Az ikonikus épület átalakítása valóban tervben van, falai között lakásokat terveznek.
Tavaly ősszel röppent fel a hír, miszerint hamarosan lebontják és újraépítik a Körszállót. A védett épülethez csak engedélyeztetési eljárást követően lehet hozzányúlni, a II. kerület pedig több feltételt szabna az átalakításhoz.
Az elmúlt hónapokban gyorsan elterjedt a hír, hogy Budapest egyik közismert épületét, a Körszállót hamarosan részben elbontaná, majd újjáépítené tulajdonosa, a Market Asset Management Zrt.
A Szrogh György által tervezett, az 1960-as évek első felében felépült, szebb időket is megélt hotel a koronavírus-járvány idején gyakorlatilag munkásszállóként üzemelt. A napvilágot látott előzetes tervek szerint a henger alakú, mára már korszerűtlenné vált épületet részlegesen visszabontanák, majd formáját és tömegét tekintve szinte változatlanul újjáépítenék, az eredeti, 1967-es megjelenését visszaállítva. A megújult épület – eredeti magasságának megtartása mellett egy szinttel kevesebb – 13 emeletes lenne, a belső tereket átalakítanák, a szállodai funkció helyett pedig 40-50 lakást alakítanának ki a falak között. Lenne wellnessrészleg és kereskedelmi terület, az épület előtti betonterületről pedig a felszín alá kerülne a parkoló.
Az épület kerületi védelem alatt áll, a bontáshoz, átalakításhoz és az újjáépítéshez számos engedélyre, hozzájárulásra van szükség. Az átalakítási munkák megkezdéséről az önkormányzatnak nincs tudomása, információk szerint a terv jelen állapotában az Országos Építészeti Tervtanács előtt is járt.
A II. kerület két fontos kitételt fogalmazott meg: egyrészt, hogy az épület megjelenése, a településképben betöltött szerepe ne sérüljön, másrészt, hogy hosszú távon megoldódjon a használata, működése fenntartható legyen. Annak érdekében, hogy ez a két szempont érvényesüljön, illetve a tervezési és engedélyeztetési folyamat egyáltalán elindulhasson, a II. Kerületi Önkormányzat képviselő-testülete tavaly decemberben módosította a településkép védelméről szóló rendeletét. A védett épületek részleges bontását szigorú feltételekhez kötötték, és külön kitértek a rendeletben a Körszállóra vonatkozó kerületi településképi rendelkezésekre és feltételekre.
Őrsi Gergely polgármester a közelmúltban úgy fogalmazott, hogy az építészeti szempontból védett Körszálló állapota valóban nem jó, ezért az átépítés indokolt lehet, a védelemre érdemes eredeti építészeti elemek az elmúlt évtizedek átépítései során pedig megfogyatkoztak.
A II. kerület elvárása a változtatási szándékokkal kapcsolatban többek között az, hogy a védettséget jelentő 1967-es építészeti elemeket – így a nyílászárók és a mellvéd csíkjának kontrasztját, a torony felső szintjének megjelenését – vissza kell állítani. A jelenlegi „munkásszálló” funkció nem tartható fenn, az épület környezetét is rendezni kell, a felszíni parkolót a föld alá kell helyezni, az aszfaltozott terület helyén pedig minél nagyobb zöldfelületet, gyalogosbarát közparkot kell kialakítani.
Az épület fejlesztése előtti legnagyobb akadályt az jelentheti, hogy a korszak építési normái, adottságai és a jelen kor építésügyi, energetikai, gépészeti igényei között nagy a különbség, a megoldásra az építészszakmának kell választ adnia, az építésügyért felelős kormányhivatalnak pedig elbírálnia, döntést hoznia a tervekről.