Autentikus nigériai étterem nyílt Oliviks Kitchen néven a Rákóczi tér 9. alatti apró helyiségben, a tulajdonos szakáccsal beszélgettünk.

„Mindig is szerettem főzni és a konyhában tenni-venni” – kezd bele az ételbár történetébe Cynthia Aese Chia. Itthon, a Bródy Sándor utcai Culinary Institute of Europe gasztronómiai képzést nyújtó akkreditált oktatási intézményben végzett szakácsként, hogy belekezdhessen saját vállalkozásba, egy nigériai ételeket kínáló miniétterem megnyitásába.

Szociális munkából a konyhába
Az Oliviks Kitchen névre keresztelt hely a Rákóczi tér 9. alatt nyílt meg októberben az egykori kubai étterem, a Ké Bolá Budapest helyén. „Bár itt szereztem végzettséget, az az elképzelésem, hogy a saját régióm, tehát Nigéria ételeit készítem” – mondja a szakácsnő, akivel angolul beszélgettünk. Szerinte jó ízekkel főznek Nigériában, olyanokkal is, melyek nem ismertek Magyarországon, ezért ezeket szeretné megmutatni. Az a tapasztalata, tetszik a magyaroknak a nigériai étel.

Amikor kicsi volt, Nigériában az édesanyja éttermet vezetett, később a nagynénjének is lett étterme, szóval ebbe az életvitelbe nőtt bele, meséli Cynthia. „A konyhában funkcionálok a legjobban.”

Az első diplomáját Nigériában szerezte, 2017-ben mesterszakra érkezett Magyarországra, szociális munkát tanult. Tudja, a szakácskodástól ez távol esik, „de valahogy mégiscsak kapcsolódik, mert mindkettő az emberekért tesz”. Fontosak számára az emberi kapcsolatok, s mivelhogy szenvedélye a főzés, hogy ételt rakjon az emberek elé, mindig reméli, hogy elégedettek a főztjével.

Jollof, umami, fufu, zobo
Autentikus nigériai ételeket és nasikat árul. A főétel általában sült csirke jollof fűszeres rizzsel, de készít néha pulykát is. Árul hallal töltött tekercset, van leves is, ami egy sűrű, húsos zöldséges étel. Amikor először meglátta, mit hívnak a magyarok levesnek, nagyon meglepődött, ezek mennyire könnyűek és lédúsak. Van nála kisebb méretű, csípős marhanyárs is.
Mindegyik afrikai ország másképp készíti a jollof rizst, de szerinte természetesen a nigériai a legjobb. Annyiban különbözik csak az általa itt készített étel a hazaitól, hogy kevesebb csípőset használ, hogy jobban befogadja az európai ízlés is az ételeit, ugyanakkor kevésbé főz sósan, mint Magyarországon szokás. Desszertekből kisebb a választék: édes, száraz nasi kapható nála.

A tipikus ízük az umami, és savanyú ízeket is használnak. Az umami nem más, mint az „uhmm, ez finom” íz – magyarázza mosolyogva Cynthia. (Az umami az édes, savanyú, sós és keserű alapíz mellett az ötödik íz.) Aki most próbálná ki először a nigériai konyhát, annak a már említett jollof rizst és a fufut ajánlaná, mint könnyed ételt. A fufu egy sűrű kása maniókából, jamgyökérből vagy kukoricából, melyet főzőbanánnal gazdagítanak, édes és sós ételekkel is lehet enni, ő levessel ajánlja. Árul saját készítésű zobót, ami egy hibiszkuszos, (a magyar szájnak szegfűszeges ízű) édeskés, hideg ital.

Nosza, kóstoljunk! A magyar ízlésnek kicsit szárazak az ételek, de jó ízekkel, sok fűszerrel, néha csípőssel és kevés sóval. Tényleg nem durván csípős.

Cynthia egyelőre egyedül csinálja a helyet, ő főz és szolgál ki. Hétfőtől szombatig délelőtt 11-től este 7-ig van nyitva. Online is lehet tőle ételt rendelni. Körülbelül 3500 forint nála egy nagy adag étel.

Sokszínű kerület
Cynthia Józsefvárosban lakik, mióta csak Budapestre érkezett. Öt éve él itt, úgy érzi, befogadók az emberek. Bírja, hogy multinacionális a környezet, „amikor kilépek az utcára, sokféle embert látok”. A környezetében például jordánok és türkmének is laknak. Szerinte a környék is biztonságos, sok a fejlesztés.

Szeret itt élni a férjével és a fiával, aki egy kerületi óvodába jár. A nyelvvel vannak nehézségei – már sok mindent megért magyarul, de alapvetően angolul tud kommunikálni. Emiatt néha az ügyintézéssel is akadnak gondjai, valaki fordít neki olyankor – mondja. Úgy látja, magasak az árak Budapesten, a vállalkozásához nehéz volt olyan bérleményt találnia, melyet ki tud fizetni. Végül ezt a Rákóczi téri kis helyet egy magánembertől bérli.
Nagyon örül, amikor valaki azért tér be, mert nem evett még nigériai ételt, de ki szeretné próbálni. Egyébként szereti a magyar ételeket, néha átmegy a szomszéd Rákóczi Tavernába valami magyarosért.

Még több hír a Belvárosból

Autentikus nigériai étterem nyílt Oliviks Kitchen néven a Rákóczi tér 9. alatti apró helyiségben, a tulajdonos szakáccsal beszélgettünk.
13 év után ismét megrendezik a Magyar Filmszemlét, ez lesz a 44. A filmesek ingyen pályázhatnak, a nézők pedig ezer forintért mozizhatnak majd a Corvin moziban.
Az önkormányzat színház- és koncertjegyeket ajándékoz a terézvárosiaknak karácsonyra. A jegyek december 2-től igényelhetők az Eötvös10 jegypénztárában személyesen, nyitvatartási időben.
A high-tech technológia bevetése után még csak eljárás sem indult senki ellen.
Péntek reggelre az ország több részén, így a fővárosban is fehérbe öltözött a táj. A gyermeki öröm mellett ilyenkor néhány veszélyforrásra azért érdemes odafigyelni, például a csúszásmentesítésre,...
Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. kerület Önkormányzata a kerület érdekében kimagasló művészeti tevékenységet végző személyek és közösségek munkájának elismeréseként „Kölcsey Ferenc-díjat”...
Egyszerűbb lesz a megállóhelyi menetrendek elérése, beállítható lesz a sötét mód és megújulnak az alkalmazáson belüli üzenetek is.
Jelentős változás várható a budapesti közösségi közlekedésben: január 1-től kezdi meg működését a BKK-rendészet.
December 4-én Joulupukki a világ körüli útja során ellátogat a Klauzál térre is azért, hogy találkozzon az erzsébetvárosi gyerekekkel.
Az Ó utca 11.-ben élők egy önkormányzati pályázatnak és néhány lelkes lakónak köszönhetően tavasztól a tetőteraszon kialakított közösségi térben találkozhatnak, pihenhetnek vagy akár még...
Az elmúlt hetek nagy közfigyelmet kiváltó gyilkossági eseteinek tetteseit bravúros nyomozással azonosították a BRFK nyomozói. Az elkövetők kézre kerítésében fontos szerep jutott az erzsébetvárosi...
Váratlan kapás a nyolcadik kerületi rendőrségen. Új dílert fogtak el a BRFK VIII. Kerületi Rendőrkapitányság munkatársai november 9-én – olvasható a hír police.hu oldalán.
Ne rökönyödjenek meg, ha azt állítom, Józsefváros az a hely, ahol minden egyes négyzetkilométeren a legtöbb különleges művészi tehetséggel megáldott fiatal található az egész országban. Itt él...
A közelmúltban jelent meg a 152 éves ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium kiadásában A Trefort szellemisége című könyv. Ha annyit mondunk, hogy ebbe az iskolába járt egykor Heim Pál...
Téves információ terjed a közösségi médiában a józsefvárosi parkolási díjakról. Az emelésről kizárólag a Hírnyolc Extra oldalán lehetett olvasni. Közben egyre több belvárosi kerületvezetés vált...
A Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató Központ munkatársai rengeteg programot szerveztek a szépkorúak tiszteletére: a nyitógálát a K11-ben tartották, voltak közös kirándulások, kiállítás-és...
Tartós és friss élelmiszert, ruhaneműt, tisztítószereket és pénzadományt várnak a rászorulóknak – erről írt Facebook-oldalán Iványi Gábor. A Dankó utca 11. szám alatt is éjjel-nappal várják az...
A Romano Kher visszatért a gyökerekhez, 12 év után újra alkotótábort szervezett a cigány képzőművészeknek a Balatonnál.

A címlapról

Az informatikai rendszer hibája miatt várhatóan 10-20, esetenként...
Rendkívül ambiciózusnak értékelte a hároméves bérmegállapodást a...
Az ország nagy részén az intenzív havazást követően a preventív...
Az EgészségAblak alkalmazással a betegek gyorsabban bejutnak a...
A kormányzat béremelési tervének legfontosabb előfeltétele, hogy a...
Egy téli autós kirándulás sok örömet tartogat, de a hideg időjárási...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

Az adózás történelmileg az államhatalom fenntartásának egyik legfontosabb eszköze, ugyanakkor mindig is viták tárgya volt, hogy mi számít elfogadható mértékű adóterhelésnek.
Miért nem olcsóbb az autópálya matrica, ha nem kapunk teljes értékű szolgáltatást, mert hosszú kilométereken keresztül sebességkorlátozások, sávlezárások és azokból fakadó torlódások vannak?
A másnaposság kellemetlen tüneteit sajnos nem lehet azonnal teljesen megszüntetni, de néhány tipp segíthet enyhíteni a szenvedést és felgyorsítani a regenerálódást.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.