Nagy erőkkel készül a Józsefvárosi Múzeum november 27-én 17 órakor debütáló állandó kiállítása. A tárgyak még nincsenek a helyükön, de az installációk épülnek és a falakon már láthatók a grafikák. Tamás István igazgatóval beszélgettünk az első tárlatról és arról, hogyan állt össze a gyűjtemény.

Hosszú út vezetett a megnyitóig.

Az elmúlt két évben építkeztünk, és nem csak fizikai értelemben. Építenünk kellett egy csapatot, épült a gyűjtemény, a programok, és be kellett indítani a kommunikációs csatornáinkat. A két év alatt összegyűjtött több ezer tárgyból most pedig bemutatunk egy viszonylag nagyobb merítést.

Hogyan zajlik a gyűjtés?

Közösségi alapon gyűjtünk, tehát lakossági ajándékozásokon keresztül. Különböző kampányok keretében kértük fel a lakosságot arra, hogy járuljanak hozzá tárgyi anyaggal, dokumentumokkal, fotókkal, bármilyen Józsefvároshoz kapcsolódó emlékkel a gyűjtéshez, és ez azóta is zajlik.

Elég gyakori, hogy valaki kopogtat vagy telefonál,

hogy felajánlást szeretne tenni, rendszeres ajándékozóink is lettek. Nem húztunk képzeletbeli küszöböt a tárgyak milyensége kapcsán, egy kikötés van: valahogy kapcsolódjon Józsefvároshoz.

Bevett gyakorlata a múzeumoknak, hogy bevonják a lakosságot a gyűjtésbe?

Ha felidézzük a 70-es évek panelépítési programját, Óbudán a szanálások idején bizony a múzeum beállt ebbe a mentőmunkába, tehát sok évtizedes hagyománya van. Ez egyfajta néprajzos hozzáállás is, hiszen a néprajzkutatók is a tárgyi kultúra darabjait igyekeztek megmenteni, összegyűjteni. Józsefvárosból hiányzott egy helytörténettel foglalkozó intézmény, így adta magát, hogy mozgósítsuk és bevonjuk a közösséget. Még így is meglepően sok tárgyi emlék lehet szekrények, padlások, pincék mélyén.

Volt, hogy vissza kellett valakit utasítani?

A kiállításba csak szűk válogatás tud bekerülni a gyűjteményből, hiszen az mindig a sokszorosa annak, ami elfér a kiállítótérben. Nem jellemző, hogy visszautasítottunk volna dolgokat. Egy esetben pesterzsébeti illetőségű családi dokumentumok, fotók érkeztek be. A kolléganőm akkor felhívta a Pesterzsébeti Múzeum kollégáit, akik viszont boldogan fogadták az anyagot.

Mi került az állandó kiállításba, milyen programok társulnak hozzá?

Majdnem

40 témát érintenek

azok a tárgyak, amiket a kurátor kollégáim kiválogattak a kiállításra. Vannak apróbb objektumok, érmék, papírok, számlák, és vannak egészen nagyok is. Az egyik legnagyobb tárgy a Thék Endre bútorgyárában gyártott szekrényekhez nagyon hasonló darab, ezt egy Tavaszmező utcai, bontásra ítélt házból mentettük. A kiállítás része lesz még Psota Irén lakóházának bejárati kapuja és egy kerületi maratonfutó vendéglős serlegét is meg lehet nézni. Lesznek kurátori tárlatvezetések, és szeretnénk ismeretterjesztő előadás-sorozatot csinálni olyan populárisabb témákról, mint például a Corvin Áruház története. Múzeumpedagógiai foglalkozásokat is indítanánk a kiállításhoz, a téli szezonban pedig filmklub is lesz.

Könnyebben bevonzhatók az emberek így, hogy részt vettek a tárlat kialakításában?

Határozottan. Egy kicsit a sajátjának érezheti az ajándékozó a gyűjteményt, az intézményt és a tárlatot is. Ez nagyon jó módja az erre nyitott lakosság elkötelezésére a múzeum mellett.
Az ajándékozáson túl hogyan lehet a helyieket bekötni a múzeum vérkeringésébe?

A következő lépcső az, amikor a helyiek konkrét javaslatokkal élhetnek a múzeum tartalmának, programjának kialakításában. Itt még nem tartunk, először szeretnénk mutatni valamit – ez most az állandó kiállítás lesz –, hogy tudjanak véleményt alkotni. Azután szeretnénk átengedni akár a programstruktúránkkal, akár a gyűjtemény alakításával, kiállítási tematikáinkkal kapcsolatos döntéseket a lakosságnak.

Az állandó kiállításba be nem került tárgyak később helyet kaphatnak?

Lesz olyan tárgy, ami a mi itteni működésünk alatt nem fog bekerülni a kiállítás anyagába, ez viszont nem jelenti azt, hogy ne lenne fontos. Nagy kérdés, hogy a gyűjteményt, ami a raktárakban van és nem látható, hogyan lehet mégis helyzetbe hozni? Közgyűjteményt építünk, ami azt jelenti, hogy az a közé, közösségé, és nekünk minden erőnkkel arra kell törekednünk, hogy ha nem is kiállításban, de meg tudjuk mutatni az anyagot, amink van. Erre a digitalizálás lehet egyfajta válasz.

Kik lesznek a visszatérő látogatók?

Sok múzeum belecsúszik abba a hibába, hogy olyan tudományos nyelven szól, olyan akadémiai tartalmakat készít, amik nem mindenki számára érthetők.

Nálunk nincs semmiféle elitizmus

a három állandó programunkban. Családfakutató kurzusunk például annak is érthető információkkal és segítséggel szolgál, aki soha nem foglalkozott ilyesmivel. Az irodalmi horgolókör a szépirodalom köré épít, de közben van benne alkotás, helytörténeti fókusz és közös beszélgetés is. Az akvarellfestő workshopon minden alkalommal egy-egy kerületi helyszínt festenek meg a látogatók, itt sok a visszatérő, aki minden alkalomra eljön, kellett is indítani egy második alkalmat minden hónapban.

Aki látott gyerekkorában jó múzeumot, és megmaradt benne élményként, abban valahogy kódolódott az érdeklődés a muzeális intézmények iránt. Vannak hiedelmek akörül, hogy milyenek a múzeumok és a múzeumlátogatói szokások. Szeretünk olyan nagy általános igazságokat mondani, hogy az emberek ma már nem olvasnak, én viszont erősen hiszem, hogy olvasnak és járnak múzeumba a fiatalok is. Alapvetésünk, hogy kiépüljön egy visszatérő látogatói bázis, a múzeum pedig otthonul szolgáljon a közösségeknek.

Mik a távlati tervek?

Az állandó kiállítás 3-4 évig látogatható lesz. Az építkezés évei után most jön a működtetés, hasznosítás és szolgáltatás. Természetesen a kutatások és a gyűjteményezés is folytatódik tovább.

A helytörténeti kutatásban a 100 százalékhoz viszonyítva 2-3 százaléknál tartunk.

A nagy történelmi események mellett olyan kisebb mikrotörténetek is vannak, amikről még senki nem publikált, amik arra várnak, hogy rekonstruáljuk. Továbbra is várjuk szeretettel a Józsefvároshoz kötődő tárgyi emlékeket.

Még több hír a Belvárosból

Nagy erőkkel készül a Józsefvárosi Múzeum november 27-én 17 órakor debütáló állandó kiállítása. A tárgyak még nincsenek a helyükön, de az installációk épülnek és a falakon már láthatók a grafikák....
December 1-én Mikulásfutás lesz az Orczy parkban. Ismét megrendezik a kerületi Józsefvárosi Mikulásfutást az Orczy parkban. A közösségi kocogás, örömfutás december elsején, vasárnap lesz, egyéb...
Autentikus nigériai étterem nyílt Oliviks Kitchen néven a Rákóczi tér 9. alatti apró helyiségben, a tulajdonos szakáccsal beszélgettünk.
13 év után ismét megrendezik a Magyar Filmszemlét, ez lesz a 44. A filmesek ingyen pályázhatnak, a nézők pedig ezer forintért mozizhatnak majd a Corvin moziban.
Az önkormányzat színház- és koncertjegyeket ajándékoz a terézvárosiaknak karácsonyra. A jegyek december 2-től igényelhetők az Eötvös10 jegypénztárában személyesen, nyitvatartási időben.
A high-tech technológia bevetése után még csak eljárás sem indult senki ellen.
Péntek reggelre az ország több részén, így a fővárosban is fehérbe öltözött a táj. A gyermeki öröm mellett ilyenkor néhány veszélyforrásra azért érdemes odafigyelni, például a csúszásmentesítésre,...
Belváros-Lipótváros Budapest Főváros V. kerület Önkormányzata a kerület érdekében kimagasló művészeti tevékenységet végző személyek és közösségek munkájának elismeréseként „Kölcsey Ferenc-díjat”...
Egyszerűbb lesz a megállóhelyi menetrendek elérése, beállítható lesz a sötét mód és megújulnak az alkalmazáson belüli üzenetek is.
Jelentős változás várható a budapesti közösségi közlekedésben: január 1-től kezdi meg működését a BKK-rendészet.
December 4-én Joulupukki a világ körüli útja során ellátogat a Klauzál térre is azért, hogy találkozzon az erzsébetvárosi gyerekekkel.
Az Ó utca 11.-ben élők egy önkormányzati pályázatnak és néhány lelkes lakónak köszönhetően tavasztól a tetőteraszon kialakított közösségi térben találkozhatnak, pihenhetnek vagy akár még...
Az elmúlt hetek nagy közfigyelmet kiváltó gyilkossági eseteinek tetteseit bravúros nyomozással azonosították a BRFK nyomozói. Az elkövetők kézre kerítésében fontos szerep jutott az erzsébetvárosi...
Váratlan kapás a nyolcadik kerületi rendőrségen. Új dílert fogtak el a BRFK VIII. Kerületi Rendőrkapitányság munkatársai november 9-én – olvasható a hír police.hu oldalán.
Ne rökönyödjenek meg, ha azt állítom, Józsefváros az a hely, ahol minden egyes négyzetkilométeren a legtöbb különleges művészi tehetséggel megáldott fiatal található az egész országban. Itt él...
A közelmúltban jelent meg a 152 éves ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium kiadásában A Trefort szellemisége című könyv. Ha annyit mondunk, hogy ebbe az iskolába járt egykor Heim Pál...
Téves információ terjed a közösségi médiában a józsefvárosi parkolási díjakról. Az emelésről kizárólag a Hírnyolc Extra oldalán lehetett olvasni. Közben egyre több belvárosi kerületvezetés vált...
A Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató Központ munkatársai rengeteg programot szerveztek a szépkorúak tiszteletére: a nyitógálát a K11-ben tartották, voltak közös kirándulások, kiállítás-és...

A címlapról

Az Óbudán telepített sebességmérő készülékek (traffiboxok) egy hónap...
Az informatikai rendszer hibája miatt várhatóan 10-20, esetenként...
Rendkívül ambiciózusnak értékelte a hároméves bérmegállapodást a...
Az ország nagy részén az intenzív havazást követően a preventív...
Az EgészségAblak alkalmazással a betegek gyorsabban bejutnak a...
A kormányzat béremelési tervének legfontosabb előfeltétele, hogy a...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Dr. Szántó Szilvia, a Budapesti Gazdasági Egyetem mentálhigiénés tanácsadója egy háromrészes regény után (Nárcisz-trilógia), idén elkészült a történethez tartozó terápiás könyvvel is, ami segít azoknak, akik a regény főszereplőjéhez hasonlóan átéltek érzelmi vagy más típusú bántalmazást.
„Az elmúlt 500 évben azok a nemzetek emelkedtek fel, amelyek a pénzt tőkévé alakították, feltaláltak és bevezettek új technológiákat, a társadalom széles rétegeinek adtak tudást, és teret adtak a tehetségek érvényesülésének” – többek között erre hívja fel a figyelmet legújabb kötetében Matolcsy György, majd hangsúlyozza: „A múlt sikerei azonban nem adnak pontos iránytűt, mert a történelem, benne a gazdaság törvényei döntő pontokon megváltoztak. Azokat érdemes követni, akik már a jövőből hozzák előre a működésüket, és már korunk gondolati forradalmára, ezen belül a fenntartható közgazdaság törvényeire építik működésüket.”
Megjelent a Pallas Athéné Könyvkiadó legújabb kiadványa.

Blogok, vélemények, olvasók írásai

Az adózás történelmileg az államhatalom fenntartásának egyik legfontosabb eszköze, ugyanakkor mindig is viták tárgya volt, hogy mi számít elfogadható mértékű adóterhelésnek.
Miért nem olcsóbb az autópálya matrica, ha nem kapunk teljes értékű szolgáltatást, mert hosszú kilométereken keresztül sebességkorlátozások, sávlezárások és azokból fakadó torlódások vannak?
A másnaposság kellemetlen tüneteit sajnos nem lehet azonnal teljesen megszüntetni, de néhány tipp segíthet enyhíteni a szenvedést és felgyorsítani a regenerálódást.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Több mint 7 évtizeden át volt Kispest lakosa a jeles tanárember, Pataki Gyula.
A Milestone Intézet idén is tanulmányi ösztöndíjat hirdet különösen rászoruló és/vagy roma tehetségek számára.