Február 22-én hetedik alkalommal került sor a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) és a Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége (FODISZ) szervezésében a Magyar Parasport Napjára. Ehhez idén több budavári intézmény, köztük a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium is csatlakozott. A programok célja, hogy a diákokkal megismertessék a parasportokat, illetve közös élményt nyújtani a sérült és ép gyerekek számára.
A Szent Gellértben tartott bemutatón Fóris Norbert látássérült parasportoló vezette a csörgőlabda-foglalkozást, amelyen Csuri Ferenc, a Czakó utcai Szabadidő- és Sportközpont új vezetője, kétszeres Európa-bajnoki bronzérmes paralimpikon úszó, illetve Fróna Levente önkormányzati képviselő is részt vett. A gyerekek megismerhették a csörgőlabda sport alapjait és megtapasztalhatták, milyen látás nélkül érzékelni, sportolni.
Csuri Ferenc a Várnegyednek elmondta, hogy a felsőbb éves diákok nagyon élvezték a foglalkozást, kitért rá, hogy a csörgőlabda egyébként is az egyik legnépszerűbb parasport, amit ép gyerekek is szívesen játszanak.
Mi az a csörgőlabda?
A csörgőlabdát csapatonként egyszerre három játékos játssza, szemkötőkben, vagy fekete műanyagszemüvegben. A cél, hogy az ellenfél kapujába kézzel begurítsák a csörgőkkel megtöltött, kosárlabda nagyságú labdát. Mivel a labda hangja irányítja a játékosokat, ezért a mérkőzés ideje alatt a verseny helyszínén néma csend van, hogy a játékosok koncentrálhassanak, és azonnal tudjanak reagálni.
Egy meccs kétszer 10 percnyi játékidőből áll, a mérkőzést gólra játsszák. A szabályos pálya nagysága 9 x 18 méter, a kapu szélessége 9 méter. A versenyzők guggoló vagy térdelő pozícióban helyezkednek el úgy, hogy amikor az ellenfél a kapu felé gurítja a labdát, a védők lehetőleg úgy vetődjenek oldalra, hogy lefedjék a kilenc méteres szakaszt, és a labda ne kerüljön a hálóba.