Lakhatással, oktatással, készségfejlesztéssel segíti a frissen szabadultakat a Váltó-sáv Alapítvány, irodájuk a Józsefvárosban van.
„Ha egy fogvatartott úgy dönt, hogy új életet szeretne kezdeni, mi a legjobb tudásunkat nyújtva, ítéletmentes közeget biztosítva segítünk megteremteni a lehetőségét. Valljuk, hogy mindenki megérdemli a második esélyt” – mondta Pósa Kornél, a Váltó-sáv Alapítvány vezetője.
Sokszor nem visszaintegrálnak, hanem az alapvető integrációt pótolják
Az alapítvány fogvatartottak és szabadultak társadalmi és munkaerőpiaci reintegrációjának támogatásával foglalkozik országszerte. Ha valaki intézményi keretek között – gyermekotthonban, javítóintézetben – nevelkedett és büntetés-végrehajtási intézménybe került, olyan szociális hátrányokat, lemaradásokat szenvedhet el, melyek jócskán megnehezítik, hogy szabadulás után átlagos, hétköznapi életvitelt alakítson ki, véli Pósa Kornél. „Esetében nem reintegrációról, hanem integrációról beszélünk, mivel sosem volt aktív részese a társadalmunknak.”
Az alapítványnak két kiemelt projektje van. A 2018 óta működő, a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával futó Félutas Lakás Komplex Reintegrációs Programjuk egyedülálló, mondta Pósa Kornél, egy éven át biztosít támogatott lakhatási lehetőséget szabadultaknak.
Az ingyenes lakáshasználat mellett folyamatos szociális munkával, mentálhigiénés megsegítéssel, kommunikációs és digitális készségfejlesztéssel, job coachinggal – karriertanácsadással, ami önéletrajz-készítést és a saját erőforrások, erősségek feltérképezését jelenti – támogatják a munka- és albérletkeresést. „Akik felkeresnek bennünket, nem rendelkeznek támogató közeggel, családi kapcsolatokkal, vagy nem szeretnének visszamenni abba a környezetbe, ahonnan bekerültek, és erős belső motivációjuk van a változásra. A nulláról kell felépíteniük az új életüket, ami vérverejtékes, kemény munka.” Az alapítvány munkatársai 24 órás ügyeletben dolgoznak.
A lakhatási programban a szabadultaknak sok feltételnek meg kell felelniük és több vállalást kell tenniük a bekerülés érdekében: el kell fogadniuk a házirendet, beköltözőként például nem fogyaszthatnak tudatmódosító szereket és nem dohányozhatnak a lakásban. A legfontosabb, hogy tevékenyen együttműködjenek a szakemberekkel, akik hálót adnak, nem halat. „Sohasem mi intézzük el a klienseink ügyeit, de megtanítjuk őket eligazodni a különféle ügyviteli rendszerekben. Erős alapot hozunk létre együtt, amire a jövőben építhetnek” – mondta Pósa Kornél.
A tapasztalat szerint a szolgáltatás komplexitásának köszönhetően klienseik 2-3 hét alatt szereznek állást, amiből fenn tudják tartani magukat a későbbiekben. Előtakarékosságot is kell fizetniük: nettó jövedelmük minimum 20 százalékát előtakarékossági számlán gyűjtik. Az összegből rendszerint ki tudják fizetni egy albérlet kaucióját, és/vagy az első havi díját. „Amikor összetalálkozom volt klienseinkkel, rendszerint azzal nyitnak, hogy elmondják, van munkájuk, és még azt is hozzáteszik, hogy szerződéssel. Ezek a csúcspontok. Ezek igazolják vissza, hogy van értelme annak, amit csinálunk.”
Az Európai Unió által támogatott KilátóSáv című program, amiben a Váltó-sáv egy szerbiai mentálhigiénés alapítvánnyal működik együtt, nehéz élethelyzetben élő felnőttek tanulásának elősegítését kívánja szolgálni egy 60 órás, digitális kompetenciákat erősítő és önismeretet fejlesztő, mindenki számára elérhető online tananyag megalkotásával.
Az alapítvány szakemberei, ha lehetőségük adódik rá, szerveznek a fogvatartottaknak művészetterápiás, kézműves és szabadulást előkészítő csoportfoglalkozásokat is. Készítettek egy szabadulást előkészítő társasjátékot is. A Váltó-lázban valós életből merített szituációkkal találkozhatnak a játékosok: pénzkezelés, okmányok beszerzése, közlekedés, lakhatási lehetőségek feltérképezése, egészségügyi ellátás igénybevétele stb. A játék a szakemberek érzékenyítésére is alkalmas. Sok új információt adhat nekik arról, hogy a frissen szabadultak milyen nehézségekkel, akadályokkal, lehetőségekkel találkozhatnak, foglalta össze Pósa Kornél.
Tudásmegosztó konferenciát, műhelyeket is tartanak. „Ahogy a célcsoportunk speciális, és speciális foglalkozást igényel, úgy a tudásunk is speciális. Mentálhigiénés módszereket, eszközöket tanítunk, amit a fogvatartottakkal foglalkozók beépíthetnek a mindennapi munkájukba.”