Szerintem a minimálbér-emelés egy olyan titkos fegyver, amivel úgy lehet újabb bőrt lehúzni rólunk, hogy nem vesszük észre. Paranoiás vagyok? Lehet, de azért gondolkodjunk el a következőkön:
A teljes bérköltség kb. 43 százalékát az állam teszi zsebre. Táblázat forrása: konyvelescentrum.hu
- Állításom: a béreket a gyakorlatban a munkaadó és a munkavállaló közötti megállapodás határozza meg, és nem feltétlenül a mindenkori minimálbér mértéke.
- A béreket terhelő adók és járulékok - szerintem erkölcstelenül - magas* szintje miatt az állam jelentőset kaszál a minimálbér-emelésen, amit a munkaadók kénytelenek megfizetni.**
- Sajnos az emelést a vállalkozásoknak ki kell termelniük, ez pedig a szolgáltatások és termékek árának emelésével jár.
- Ha az emberek tömegesen több fizetést kapnak, az elvileg nagyobb fogyasztást eredményez, a megnövekedett kereslet pedig szintén árfelhajtó hatást vált ki a gazdaságban.
- Valójában azonban a béremelés az áremelkedés által fellépő hiányunk betömésére elegendő. Ha mégis növekszik a fogyasztás, az szintén általánosan áremelkedést gerjesztő hatás.
- Összességében tehát a minimálbér emelése inflációt növelő tényező, aminek szintén az állam a nyertese, hiszen az árak emelkedésével növekszik az ÁFA-bevétel, amit magánszemélyként és vállalkozásként egyaránt kénytelenek vagyunk megfizetni a boltban vagy egy szolgáltatás megrendelésekor.
- Azok a kisvállalkozások pedig, amelyeknek a működési stabilitását veszélyezteti a minimálbér-emelés, az ellehetetlenülés felé sodródva szürke-fekete gazdaság felé taszítódnak. Az őket jogszerűen (de erkölcsileg kifogásolható módon) ellenőrző hatóság pedig bírságokkal szintén az államkasszát gyarapítják.***
Összefoglalva: nem túlzás azt állítani, hogy a minmálbér-emelés a rejtett adóztatás csodafegyvere, fő nyertese az államgépezet és nem az emberek.
- - - - -
* A történelem során talán soha nem volt olyan magas az adók szintje, mint napjainkban. Diktatúrák sem mertek 20%-nál többet behajtani, mert az emberek meglincselték az adószedőket.
** A kisvállalkozó, akinek a létét fenyegeti egy ilyen kötelezettség, kiskapukat fog keresni: más foglalkoztatási forma, órabéres, megbízásos, kényszervállalkozásos, szürke-fekete megoldást.
*** Saját vállalkozást soha nem vezetett sztárközgazdászok ilyenkor felvetik: ha valaki a minimálbért nem tudja kitermelni, az ne vállalkozzon. Ezen a szemléleten jól látszik, hogy a hétköznapi valósággal ezek az emberek nemigen találkoztak. Sok kisvállalkozó, vállalkozás nem önként, hanem kényszerből vállalja ezt a működési formát. Tudjuk, hogy ez nem jó, de ők tehetnek róla?
Nem ért egyet? Máshogy látja? Tévedek? Mondja el hozzászólásban!