Az elutasított költségvetés kapcsán kérdeztünk néhány önkormányzati képviselőt: hogyan látják, lesz-e elfogadott költségvetése a kerületnek?
Dr. Dukán András Ferenc (Momentum), Horváth Gyula (DK), Takács Krisztián (MSZP) közös válasza: „Propagandának csak élőben nyilatkozunk, szoktuk mondani, de ez most mégis kivételes helyzet. Az elmúlt években egyszer sem fordult elő ugyanis, hogy a rólunk egyébként folyamatosan hazudó Csepeli Hírmondó, kérdést intézzen hozzánk.
Legalább ennyiben van változás. Kezdjük a legfontosabbal: vajon születik-e megoldás a kialakult helyzetre a költségvetés kapcsán? Egy biztos, rajtunk nem fog múlni! Véleményünk szerint a két fideszes: Németh Szilárd és Borbély Lénárd belháborúja miatt alakult ki a jelenlegi, felháborító helyzet, ami miatt továbbra sincs Csepelnek költségvetése.
Tűrhetetlen, hogy a csepeli Fidesz belharcának, a Borbély–Németh-háborúnak a csepeli dolgozók megélhetése lássa kárát. Az is elfogadhatatlan, hogy egy polgármester szándékosan szabotálja a költségvetés elfogadását, visszautasítva a közös munkát, hogy politikai hasznot húzzon belőle, miközben 1700 dolgozót tart bizonytalanságban.
Javaslatainkat januárban nyílt levélben megküldtük a polgármesternek, miután sikertelenül kezdeményeztünk egyeztetéseket. Ebben most előrelépést értünk el, az utolsó pillanatban ugyan, de múlt héten megkezdődött az érdemi közös munka.
Főbb javaslataink:
Legalább egymilliárd forint elkülönítése útfelújításra – ezt már elértük: a költségvetésbe bekerül a Maros utca és az Erdősor utca vége, Szebeni és Akácfa utcák lakossági egyeztetés után, a félig csepeli Tihanyi utca pedig Szigetszentmiklós hozzájárulása esetén újulhat meg. A csepeli társasházak felújítását, szigetelését támogató pályázat.
A Francia-öböl, a Nagy-Duna-part, Háros elhanyagolt területeinek és a Szent László utcai Táncoló lány-szobor körüli területnek a helyreállítása, kamerák kihelyezése. Minimum bruttó 50 000 forintos önkormányzati béremelés a csepeli egészségügyben dolgozóknak, hasonlóan az óvodapedagógusokhoz és a bölcsődei dolgozókhoz.
Szociális intézkedések a nélkülözők segítésére, különösen a mindenki számára rossz hajléktalansággal kapcsolatos csepeli helyzet javítására.
Ezekből a javaslatokból is látszik, hogy mi Csepel valódi problémáira fókuszálunk a költségvetési javaslatainkban: a járhatatlan utak kijavítására, az óvodai és bölcsődei dolgozók mellett az egészségügyi dolgozók béremelésére, a szociális kiadások növelésére, az elhanyagolt területek fejlesztésére. Mindent megteszünk, hogy egy minden csepeli érdekeit szolgáló, titokzatos költések nélküli költségvetése legyen a kerületnek.
A hosszú távú, fővárosi együttműködést és uniós pénzt igénylő projektekhez azonban, mint például a gerincút, a kétszintes Corvin csomópont építése, a belváros és lakótelepek parkolási helyzetének a javítása, változásra van szükség. Új polgármesterre van szüksége Csepelnek, aki nemcsak rövid távon, látványos megoldásokban gondolkozik, hanem hosszú távon is tervez. Ehhez a váltáshoz kérjük a csepeliek bizalmát 14 év Borbély–Németh fideszes látszatkormányzás után, június 9-én.
A költségvetésről folyamatosan beszámolunk, és javaslataink is elolvashatóak dr. Dukán András Ferenc, a pénzügyi bizottság elnökének Facebook-oldalán. Köszönjük az eddigi támogatást, minden minket támogatóval közös sikerünk, hogy megkezdődtek az érdemi költségvetési egyeztetések, és propaganda helyett végre a fontos dolgokról szólhat a csepeli közbeszéd.”
Tóth Sándor független képviselő: „A költségvetés a csepeliek érdeke. Felháborítónak tartom a politikai botránykeltést, ami a csepeli költségvetést kíséri. Az elmúlt években 21 milliárd forinttal nőtt a kerület vagyona. Ez azt mutatja, hogy a vagyongazdálkodást érő vádak minimum erősen túlzóak. A testületi ülésen is elhangzott: a képviselők nem pártokra, nem emberekre, hanem a csepeliek szolgálatára tettek esküt. Én ennek megfelelően a költségvetés megszavazásával kívánom támogatni a rendőrségi túlmunka önkormányzati erősítését, a térfigyelő kamerák számának növelését, a háziorvosok, gyermekorvosok, óvónők plusz segítését, a tervbe vett kerületi béremeléseket, útépítéseket. Csepelen már megszoktuk, hogy minden évben óvodák, iskolák újulnak meg. A körzetemben élő nyugdíjasok szeretik az önkormányzati programokat, az ingyenes strand pedig az egészségük megőrzésében, a társasági életben segít. Nem mehetünk el amellett, hogy Csepelen is sok a szegényebb ember. Nekik szorult helyzetben támogatást jelent a segélyezés. Ezek mind veszélybe kerültek a Fidesz‒DK‒MSZP‒Momentum hatalmi villongásai miatt.”
Kovács Dávid Attila független képviselő: „Február 22-én tíz képviselőtársunk tárgyalni sem engedte a költségvetést: Csepel hangja helyett pártközpontjaikra hallgattak. Fontos megjegyezni, hogy e testületi ülés előtt is volt lehetőség javaslatokat tenni, konzultálni. Több ízben is így jártam el az ÁMK környékét érintő ügyekben, fejlesztésekben, kezdve az Erdősor utcai parkoló rendbetételétől vagy a Csepeli Panelprogramtól egészen a Zrínyi utcai vízmegállások megszüntetéséig. A botrányos leszavazás óta még intenzívebb munka kezdődött polgármester úr vezetésével, hogy még többen felül tudjanak emelkedni pártos elkötelezettségeiken. Kerületünk élhetőségét alapvetően határozza meg, hogy március 14-én felelős döntés születik-e. Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy egy esetleges újabb elutasítás milliárdos állami transzferektől, pályázati lehetőségektől fosztaná meg a csepelieket. Emellett elvándorláshoz vezetne amúgy is erőforráshiányos óvodáinkból, egészségügyi intézményeinkből, közintézményeinkből. Ez pedig a közszolgáltatások, a közbiztonság, a mindennapi élet romlását eredményezné. Közös felelősségünk, hogy Csepel tovább tudjon haladni a fejlődés útján! Nekem Csepel az első, így én továbbra is ezért fogok dolgozni!