Horváth Imre építészeti öröksége. Egyedi hangulatú, különleges városrésze a II. kerületnek Újlak, különösen az Ürömi utca fölötti része. 

A már a középkorban is lakott girbegurba utcák a Szemlő-hegy meredek oldalára kapaszkodnak fel, a legrégebbi házak pedig azokat az időket idézik, amikor még zömében csak téglagyári munkások és szőlősgazdák lakták a budai hegyvidéket. De a Felhévízi és Daru utca modernebb titkokat is rejt: a nemrég elhunyt Horváth Imre építőmérnöki munkásságát követve özvegyénél, dr. Marosi Ilonánál, a neves képzőművésznél és művészeti szervezőnél jártunk vendégségben.

Földszintes, nagykapus, udvaros régi és emeletes, modern családi házak váltakoznak itt a hegyoldalban, igazodva a domborzathoz. Mikor alakult ki a városrész mai képe?

A Felhévízi utca és környéke rendezési és újrabeépítési gondolata a nyolcvanas évek közepén fogalmazódott meg. Előtte régi munkástelep állt itt, bájos, de régi, korszerűtlen vályogházak rettenetesen rossz állapotban, sokszor komfort nélkül. Nyomorúságos hely volt, mégis sokan azért maradtak a házakban, mert az remélték, hogy a tanács majd kivásárolja őket ezekből, és kapnak helyette másik lakást. Férjem, Horváth Imre akkoriban a 23-as Számú Állami Építőipari Vállalatnak volt a vezetője. Ez a nagynevű vállalat – amelynek nevéhez olyan épületek kivitelezése kötődik, mint például az egykori Népstadion – éppen ezen a környéken dolgozott. Ő pedig az utcákat járva meglátta a hely adottságaiban a lehetőséget: ezekre a kisebb telkekre családi házakat lehetne építeni.

A kor uralkodó ideológiája ekkoriban még inkább a házgyári építkezést támogatta...

Igen, a többgenerációs ház építése még a nyolcvanas években sem volt igazán üdvözlendő koncepció. Neki mégis sikerült elérnie azt is, hogy a vállalat az e házakat igénylő családoknak a saját tőkéjéből hosszú távú kölcsönt is biztosítson. Egyedi homlokzatú, nem luxuskivitelű, de igényesen kialakított házakat terveztek ide, az akkor legjobbnak minősített, kifizethető minőségben. Sorház jellegű beépítés valósult meg – ennek hőtechnikai előnyei is vannak, gazdaságosabb a fűtésük. Horváth Imre az akkori kerületi tanáccsal kötött egy olyan megállapodást, hogy csak a házak felépülése után rögzítsék a telekárakat, hogy ne merülhessen fel a nyerészkedésnek még a gondolata sem. Így kifizethető árat lehetett biztosítani a kollégáknak.

Mikorra épültek meg a házak?

1985-86-ban készültek el a tervek, a házak 1989-90-re lettek beköltözhetők. Végül úgy alakult, hogy mi is idejöhettünk. A többi házba is hozzánk hasonló fiatal családok költöztek be, kisgyerekekkel. A generációs gondolat tényleg működött. A családok sem akkor, sem később nem adták el jó pénzért a kedvezményesen megszerzett házukat, hanem ma is ők élnek ezekben a lakásokban. Azóta egy generáció már elment, de a családok együtt maradtak. És éppen ez volt az eredeti tervezői gondolat: az idős, magára maradt ember a saját családjával élhetett továbbra is.

Miért volt olyan fontos a férjének, hogy így tervezze meg ezeket az épületeket?

Azért, mert a társadalom alapja a családi összetartozás. Sokszor a nagyszülőknek van igazán lehetősége átadni a tudást az unokáknak, így volt ez a hagyományos társadalmakban is. A szocializmus korszaka a munkaszervezés, a mobilitás, a tanulás szempontjából valóban kinyitott kapukat, ugyanakkor a család érzékeny rendszerét nem ismerte el és csorbította a hagyományozódásnak ezt az ősi rendszerét. Pedig szerintem mindenkinek fel kellett ismernie: ahhoz hogy, egy család megmaradjon, együtt maradjon, ahhoz minden tagjának kell tennie valamit.

Hogy néz ki a gyakorlatban egy többgenerációs ház?

Szintenként élhet benne egy-egy család, közös lépcsőház van. Az utca terepadottságától függően lefelé vagy fölfelé vannak a szintek. És hogy mitől működik? Például a szomszédunkban élő családban először meghalt fiatalon a családfő, majd néhány évre rá az édesapja is. A nagymama azonban azóta is együtt tudott maradni a menyével és az unokáival, tudják egymást segíteni. A ház tehát betöltötte a neki szánt feladatot.

Ez tehát a közelmúltban elhunyt Horváth Imre újlaki építészeti öröksége?

Úgy gondolom, hogy igen. Ennek a hét háznak a felépítése mutatott akkoriban irányt: utána itt zömében családi házak, generációs lakások épültek, nem más. Később is kértek tőle tanácsot a környéken építtetők. Nagyon jó közösség alakult itt ki, de ehhez mindenkinek hozzá kellett tennie a saját munkáját. Én pedig azt teszem, amit a férjemmel már a házasságunk előtt eldöntöttünk: igyekszem a saját boldogulásom mellett a társadalmi környezetem boldogulásán is dolgozni. Úgy is, hogy a saját művészetem mellett szélesebb körben az embereknek közvetítem a képzőművészetet előadások, műterem-beszélgetések, kamarakiállítások szervezésével.

Viczián Zsófia

 

Még több hír Budáról

Az előrejelzések szerint pénteken Budapestre is megérkezik az első idei hóesés, s a meteorológusok figyelmeztetnek, akár nagyobb mennyiségben is hullhat a hó. Fokozott figyelmet, óvatosságot kérünk...
35 éve fogadták el az ENSZ a gyermek jogait biztosító egyezményét. A gyermekek jogait megvédeni, tiszteletben tartani mindannyiunk, minden közösség kötelessége, Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat ennek...
Sem esetleges járatritkítás, sem kapacitáscsökkentés nem fogadható el a HÉV-ek vonalán – szögezték le a BKK tájékoztatása szerint szakmai és civil partnerek a BKK Mobilitási Témacsoportjának ülésén.
Lámpás Klub : közösség látássérülteknek. Fontos felhívni a figyelmet a vakok és gyengénlátók sajátos helyzetére, és segíteni a társadalomba való teljesebb értékű beilleszkedésük útját.
A XII. kerület önkormányzatának 2025-ös évi adópolitikájában a célunk, hogy biztosítsuk a kerület gazdasági stabilitását, miközben egyensúlyt alakítunk ki a lakosok és vállalkozások érdekei és...
Futni jó, ha pedig társaságban futunk, az még jobb – ezt a szabályt erősíti a kerület három futóklubja, amelyek évek óta nagy sikerrel működnek, és népszerűsítik a rendszeres mozgást és az amatőr...
Megkezdődött annak a három önkormányzati lakásnak a felújítása, amelyeket a párkapcsolaton és családon belüli erőszak áldozatainak segítésére szán Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat Áldozatsegítő...
Milyen egy szalon, ha női? Milyen, ha megjelenésében egyszerre hordozza az 1930-as éveket és napjainkat? És milyen, ha mindez Pasaréten van?
A Hegyvidéki Önkormányzat kiemelt célja gondoskodni azokról, akiknek nehézséget okoz a téli hónapok közüzemi kiadásainak megfizetése. Erre szolgál a havi 13 000 forintos téli rezsitámogatás, amire...
Czeglédy Gergő megüresedett önkormányzati képviselői mandátumának betöltésére időközi választást írt ki a Helyi Választási Bizottság.
Szigethy Anna Partra vetett szörny című installációja évek alatt összegyűjtött és a szürke festék által a márkajelzéseiktől megfosztott műanyag palackokból készült.
NOVEMBER 14-én a Margit-negyed galériái és közösségi terei különleges eseménnyel készülnek.
Budapest I. kerület Budavári Önkormányzat csatlakozott a hátrányos szociális helyzetű felsőoktatási hallgatók, illetőleg felsőoktatási tanulmányokat kezdő fiatalok támogatására létrehozott Bursa...
1956. november 4-én a forradalmat leverte a szovjet túlerő, a magyar szabadságharcosok vesztettek. Látszólag. Hiszen hiába volt utána még 33 évnyi szovjet uralom, de már semmi sem volt olyan, mint...
Mindenszentek és halottak napján mi, az itt maradottak eltávozott szeretteinkre gondolunk. Vigasztaljon minket fájdalmunkban és veszteségünkben a gondolat, hogy a szeretet nem múlik el soha.
Térben, síkban – más megkötése nem is volt a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége Festő Szakosztályának, amikor meghirdette a Klebelsberg Kultúrkúriában most bemutatott kiállítás témáját.
Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelet járőrei idén is biztonsági szolgálatot teljesítenek Mindenszentek és Halottak napján kerületünk temetőinél, ezáltal is garantálva a megemlékezők biztonságát,...
Tíznapos programsorozattal emlékeztek meg október elején a pasaréti ferencesek arról, hogy kilencven éve, 1934. október 14-én szentelték fel a Pasaréti Páduai Szent Antal-templomot.

A címlapról

Az EgészségAblak alkalmazással a betegek gyorsabban bejutnak a...
A kormányzat béremelési tervének legfontosabb előfeltétele, hogy a...
Egy téli autós kirándulás sok örömet tartogat, de a hideg időjárási...
A Kassai Műszaki Egyetem (TUKE), a Miskolci Egyetem (ME) és az...
Már több mint 24 millió forint gyűlt össze a Jónak lenni jó! idei...
Magyarországon hagyományosan november 15. a fordulónap, ekkortól...

Könyvajánló

Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.
A legnagyobb és legkomplexebb iparág az emberiség történetében.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

Az adózás történelmileg az államhatalom fenntartásának egyik legfontosabb eszköze, ugyanakkor mindig is viták tárgya volt, hogy mi számít elfogadható mértékű adóterhelésnek.
Miért nem olcsóbb az autópálya matrica, ha nem kapunk teljes értékű szolgáltatást, mert hosszú kilométereken keresztül sebességkorlátozások, sávlezárások és azokból fakadó torlódások vannak?
A másnaposság kellemetlen tüneteit sajnos nem lehet azonnal teljesen megszüntetni, de néhány tipp segíthet enyhíteni a szenvedést és felgyorsítani a regenerálódást.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.