Ahogy sejteni lehetett, a kiskereskedelmi láncok szorongatásának mi vásárlók is vesztesei leszünk.
A felajánlási vagy beszolgáltatási szabályok bevezetésével megkezdődött az akasztókötél szorítása. Ez alapján a nagy (100 milliárd forintnál nagyobb árbevételű) láncoknak (így az Aldinak, az Auchannak, a Lidlnek, a Penny Marketnek, a Sparnak és a Tescónak) fel kell ajánlani a lejárathoz közeledő élelmiszereit az államnak. Ezt 48 órával a minőségmegőrzési határidő előtt kell megtenni.
Nagyon nagyon rossz érzeteket kelt, amikor az állam úgy viselkedik, mint egy maffiózó...
E sorok írásakor egyelőre csak találgatni lehet, hogy mi ezzel a cél. Valószínűleg valami divatos humbug, pl. élelmiszerpazarlás elleni küzdelem lesz az apropó. Egy biztos, a lejárathoz közeledő, emiatt akciós termékek feltehetően el fognak tűnni a polcokról. Ezzel nemcsak a boltok helyzetét rontják mesterségesen az árversenyben, de egy valószínűleg nagy vásárlóréteg lehetőségeit is csökkentik arra, hogy kedvező áron vásárolhasson.
Sokat elmond, hogy a bejelentést a vasárnapi boltzárral megbukott Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyakába varrták. Bizonyára figyelik a reakciókat, hogy van-e ellenállás és majd annak függvényében dől el, hogy milyen nagy és sűrű lépésekben lehet tovább szorítani a kötelet az élelmiszer láncok nyakán és közvetve az emberekén. Előkészítve Lázár János álmát, a multik kicsinálását. Ennek mi vevők nem lehetünk nyertesei. Sajnos.