Autentikus nigériai étterem nyílt Oliviks Kitchen néven a Rákóczi tér 9. alatti apró helyiségben, a tulajdonos szakáccsal beszélgettünk.
„Mindig is szerettem főzni és a konyhában tenni-venni” – kezd bele az ételbár történetébe Cynthia Aese Chia. Itthon, a Bródy Sándor utcai Culinary Institute of Europe gasztronómiai képzést nyújtó akkreditált oktatási intézményben végzett szakácsként, hogy belekezdhessen saját vállalkozásba, egy nigériai ételeket kínáló miniétterem megnyitásába.
Szociális munkából a konyhába
Az Oliviks Kitchen névre keresztelt hely a Rákóczi tér 9. alatt nyílt meg októberben az egykori kubai étterem, a Ké Bolá Budapest helyén. „Bár itt szereztem végzettséget, az az elképzelésem, hogy a saját régióm, tehát Nigéria ételeit készítem” – mondja a szakácsnő, akivel angolul beszélgettünk. Szerinte jó ízekkel főznek Nigériában, olyanokkal is, melyek nem ismertek Magyarországon, ezért ezeket szeretné megmutatni. Az a tapasztalata, tetszik a magyaroknak a nigériai étel.
Amikor kicsi volt, Nigériában az édesanyja éttermet vezetett, később a nagynénjének is lett étterme, szóval ebbe az életvitelbe nőtt bele, meséli Cynthia. „A konyhában funkcionálok a legjobban.”
Az első diplomáját Nigériában szerezte, 2017-ben mesterszakra érkezett Magyarországra, szociális munkát tanult. Tudja, a szakácskodástól ez távol esik, „de valahogy mégiscsak kapcsolódik, mert mindkettő az emberekért tesz”. Fontosak számára az emberi kapcsolatok, s mivelhogy szenvedélye a főzés, hogy ételt rakjon az emberek elé, mindig reméli, hogy elégedettek a főztjével.
Jollof, umami, fufu, zobo
Autentikus nigériai ételeket és nasikat árul. A főétel általában sült csirke jollof fűszeres rizzsel, de készít néha pulykát is. Árul hallal töltött tekercset, van leves is, ami egy sűrű, húsos zöldséges étel. Amikor először meglátta, mit hívnak a magyarok levesnek, nagyon meglepődött, ezek mennyire könnyűek és lédúsak. Van nála kisebb méretű, csípős marhanyárs is.
Mindegyik afrikai ország másképp készíti a jollof rizst, de szerinte természetesen a nigériai a legjobb. Annyiban különbözik csak az általa itt készített étel a hazaitól, hogy kevesebb csípőset használ, hogy jobban befogadja az európai ízlés is az ételeit, ugyanakkor kevésbé főz sósan, mint Magyarországon szokás. Desszertekből kisebb a választék: édes, száraz nasi kapható nála.
A tipikus ízük az umami, és savanyú ízeket is használnak. Az umami nem más, mint az „uhmm, ez finom” íz – magyarázza mosolyogva Cynthia. (Az umami az édes, savanyú, sós és keserű alapíz mellett az ötödik íz.) Aki most próbálná ki először a nigériai konyhát, annak a már említett jollof rizst és a fufut ajánlaná, mint könnyed ételt. A fufu egy sűrű kása maniókából, jamgyökérből vagy kukoricából, melyet főzőbanánnal gazdagítanak, édes és sós ételekkel is lehet enni, ő levessel ajánlja. Árul saját készítésű zobót, ami egy hibiszkuszos, (a magyar szájnak szegfűszeges ízű) édeskés, hideg ital.
Nosza, kóstoljunk! A magyar ízlésnek kicsit szárazak az ételek, de jó ízekkel, sok fűszerrel, néha csípőssel és kevés sóval. Tényleg nem durván csípős.
Cynthia egyelőre egyedül csinálja a helyet, ő főz és szolgál ki. Hétfőtől szombatig délelőtt 11-től este 7-ig van nyitva. Online is lehet tőle ételt rendelni. Körülbelül 3500 forint nála egy nagy adag étel.
Sokszínű kerület
Cynthia Józsefvárosban lakik, mióta csak Budapestre érkezett. Öt éve él itt, úgy érzi, befogadók az emberek. Bírja, hogy multinacionális a környezet, „amikor kilépek az utcára, sokféle embert látok”. A környezetében például jordánok és türkmének is laknak. Szerinte a környék is biztonságos, sok a fejlesztés.
Szeret itt élni a férjével és a fiával, aki egy kerületi óvodába jár. A nyelvvel vannak nehézségei – már sok mindent megért magyarul, de alapvetően angolul tud kommunikálni. Emiatt néha az ügyintézéssel is akadnak gondjai, valaki fordít neki olyankor – mondja. Úgy látja, magasak az árak Budapesten, a vállalkozásához nehéz volt olyan bérleményt találnia, melyet ki tud fizetni. Végül ezt a Rákóczi téri kis helyet egy magánembertől bérli.
Nagyon örül, amikor valaki azért tér be, mert nem evett még nigériai ételt, de ki szeretné próbálni. Egyébként szereti a magyar ételeket, néha átmegy a szomszéd Rákóczi Tavernába valami magyarosért.