Tévedés azt hinni, hogy elég felsorolni a gazdasági terv a célkitűzéseit, a tervben fel kell tüntetni a következőket:
a) Milyen források állnak rendelkezésre a terv végrehajtásához,
b) Mekkora a terv szerinti gyártmányok hazai illetve export-piaca,
c) Mekkora a beruházási költség,
d) Mennyi idő alatt térül meg a beruházási költség,
e) Mennyi a terv szerinti bevétel, és ennek hányad része a haszon?
Aki már készített gazdasági tervet, az tudja, hogy milyen munka ezen adatok beszerzése, ellenőrzése, egyeztetése. Tájékoztatásul Marosán György egyik, első feladata volt 1956 októbere előtt - "A tanuk még élnek" című könyve szerint - a Berei Andor által kidolgozott, és a pártközponti bizottsága által jóváhagyott, 1957 évi, népgazdasági terv adatainak ellenőrzése és a terv jóváhagyása. Marosán nem tudta jóváhagyni e tervet, mert a terv gabonaexportot írt elő, és ugyanakkor a hazai szükségletre nem állt kellő tartalékrendelkezésre. Ez az eset "majdnem megingatta bennem a tervgazdaságba vetett hitet" - írta könyve 12. oldalán.
A Biblia szerint az emberiség első népgazdasági tervét József dolgozta ki. A hét szűk esztendő, hét bő esztendő volt ez a terv. De nem volt elég kimondani a számokat, meg kellett építeni a magtárakat, gondoskodni kellett a bő esztendők jelentős gabonatermésének rágcsálóktól, rablásoktól valamint elrothadástól történő megóvásáról, vagyis arról, minél rövidebb ideig kelljen e gabonát raktározni, és ennek ellenére, akikor szükség van rá, akkor hozzá lehessen férni. E szempontoknak való megfelelés nagyon igénybe vehette Putifár egykori áfájának tapasztalatait.
E szakszerűen kidolgozott gazdasági tervnek köszönhetően Egyiptom, a többi, ókori nagyhatalomnál, (Bábelnél, Szíriánál, Perzsiánál, Görögországnál vagy Rómánál) hosszabb ideig maradt nagyhatalom. A Biblia szerint ugyanakkor Egyiptomban volt állami egészségbiztosítás is. Még a rabszolgák is hagymát, fokhagymát kaptak a hasmenés elkerülésére. Mindez időszámításunk előtt több ezer évvel történt, és ugyanakkor a modern, fejlett országokban kukába kerül az élelmiszerek az a fele, amivel a fejlődő országok éhező népét táplálni lehetne.
Kálmán Olga az "Egyenes beszéd" című műsorában rendszeresen azt mondja, hogy a gazdasági terv kidolgozására van még egy év. Én nem tudnék egy év alatt olyan minőségű népgazdasági tervet kidolgozni, mint amilyent a Biblia szerint József megalkotott. Bár látnék olyan szakértőt, aki ezt meg tudja tenni!