Kerületi sport- és szabadidős egyesületek, szervezetek vezetőivel tartott nemrégiben kerekasztal-beszélgetést Borbély Lénárd polgármester.
A téma a kerületi önkormányzat által indított partnerségi együttműködési projekt, a Csepeli Sportsziget Program volt.
A polgármester a találkozó elején elmondta: kiemelt figyelmet szentelnek a kerületi sport és szabadidősport támogatására, ezért is találták ki ezt a programot. Cél, hogy az önkormányzat égisze alatt olyan egység kovácsolódhasson a helyi sportéletben, melynek köszönhetően a kerületi sport- és szabadidős egyesületekkel közösen, egy csapatban dolgozhatnak a csepeli szabadidő- és versenysport felvirágoztatásáért, a csepelieknek ‒ és különösen a gyerekeknek ‒ a kerület sportéletébe történő bevonásáért. A találkozón számos ötlet, javaslat felmerült az egyesületek, szervezetek részéről. Borbély Lénárd reméli, hogy sikeres lesz a projekt, és hogy minél több csepeli sportszervezet csatlakozik a programhoz.
Minden gyerek tanuljon úszni!
Vadász Norbert úszásoktató, a Csepel Úszás szakosztályvezetője a Csepeli Hírmondónak elmondta, a Csepel Sportsziget fő kitűzése, hogy minden csepeli gyerek lehetőleg csepeli egyesületeknél mozogjon, sportoljon. Az úszóprogram célja pedig az, hogy minden csepeli gyerek tanuljon meg úszni. „Az önkormányzat minden tanköteles korú óvodásnak és első osztályos diáknak lehetőséget biztosít arra, hogy megismerkedjen a vízzel. A gyerekeket délelőttönként az önkormányzat által fizetett buszjáratokkal a pesterzsébeti uszodába viszik, ahol megismerkednek a vízzel, és a legalapvetőbb mozgásformákkal, amelyek később biztos alapot képeznek az úszni tudáshoz” – mondta Vadász Norbert. Hozzátette, a koronavírus ideje alatti lezárások és az energiaválság miatt rengeteg diáknak nem volt lehetősége úszni, mert bezárták az uszodákat. Országos felmérések szerint a gyerekek állóképessége emiatt tíz százalékkal romlott, ami azt eredményezi, hogy többet betegeskednek, hiszen sokáig nem tudták erősíteni az immunrendszerüket. Elmondta még, sok gyerek számára már az is pozitívum, hogy jól érzi magát a vízben, megtanul biztonságosan lemerülni. Az úszóprogram legfontosabb eleme azonban az életmentés, hogy mindenki megtanulja, hogyan mentse ki magát a vízből, hogyan ússzon partra, ha bajba kerül. Szerinte az ideális az lenne, ha lenne Csepelen tanuszoda, hiszen akkor a másodikosok is járhatnának úszni, így három év alatt az óvodáskortól mindenki kellő jártasságot szerezhetne a mély vízben. Az úszóprogram további célja, hogy minden hatodik osztályos kellő vízi jártasságot, biztos úszástudást szerezzen.
Híd az egyesületek között
Király István szakedző-mesteredző, hétdanos nagymester, a WAKO Kickbox Világszövetség alelnöke és a WAKO Europe elnöke, a Halker-KirályTeam Kick-box Akadémia vezetője hiánypótló kezdeményezésnek tartja a Csepel Sportszigetet. „Tősgyökeres lokálpatrióta csepeliként úgy gondolom, Csepel sportjában kiemelkedő szerepet játszott, hogy kerületünk egyesületeivel mindig tudtunk együttműködni, és így vinni Csepel hírnevét mindenfelé a világban. A Halker-KirályTeam Kickbox Akadémia, a 38 éves fennállása óta, mindig erre törekedett. Korábban is voltak hasonló célú kezdeményezések a kerületben – sportreferens, sportbizottságok – amelyek összefogták a csepeli sportegyesületeket és segítették működésüket, akár az adminisztratív dolgokban, akár szervezésben, akár csak jó ötletekről legyen szó. A mostani kezdeményezésnek is az a célja, hogy legyen egy olyan ernyőszervezet, ahová a sportegyesületek tudnak fordulni, ha versenyt szerveznének vagy csatlakoznának valamelyik nagyobb hazai sportkezdeményezéshez” – mondta lapunknak Király István. Hozzátette, a Csepel Sportsziget által az egyesületek több információhoz, segítséghez és tapasztalathoz juthatnak. „Rengeteg nehézség, leküzdendő feladat vár az egyesületi vezetőkre. Ha nincs egy központi szerveződés, amely segíti az egymás közötti kommunikációt, akkor nehéz a hétköznapi feladatok ellátása mellett kitekinteni a többi csepeli egyesületre” – fejtette ki. Úgy látja, a Csepel Sportsziget egyfajta hidat képezhet az egyesületek között: elősegíti a közös szerepvállalást Csepel hírnevének öregbítéséért, a csepeli sport fellendítéséért, továbbá ötletbörzeként is szolgálhat azzal, hogy elősegítheti közös rendezvények, workshopok szervezését. „Sok ötlet van, sok kezdeményezés lát napvilágot napról napra, amelyek jelenleg mind bent maradnak az egyesületekben, és mindenki a saját rendszerében kamatoztatja azokat. Ha ezek kiáramolnának, más is meríthet belőlük a saját egyesületére, illetve Csepel sportjára nézve” – emelte ki a kezdeményezés előnyeit.
Lass Gábor