Rákosmente Önkormányzata október 6-án az aradi vértanúk kivégzésének 173. évfordulójára emlékezett a rákoskerti Kossuth Lajos Általános Iskola diákjaival a Bodonyi és Andráshida utca kereszteződésében a vértanúkról elnevezett téren.
A megemlékezésen jelen volt Dunai Mónika országgyűlési képviselő, Horváth Tamás polgármester, dr. Bakos András és dr. Füzesi Péter alpolgármesterek, Hatvani Zoltán, Timmel Ede és Halász Dezső önkormányzati képviselők, valamint Csébi András, a Kossuth Lajos Általános Iskola intézményvezetője.
A Rákoskerti Polgári Kör elnöke, Szelepcsényi Sándor ünnepi megemlékezésében tisztelgett a 173 évvel ezelőtt Aradon kivégzett 13 honvédtiszt – Lázár Vilmos főtiszt, Gróf Dessewffy Arisztid tábornok, Kiss Ernő tábornok, Schweidel József tábornok, Lovag Pöltenberg Ernő tábornok, Török Ignác tábornok, Lahner György tábornok, Knezich Károly tábornok, Nagysándor József tábornok, Gróf Leiningen-Westerburg Károly tábornok, Aulich Lajos tábornok, Damjanich János tábornok, Gróf Vécsey Károly tábornok –, és gróf Batthyány Lajos, az első független magyar kormány miniszterelnök emléke előtt.
A tizenhárom vértanú közül a legidősebb Aulich Lajos 56 éves volt, a legfiatalabb, a német Leiningen-Westerburg tábornok alig 30. Mindnyájan a magyar szabadságért adták életüket, függetlenül attól, hogy honnét származtak, mi volt a vallásuk. Volt köztük magyar, szerb, osztrák és német származású, de bármely nép fiai is voltak, valamennyien emelt fővel, töretlen Istenhittel és hősökhöz méltóan álltak a bitófa alá, vagy néztek szembe a kivégzőosztaggal. Elődeink azt a feladatot rótták ránk, hogy az utókor legalább olyan odaadással és felelősségteljesen gondoskodjon országunkról, mint ők tették.
A megemlékezés zárásaként a jelenlévők közösen elénekelték a Szózatot, majd a kopjafánál elhelyezték a megemlékezés virágait.
Csaba vezér téri Kokárda
A rákoskerti megemlékezés után néhány jelenlévő átvonult a Csaba vezér téren lévő Kokárdához, ahol csatlakoztak a csabai emlékezőkhöz és – a Rákoscsabai Polgár Kör szervezésében – gyertyát gyújtottak a vértanúk emléke előtt.
Virág Mihály, Rákoscsaba önkormányzati képviselője ünnepi megemlékezésében kiemelte, emlékezzünk a tizenhárom tábornokra, akik nemes ügy szolgálatába álltak. Rendíthetetlen hittel, Isten igazságát képviselve, a békét hozó szabadságért küzdöttek. „Október 6-án hajnalban minden igaz magyar ember lelkében megkondul a harang, mert ezen a napon I. Ferenc József osztrák császár akaratából az aradi vár egyik sáncában agyonlőtték Kiss Ernő, Dessewffy Arisztid, Schweidel József honvédtábornokokat, Lázár Vilmos ezredest. A várhoz közeli mezőn felakaszották Poeltenberg Ernő, Török Ignác, Láhner György, Knézich Károly, Nagysándor József, Leiningen-Westerburg Károly, Aulich Lajos, Damjanich János és gróf Vécsey Károly honvédtábornokokat. Pesten még aznap főbe lőtték Batthyány Lajos miniszterelnököt.
Nem adatik meg számunkra, hogy ma az aradi várban tisztelegjünk hőseink előtt, de emlékeznünk kell rájuk, hogy soha nem feledjük, együtt erő vagyunk, szerteszét gyöngeség.”
Az ünnepi megemlékezés zárásaként a Csaba vezér téri emlékműnél koszorút helyezett el Dunai Mónika országgyűlési képviselő, Horváth Tamás polgármester, dr. Bakos András és dr. Füzesi Péter alpolgármesterek, valamint az intézmények képviselői.
A Kokárdát az 1848-49-es szabadságharcban küzdő rákoscsabai hősök – Gacsal Sámuel, Guba György, Hamvas Gábor, Kohajda János, Kun János, Kun Mihály, Nagy György, Nagy János, Nagy II. János, Prekladnik Mihály, Vitárius Mihály – emléke előtt tisztelegve, 1998-ban állított Rákosmente Önkormányzata.
A megemlékezésről készült további képekért kattintsanak a kerület facebook oldalára.
(rakosmente.hu)