A rendőrkávé illata Zugló, Józsefváros és Ferencváros után most Pesterzsébetre is átterjedt. A XX. kerületi Önkormányzat Közművelődési, Egészségügyi és Szociális Osztálya már kezdi is főzni.
Gondoltak egy nagyot, és amikor az idei szakmai programokat tervezték, eszükbe jutott, hogy miért ne kínálhatnák meg ők is a saját kávéjukkal a kerületi szakembereket. A módszertani felkészítés 2025. április 29-én meg is volt. Egy hónap múlva, közel a gyereknaphoz rendezik első Gyermekvédelmi Caféjukat.
A rendőrkávé illata Zugló, Józsefváros és Ferencváros után most Pesterzsébetre is átterjedt. A XX. kerületi Önkormányzat Közművelődési, Egészségügyi és Szociális Osztályának vezetője, dr. Kántor-Papp Gabriella és szociálpolitikai referense, Marozsán-Jóvér Bernadett tavaly hallottak róla ismerőseiktől, s lám, már kezdik is főzni. Gondoltak egy nagyot, és amikor az idei szakmai programokat tervezték, eszükbe jutott, hogy miért ne kínálhatnák meg ők is a saját kávéjukkal a kerületi szakembereket.
Egy bemutatkozó-egyeztető találkozás után jöhetett a módszertani felkészítő képzés. 2025. április 29-én a húsz lelkes szakember egész nap ötletelt. Mindezt annak érdekében, hogy az egy hónap múlva megrendezendő Gyermekvédelmi Caféjuk a lehető legjobban sikerüljön. Ahogy elnéztem őket, erre minden esélyük megvan.
A módszertani felkészítésben – ahogy a Rendőrkávéházban is – sok mindent szeretek. Ezek közül most kettőt emelek ki.
Az egyik az a folyamat, amelynek során az egymást egyébként ismerő szakemberek még közelebb kerülnek egymáshoz és ebből fakadóan szükségszerűen ahhoz az ügyhöz is, amely éppen terítéken van. Az együtt gondolkodás, az élmény alapú közös tanulás olyan kollektív hatékonyságot hoz létre, ami még a legjobb munkakörnyezetben sem feltétlenül mindennapos. És bár benyomásaim szerint az erzsébetiek jó kis csapatot alkotnak, a módszerrel való ismerkedésük újabb és újabb megoldások kitalálására ösztönözte őket.
A másik legszerethetőbb része a helyi képzésnek, hogy a résztvevők az egész napos ötletelés során jelentősen és mindenki számára nyilvánvalóan közelebb kerülnek saját megszervezendő első Café rendezvényükhöz is. Megszületik a konkrét név, körvonalazódik a négy asztaltéma, összeáll a meghívandó résztvevők köre, és többnyire a helyszínben is sikerül megegyezniük. Kipróbálják a témagazdai szerepet, átélik a Café hangulatát, dinamikáját. Ez a valódi tartalom teszi hatékonnyá számukra az egyébként is intenzíven telő napot. Voltaképpen saját maguktól és egymástól tanulnak – a Kata és a Café ehhez „csak” keret. Utóbbi mint kollektív alkotótechnika garantálja a teremben meglévő rengeteg tapasztalat játékba hozatalát. És valójában sokszor csak erre van szükség: felszabadítani a kreativitást.
A tanulásnak méltó és inspiráló környezetet biztosított a pesterzsébeti Család- és Gyermekjóléti Központ kis oktatóterme. Az egyik falán a kézzel festett, teljes felületet beborító mesebeli erdő erős szimbóluma annak a világnak, amelynek jobbításán dolgoznak a jelen lévő kerületi szociális szakemberek, akikhez társult két rendész is: egy bűnmegelőzési rendőr és a kerületi közterület-felügyelet vezetője. Hétköznapi munkájuk nehézségei, akadályai, az ügyfeleik kifogyhatatlan problémái, a gyermekvédelem ügyének hányattatott története és jelene, szakmájuk sokszor kilátástalannak tűnő helyzete vitathatatlan. De mindezek ellenére is látható elkötelezettségük, jó szándékuk, szakmai tapasztalataik és emberi minőségük újra és újra azt mondatja velem: van remény! Hátha most Pesterzsébeten is sikerült kiszabadítani és közös irányba terelni a jó energiákat, és lendületbe hozni a kerületi gyermekvédelmet.
Egy szűk hónap múlva gyereknap. Jó lesz az időzítés: az azt követő héten, 2025. május 29-én a velük foglalkozó szakembereket invitálja kávézni a pesterzsébeti önkormányzat. Jövök! A találkozásig jó felkészülést!
A budapesti kerületek sorát pedig hamarosan Budavár gyarapítja, ahol a polgárőrök főzik majd a speciális polgárőr kávét.