Ugyan négynapos hosszú hétvégét tudhattunk magunk mögött, de a kerületben élők már megszokhatták, hogy a három nemzeti ünnepünkről mindig a napján emlékezünk meg.
Budapest Főváros XV. Kerület Önkormányzata idén a Karácsony Benő parkban tartotta az augusztus 20-i nemzeti ünnepet, akárcsak tavaly, idén is elég melegben ünnepeltük az államalapítást, ennek ellenére sok kerületi lakos megtisztelte jelenlétével a megemlékezést.
Az eseményen részt vett Cserdiné Németh Angéla polgármester, Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő, Tóth Veronika, dr. Matlák Gábor, Tóth Imre alpolgármesterek, Dr. Kevevári Edit jegyző, valamint az egyházak vezetői és képviselői is.
"Ünnepelni gyűltünk össze Szent István király életművére, az ezeréves államalapításra emlékezve. Ehhez a naphoz ugyanakkor immár hagyományosan hozzátartozik az új kenyér felszentelése és megszegése is. Minden ünnep különleges pillanat egy közösség életében: mégis rajtunk múlik, hogy valóban igazi ünneppé nemesedjen ez a nap a szívünkben.
Nemzeti ünnepeink tisztelete és közös megélése nem csupán szokás vagy kötelességtudat kérdése, nem egyszerű formalitás. Az a közösség igazán erős és összetartó, amelynek a tagjai jó szomszédokként és igaz honfitársakként képesek együtt élni. Az összetartozás érzése és az egymás iránti szolidaritás az, ami egybekovácsol bennünket. Éppúgy, ahogyan több mint ezer éve a szentté avatott István király történelmi jelentőségű felismerése tette mértékadó európai szereplővé az országot.
Majd hozzátette, hogy Szent István államszervezői és hittérítői munkássága máig érvényes erővel bír. Apja, Géza fejedelem politikai és stratégiai terveit és elképzeléseit a Vajk fejedelemből lett István király valósította meg.
A keresztény európai utat választó Szent István államalkotó uralkodóként így örökre bevonult a magyar történelembe.
Ezután kitért arra a polgármester, hogy idén májusban volt húsz éve, hogy a demokratikus Magyarország hivatalosan is visszatért az európai nemzetek nagy családjába. A június 9-i választások is azt igazolták, hogy honfitársaink nagy többsége az országban és itt, a Tizenötödik kerületben továbbra is hisz az európai értékekben, a tisztesség és a becsület erejében.
A kerületi választópolgárok ismét és világosan nemet mondtak a gyűlöletkeltésre és a kirekesztésre, a hazugságra és a propagandára, a gyalázkodásra és az ellenségeskedésre.
Végül azzal zárta a beszédet, hogy a lokálpatriótaként és a Tizenötödik kerület polgármestereként - ahogyan eddig, úgy ezután is - annak a szellemében kívánok Rákospalota, Pestújhely és Újpalota vezetőjeként tenni a közösségünkért, a vezetőség felelőssége, hogy milyen példát mutat összefogásból és szolidaritásból az utánunk jövő generációk számára.
"Hiszem, hogy országosan és helyi szinten, a kis és nagy közösségekben is csak az építő munka és egymás tiszteletben tartása, a másik fél elfogadása vezet minket jobb és élhetőbb világ felé. Ha igazi és tartós békét akarunk határokon innen és túl, ha azt akarjuk, hogy méltán nagyra tartsanak és becsüljenek minket, magyarokat a nagyvilágban, nincs más út előttünk."
A beszéd után a Szilas Néptáncegyüttes előadását láthattuk, majd Fehér Zoltán katolikus plébániai kormányzó megszentelte, Hekli Katalin és Szabó Sándor Péter református lelkipásztor, valamint Ponicsán Erzsébet evangélikus lelkész pedig megáldotta az új kenyeret. Majd Cserdiné Németh Angéla polgármester és Barkóczi Balázs országgyűlési képviselőt megszegte az új kenyeret.