Azt tapasztalom, hogy a megkérdezett közgazdászok képtelenek megmagyarázni, hogy miért teljesít Lengyelország jobban, mint Magyarország. Nincs szívem hallgatni.
Viszont nem vagyok hajlandó egyetlen magyar kormányt se becsmérelni, mert megítélésem szerint minden magyar kormány, még a FIDESZ kormány is megkísérelte azt a nehéz helyzetet kezelni, amely a jelenlegi gazsági kudarchoz vezetett. Mindenki jót akart, és ennek ellenére nem sikerült egyik rendszerváltó kormánynak sem.
Ennek oka tehát nem az egyes kormányok politikai hibája, hanem külső körülmények. Nevezetesen az, hogy Magyarországot 1945-ben és 1956-ban eladták a Szovjetuniónak. 1956-ban megkaptuk a magyar szabadságszobrot nyakig a szószban, a fejünkön a babérkoszorúval.
A vesztünket az a hibás szovjet politika okozta, amely - Gorbacsov-féle politika kivételével - nem a magyar szakértelmet kívánta értően alkalmazni saját gazdasága fejlesztésére, hanem kirabolta az országot. A Gorbacsov-féle, a demokrácia útján elindult Szovjetuniót viszont mi magyarok, mi ettük tönkre. Fodor Gábor az ATV Egyenes Beszéd műsorában számolt be arról, hogy az amerikai követ segítségével hogyan tették lehetetlenné a Szovjetunió demokratizálásán dolgozó Kádár kormányt.
Ha a Sztálini és a Sztálin útján járó későbbi szovjet politika nem ezt teszi, akkor ma nem tekintenénk az ember arcú, közösségi társadalmat megvalósíthatatlan utópiának, és nem kellene rettegnünk a terrorizmustól. Az arab lakosságú Kuvait például helyesen alkalmazta a magyar szakértelmet, és ma a világ egyik leggazdagabb országa. Lakossága életszínvonala kiemelkedően jó. (Meg kell jegyeznem, hogy nem csupán Kuvaitban vannak a kőolaj lelőhelyek.)
A lengyel gazdaság azért szárnyal most, mert 1980-as években, magyar gazdasági források segítségével, a magyar szakemberek húzták ki a bajból a lengyel gazdaságot. A Magyar Szabványügyi Hivatal összes mérnök főelőadójának, (nekem is), igazoló jelentést kellett arról írni, hogy hogyan segítettük elő a lengyel gazdaság talpra állítását.
A lengyel szakemberektől azt hallottuk, hogy szeretnék a magyar gazdaság eredményeit alkalmazni országukban.
A rendszerváltáskor nem fizették ki, a lengyel gazdaságba befektetett lengyel államadósságot. Mi viszont törleszteni próbáltuk azt az államadósságot, amelyből származó forrásokat nem a magyar gazdaságba fektettünk be.