Tizennegyedik alkalommal indították be a veterán traktorokat és mezőgazdasági gépeket a XVIII. kerületi Hofherr-Dutra Gépmajálison, ezúttal is a XVIII. kerületi Tomory Lajos Múzeum kertjében.
A helyszín szintén összekapcsolja a két kerületet. A múzeumnak otthont adó épület, az egykori Herrich-Kis-villa, annak a Herrich Károlynak volt otthona, akit Kispest község egyik alapítójaként ismerhetünk.
A gépmajálist a 2009-ben alakult Hofherr-Dutra Emléktársaság szervezi, a rendezvényt minden évben támogatja Kispest Önkormányzata. Az ünnep alkalmat ad arra, hogy a Hofherr-Schrantz Gépgyár, 1912-től Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth Magyar Gépgyári Művek Rt., majd 1951-től Vörös Csillag Traktorgyár (VöCsi) egykori dolgozói, a hagyományőrzők, gyűjtők, valamint érdeklődők találkozhassanak és ünnepelhessenek május 1-jén. Kispestet Gajda Péter polgármester és Vinczek György alpolgármester képviselte a rendezvényen.
Kispest polgármestere köszöntőjében elmondta, hogy a hármas ünnep – anyák napja, az Európai Unióhoz való csatlakozás napja és május 1. – mellett Kispest számára az egész év ünnepi, hiszen a várossá alakulás 100. évfordulóját is idén ünneplei a XIX. kerület. Elmondta, néhány hete épp a 100 évforduló kapcsán avattak emléktáblát a kispesti Hofherr-ház falán. Az ikonikus épület, amelyben csaknem 100 éve a Hofherr-gyár tisztviselői kaptak lakásokat, a ma benne élők és az önkormányzat összefogásával újult meg látványosan. Gajda Péter külön megköszönte a Hofherr-Dutra Emléktársaságnak, hogy minden évben ápolja a két kerület szempontjából kiemelkedő jelentőségű családnak és vállalatnak az emlékét.
Szaniszló Sándor, a XVIII. kerület polgármestere arról beszélt, hogy „valamikor egy település voltunk”, azóta is töretlenül fejlődik mindkét város, a partnerség megmaradt, ennek egyik példája a gépmajális. Szintén köszönte az emléktársaságnak, hogy évente megszervezi az eseményt. „Tisztelgünk közös történelmünk előtt” – tette hozzá.
Dr. Stieber József, a Hofherr-Dutra Emléktársaság tiszteletbeli elnöke megköszönve a két önkormányzat és a múzeum mellett az országos gépgyűjtők támogatását, a múltat idézte föl. Hofherr Mátyás 122 évvel ezelőtt alapította gyárát Kispesten, amely 1973-ig, mint önálló gép- és traktorgyár állt fenn. A kispesti gyár Hofherr Mátyás 1869-ben alapított bécsi gyárának leányvállalata lett. 72 évvel ezelőtt, 1950-ben jelentek meg az első dömperek, és 63 évvel ezelőtt készült el az első nagyhírű DUTRA UE 28-as traktor. 61 éve született meg a D4K típusú világhírű traktor is, amely pont 60 éve a Budapesti Nemzetközi Vásáron aranyérmet nyert. Mérföldkőnek tekinthető, hogy az 1960-ban bevezetett DUTRA védjegy, a gyár két fő gyártmányának nevéből, a Dumperből és a Traktorból álló mozaikszó.
Megemlékezett a Hofherr, majd VöCsi Traktorgyár műszaki géniuszairól, a gyáralapító Hofherr Mátyásról, Hofherr Albertről, az első igazgatóról, a Kossuth-díjasokról: Korbuly Jánosról, Liszony Béláról, Jurics Károlyról és Rohrer Emilről, akiknek élete és munkássága összeforrt a magyar mezőgép- és traktorgyártás irányításával, szervezésével és gyártmánytervezésével. Emlékezett a Csepel autógyárra, ahonnan a traktorgyári gépekbe beépített dízelmotorok érkeztek. „Az ő emlékület hirdeti az egykori Hofherr-villában berendezett emlékszoba, az emléktábla és az évenkénti traktormajális” – zárta gondolatait Stieber József.
A köszöntők végeztével a két polgármester megkoszorúzta a Hofherr-villa (ma Tündérkert étterem) falán lévő emléktábla fotókópiáját, majd beindítottak egy-egy traktort, megnyitva a gépmajális programjait. Ismét tartottak felvonulást a régi traktoroknak, teherautóknak, és amíg a gépek körbejártak, a múzeum kertjében Payr Henrik vezetésével a Kispesti Alapfokú Művészeti Iskola Fúvószenekara adott műsort. A délelőtti program a Tébláb Táncegyüttes fellépésével zárult. Délután volt cséplési bemutató a 150 éves gőz- és 100 éves cséplőgéppel, majd tárlatvezetés a szabadtéri gépkiállításon.
(uj.kispest.hu)