely a Magyar népmesék című televíziós rajzfilmsorozat zenéjét szerezte, kerületünk díszpolgárát, Jankovics Marcellt, a kerületben működő Pannónia Filmstúdiót, valamint az egykori Akadémia Pasaréti út felőli falát díszítő népszerű, magyar rajzfilmfigurákat. A mesékkel kapcsolatban kiemelte azok szemléletformáló, nevelő hatását és azt, hogy némelyikük nemcsak egy korosztályhoz szól, hanem összehozza a különböző generációkat. – Azért, hogy a klasszikus meséket a legkisebbek is megismerhessék, nekünk, felnőtteknek is tennünk kell – tette hozzá, megemlítve a nemrég átadott Süsü játszóteret. Végül köszönetet mondott Marék Veronikának a remek mesékért, és azért, hogy művein keresztül generációk számára közös élményeket teremt.
Magát a díjat, egy kisfiút formázó eozinszobrocskát Cséplő Petra, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra igazgatósági elnöke adta át Marék Veronikának. A díjazott meghatottságának is hangot adva felidézte, hol és mikor találkozott először rajzfilmmel, mesélt Miki egérről és a „No, megállj csak!” mindig pórul járó farkasáról, illetve arról, hogy 1974-ben kapta meg a lehetőséget a Kockásfülű nyúl történeteinek megírására. Mint mondta, nagy öröm számára, hogy az ötvenéves nyuszi még mindig a gyerekek kedvence.
Az ünnepség végén levetítették a Boribon mesekönyvsorozat alapján készült rajzfilmet, amelyre már népes és lelkes gyerekközönség is érkezett, hiszen a Kockásfülű nyúlhoz hasonlóan Boribon mackó is végérvényesen beköltözött a legkisebbek szívébe.
Péter Zsuzsanna