Lukács György köréből induló filozófusok hagyatéka kerül be a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárba, pontosabban az Ötpacsirta utcai épületben kialakítandó Budapest Iskola Könyvtárba. Heller Ágnes, Márkus György és Sziklai László jó 13 ezer kötetnyi hagyatéka (könyvek és más dokumentumok) a tervek szerint 2026 első felétől lesz kutatható.
Hermann Zsuzsa, a néhai Heller Ágnes filozófiaprofesszor és első férje, Hermann István filozófus lánya „Egy álom megvalósul. Lehetséges ez itt és most?” nyitással posztolt a Facebookon. „Úgy kezdődött, hogy 2020-ban sokat agyaltam azon, vajon kinek adjam anyu hagyatékát”, kezd bele a 2019-ben elhunyt Heller hagyatékának történetébe. Az MTA és az OSA Archívum is visszautasította a felajánlást, amely Heller Ágnes könyvtára mellett mások könyveit és levelezését is tartalmazta. Hermann Zsuzsa szerint a zsidó hitközség sem vállalta, végül a főváros lett a befutó, „eldöntöttem, hogy nekik adom”. Böcskei Balázs politológus – aki mostanában addiktológiai asszisztensként a függőségekről is rendszeresen megnyilvánul – kezelte az ügyet és Szűcs László Gergely filozófus és levéltáros dolgozta fel, fejlesztette a hagyatékot, szervezett konferenciákat, virtuális Heller-kiállítást, szerkesztett könyveket.
A Heller- és Márkus-könyvtár július végén bekerül a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) Központi Szabó Ervin Könyvtárába, egy különterembe, amelynek neve Budapesti Iskola olvasóterem lesz. A hagyaték többi részét is elhelyezik „nem túl messze a könyvtártól”, fogalmaz Hermann Zsuzsa. „Köszönöm a segítséget Ara Kovács Attilának, Gy. Németh Erzsébetnek, Kiss Ambrusnak, Kenyeres Istvánnak, Karácsony Gergelynek, Keszthelyi Dorottyának, Böcskei Balázsnak, Fehér Györgynek, Lugosi Andrásnak, Szabóné Bur Gabriellának, Koreny Ágnesnek és az FSZEK többi munkatársának és minden lelkes embernek, aki részt vett a kiállítás és a könyvek szerkesztésében, és végül, de nem utolsó (sőt inkább első)sorban Szűcs László Gergelynek”, írja Hermann.
Rákérdeztünk az FSZEK-nál is az ügyre. Koreny Ágnes főigazgató megerősítette és kiegészítette a hírt: „A hír igaz, hamarosan a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárba kerül Heller Ágnes, Sziklai László és Márkus György könyvhagyatéka.” Márkus György is filozófiaprofesszor volt, Fehér Ferenccel, Heller Ágnessel és Vajda Mihállyal közösen az ún. „budapesti iskola” csoport, egyben baráti kör tagja volt. A Lukács György marxista filozófus hatását tükröző csoport (részben Lukács-tanítványok) később szembefordult a marxizmussal. Márkust is kizárták az MSZMP-ből (Heller nem volt párttag), miután 1968-ban három másik filozófussal (Márkus Mária, Tordai Zádor és Sós Vilmos) aláírták a korčulai nyilatkozatot, amely elítélte a Varsói Szerződés csapatainak prágai bevonulását. Útleveleiket bevonták (bővebben itt). Sziklai László a Lukács Archívum és Könyvtár igazgatója volt, egyetemi tanár, egykor az ELTE Filozófiai Intézetének vezetője volt – Lukács György emlékét, hagyatékát gondozta.
Az FSZEK 1759 dokumentumot vesz át Budapest Főváros Levéltárától (BFL), ez csak a Heller-hagyaték – könyvek, folyóiratok, különlenyomatok és videókazetták. „Heller Ágnes kéziratos hagyatéka továbbra is a BFL-ben lesz elérhető.„ A Márkus-hagyaték nagyobb, „11 ezer könyv átvételével számolunk”. „A könyvek tematikája vegyes: szociológia és egyéb társadalomtudomány, zene, irodalom, szépirodalom stb. angol, német, francia, lengyel, magyar nyelven.” A Sziklai-hagyatékban pedig a Lukács Archívum egykori igazgatójának 616 könyve található: Lukács Györgyről szóló nemzetközi irodalom, illetve Lukács külföldi megjelenései; a Budapesti Iskola szerzőitől származó, illetve róluk szóló hazai és nemzetközi irodalom, forráskiadványok; történeti, társadalomtörténeti témájú könyvek; nehezebben beszerezhető filozófiai témájú könyvek; reprezentatív albumok.
Egyelőre nem látni, milyen érdekességek, ritkaságok lesznek találhatók az FSZEK-nél nemsokára megtekinthető hagyatékban. „Igazi kuriózumot Heller Ágnes könyvekbe rejtett kézírásos bejegyzései jelenthetnének – meglátjuk, a könyvek átnézése után találunk-e ilyet”, írja Koreny.
A társadalomtudományi, szociológia témájú könyvek, dokumentumok az Ötpacsirta utcai épületben kialakítandó Budapest Iskola Könyvtárba, olvasóterembe kerülnek, a többi dokumentum pedig, témája alapján, a Központi Könyvtár egyéb gyűjteményeibe.
Az anyag várhatóan 2026 első felében lesz hozzáférhető kutatók részére.