Nyolcvan éve, 1944 karácsonyától 1945 február közepéig földi pokollá változott Budapest: az Adolf Hitler német kancellár értelmetlen parancsa nyomán „erődítménnyé” avanzsált magyar főváros a szovjet és a köpönyegforgató román csapatoknak „hála” csatatérré, majd romhalmazzá vált.
A második világháború egyik legnagyobb katlancsatájában élet-halál harcot vívtak egy mással két pusztító ideológia hívei. Az első orosz páncélos 1944. november 3-án jelent meg Budapest határában, december 20-án pedig a Malinovszkij és Tolbuhin marsallok által vezetett 2. és a 3. Ukrán Front csapatai megindították közös, Budapest bekerítésére irányuló hadműveletüket.
A harcokban nagyjából 38 ezer magyar és 41 ezer német katona vett részt védőként Karl Pfeff er-Wildenbruch SS-Obergruppenführer parancsnoksága alatt, illetve a neki alárendelt Hindy Iván altábornagy, Budapest katonai biztosa közreműködésével. December 26-án bezárult az ostromgyűrű a főváros körül, a támadók pedig folyamatosan morzsolták fel a védőket. A kilátástalan helyzet ellenére a katlanban rekedt erők visszautasították a szovjetek december 29-ei, megadásról szóló ajánlatát.
Pfeffer-Wildenbruch 1945. január 17-én ürítette ki Pestet, a visszavonuló csapatok pedig felrobbantották Lánchidat és az Erzsébet hidat. Január 3-ától a németek felmentési kísérletekkel próbálkoztak, ám az gyűrűt nem sikerült kívülről átvágniuk. Február 1-jén a német-magyar védvonal a Margit híd budai hídfőjétől a Vérmezőn működő szükségrepülőtérig húzódott, öt nappal később pedig már a Déli pályaudvarnál folytak a harcok.
Hitler nem engedélyezte Budapest feladását, sem a védők kitörését. Ennek ellenére a német parancsnok február 11-én este elrendelte a kitörést, amelynek fő iránya a mai Szilágyi Erzsébet fasor volt. A mintegy 30 ezer német és több ezer magyar katona közül nagyjából mindössze 700 érte el a német vonalakat, Mány és Szomor térségében. Tizenhétezer fő elesett, a többiek fogságba kerültek vagy eltűntek. Pfeffer-Wildenbruch és Hindy – több más tiszttel együtt – az Ördögárok csatornáján keresztül próbált kijutni, ám végül az ő csoportjukat is elfogták. Budapesten február 13-án hallgattak el a fegyverek.