A Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) új épületének, a Katasztrófavédelmi Intézet Speciális Képzési Központjának alapkőletételén jelentette be az egyetem rektora a Ludovika Gyűrű kialakítását is. Eddig Ludovika Gyűrűről nem esett szó, legalábbis nem az egyetem terjeszkedésével összefüggésben.
Már régóta létezik egy Ludovika Gyűrű kitüntetés a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, amit a Ludovika Gyűrű Alapítvány adományoz végzős honvéd tisztjelölteknek évről évre. A kitüntetésről a Magyar Honvédség parancsnoka rendelkezett, erről a 2019. május 31-i Honvédelmi Közlöny 527. oldalán olvashat.
A Katasztrófavédelmi Intézet Speciális Képzési Központjának alapkőletételén, április 23-án Deli Gergely rektor a Ludovika Gyűrű kifejezést azonban egészen más értelemben használta, amikor megjegyezte, hogy a képzési központ „megépítése egybeesik egy új campusbővítési projekt, a Nemeskürty István Tanárképző Karhoz kapcsolódó, beruházásokat is magába foglaló Ludovika Gyűrű kialakításával is”. S azt is hozzátette: „a Katasztrófavédelmi Intézet nélkülözhetetlen lesz a tanárképzés elindítása során, annak infrastrukturális alapját adja majd”.
Úgy tűnik, a képzési központ alapkőletételén hangzott el először nyilvánosan a Ludovika Gyűrű megnevezés, az internetes keresés nem adott ki más eredeti találatot – kivéve a Ludovika Gyűrű kitüntetésről szóló híreket.
A katasztrófavédelmi képzési központ az egyetem területén épül a lovarda mögött, a Korányi utcára és Illés utcára néznek majd az épületei, itt láthat róla látványterveket. Azt gondolhatnánk, hogy a Ludovika Gyűrű az NKE kampuszának körbeépítését jelenti az Orczy-kert körül, azonban az egyetem sajtófőnöke, Szabó Anett is a rektor szavait idézte.
A Ludovika Gyűrű elnevezés a kívülállónak azt sugallná, hogy olyan övezetről van szó, ami gyűrűként veszi kívülről körbe a mostani kampuszt. A hivatalos álláspont szerint azonban a Ludovika Gyűrű kifejezetten a leendő tanárképző kar által érintett területeket foglalja magába a Dugonics, a Diószegi és a Sárkány utcában. Ezek azok az önkormányzati telkek és házak, amiket az állam az egyetem részére kisajátított.
Ezek az ingatlanok a leendő katasztrófavédelmi képzési központ közelében vannak, valóban követik annak vonalát, de messze nem alkotnak gyűrűt. Hogy ez csak kezdete lenne egy további terjeszkedésnek, ami valóban gyűrűszerűen öleli körül az NKE-kampuszt, ez most csupán találgatás. Szabó Anett csak megerősíteni tudta a már ismert tényeket, hogy a tanárképző kar fejlesztése csak a kisajátításról szóló törvény parlamenti elfogadása (ez közben megtörtént) és az ingatlanok birtokba vétele után kezdődhet el.
A minisztériummal együtt írnak majd ki tervpályázatot, utána indulhat még csak a közbeszerzés. Néhány hónapot ezért várni kell arra is, hogy látványterveket tudjanak mutatni.
Az önkormányzat legértékesebb ingatlanját és a legfontosabb városrehabilitációs programjának épületeit érinti a salátatörvénybe rejtett kisajátítási döntés, amit néhány napja el is fogadott a parlament fideszes többsége.
Hogy mi állhat a kisajátítás időzítése mögött, mennyire szólhat ez inkább a Pikó-féle vezetés elleni politikai támadásról, ezzel már számos cikkben foglalkoztunk. Az egyetem bővülési szándéka ismert volt már régen, és soha nem jelezték, hogy éppen ezeket az ingatlanokat igényelnék, hiszen van a közelben más alkalmas hely is. A kormány döntése mindenesetre kárt okoz a VIII. kerületnek, mert ellehetetleníti a területen már megindult városmegújítási programot, és megnehezíti a bérlakások rehabilitációját is, de a legnagyobb közvetlen kárt az a 200 család szenvedi el, akiknek most hirtelen ki kell költözniük, miközben azt sem tudják, hova kerülnek, kapnak-e méltó térítést, maradhatnak-e egyáltalán a kerületben.