A Hegyvidéki Okos Recept program elindításáról, az „Otthon megöregedni” pályázatra jogosultak körének kibővítéséről, valamint a Normafa úti posta szolgáltatási díj ellenében történő újranyitásáról is döntött az önkormányzat képviselő-testülete június 21-i ülésén.
A kerületi lakosok egészségének védelme érdekében az önkormányzat szeptember 1-jétől elindítja a Hegyvidéki Okos Recept programot, aminek célja, hogy a népbetegségnek számító krónikus állapotokban, korszerű egészségügyi mérőeszközök alkalmazásával támogassa és ösztönözze a pácienseket a megfelelő életmód kialakításában. A betegek a mobil eszközök segítségével, önmagukon elvégzett mérések révén juthatnak részletes egészségi információkhoz. Az online beküldött mérési adatokat a Szent János Kórház Kútvölgyi-szakrendelőjének orvosai fogják távvizit formájában kiértékelni.
A képviselő-testület döntése alapján az önkormányzat a hypertonia (magasvérnyomás-betegség), obesitas (elhízás), a diabetes mellitus, azaz a cukorbetegség bizonyos formái (terhességi diabetes, II. típusú diabetes) diagnózisa esetén fogja támogatni a mérőeszközök beszerzését. Az előbbi betegségtípusok mellett minden olyan helyzetben jár majd az anyagi segítség, amikor a rendszeres mérés segíti az orvos diagnosztikai vagy terápiás munkáját.
A támogatás összege jövedelmi helyzettől függően maximum 10, 20, 30, 40, illetve 50 ezer forint lehet majd, és az önkormányzat az eszköz árának legfeljebb 10, 25, 50, 75, illetve 90 százalékát fogja megtéríteni. A legnagyobb összegben és arányban azok kaphatnak pénzbeli hozzájárulást, akiknél az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a 100 ezer forintot, míg a legkisebb mértékű támogatás a 175 001–200 000 forintos jövedelmi sávban jár majd.
Kedvezőbbé tették a képviselők az „Otthon megöregedni” pályázat feltételeit, melynek keretében az idősek az általuk lakott ingatlan akadálymentesítési munkáinak elvégzését kérvényezhetik. Az önkormányzat eddig azoknál a 70. életévüket betöltött időseknél végezte el térítésmentesen az átalakítási munkákat, ahol az egy főre eső havi jövedelem a 165 ezer forintot nem haladta meg. E feletti jövedelem esetén, havi 220 ezer forintos bevételig 50%-os támogatás mellett igényelhették a segítséget az érintettek, 220 ezer forintos jövedelem felett pedig az átalakítások tervezését vállalta ingyen a kerület. Most ezek a jövedelemhatárok kerültek megemelésre 200 ezer, illetve 250 ezer forintra.
Elfogadta a testület a Hegyvidék társadalmi helyzetét, szociális ellátórendszerét, illetve rendszer fejlesztésének irányait bemutató Szolgáltatástervezési koncepciót. A fejlesztések között szerepel az előbbiekben már bemutatott Hegyvidéki Okos Recept program, továbbá az a célkitűzés is, miszerint az önkormányzat nemzetközi minták alapján demensbaráttá kívánja alakítani a kerületet.
A védőnői szolgálat július 1-jétől állami működtetésbe kerül, a Hegyvidéken dolgozó szakemberek munkáltatója ezután a Szent János Kórház lesz. Az önkormányzat ingyenesen biztosítja az államnak a védőnői ellátáshoz szükséges helyiségeket. Fonti Krisztina alpolgármester módosító javaslata alapján a védőnők továbbra is megkapják a kerülettől az eddigi, béren felül juttatásukat, a cafeteriát, melynek éves bruttó összege jelenleg 250 ezer forint.
A Magyar Posta Zrt. és a Hegyvidéki Önkormányzat együttműködésével, a tervek szerint 2023. szeptember 1-jén ismét kinyit a tavaly októberben bezárt, Normafa út 1/a szám alatti posta. A megállapodás értelmében az önkormányzat megbízásából, havi nettó 1,3 millió forintos szolgáltatási díjért a Magyar Posta egy ügyfélablakkal rendelkező postahelyet fog fenntartani a szóban forgó helyszínen.
Petőfi Sándor születésének kétszázadik évfordulója alkalmából, várhatóan az ősz folyamán az önkormányzat emléktáblát állít a költőnek a Zugligeti Általános Iskola falán. Az elképzelések szerint egy QR-kód is a táblára kerül, amit beolvasva az érdeklődők részletes leírást találhatnak majd Petőfi és a kerület kapcsolatáról.
(hegyvidek.hu)