A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtárának Ötpacsirta szalonjában a látogatók sok más mellett közelebb kerülhetnek a magyar táncházmozgalom történetéhez, hallhatnak operarészleteket és megismerkedhetnek a kortárs magyar irodalom művelőivel is.
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Szabó Ervin tér 1. alatti központi könyvtára nem csupán könyvtár, kulturális befogadóhely is. Hónapról hónapra, évről évre készülnek különböző programokkal a látogatók számára. A hely mindennemű művészeti ág – zene, tánc, irodalom és film – alkotóinak teret biztosít. Az áprilisi program jól mutatja a hely nyitott szellemiségét, hiszen a művészeti stílusok és témák színesek, keverednek. Egyszerre szólítja meg a fiatalokat és az idősebb generációhoz tartozókat, a kortárs művészetek és a klasszikusok kedvelőit. A diverzitás művészettörténeti kontextusban és a kulturális gyökerek tekintetében egyaránt megjelenik.
A Daloló könyvtár elnevezésű programsorozat régóta népszerű műsora az FSZEK-nek. A foglalkozást kisgyermekeknek és szüleiknek tartják, az aktivitás mértékét a zenészek a látogatóra bízzák. A foglalkozáson megjelennek a gyermekmondókák, az ének, hangszer- és ritmusjáték. Zenei előképzettség nem szükséges, a szülők olyan praktikákat, módszereket sajátíthatnak el, amelyeket otthon is alkalmazni tudnak. Áprilisban három alkalommal is meghirdették az eseményt, amelyekbe itt bepillantást lehet nyerni:
Tornai Péter Hogyan lettem zsidó című önéletrajzi hangulatú könyve a zsidó identitás megélését, nehézségét járja körül több generáción átívelően. Ezzel kapcsolatos személyes kérdéseit családja története alapján teszi fel. A magyar társadalomtörténet, egyéni, közösségi és az egész társadalomra nézve egyaránt, a mai napig valós feldolgozásra vár. Április 16-án Bánó András beszélget Tornai Péterrel.
Sipos Mihály, a Muzsikás együttes alapítója, a magyar táncházmozgalom egyik legmeghatározóbb alakja 18-án Bándolin Katalinnal, a Zenei Gyűjtemény vezetőjével fog beszélgetni a Kalotaszeg című film vetítésével egybekötve. A Koncertmozi elnevezésű programsorozat új a könyvtár repertoárján. Sipos Mihálynál aligha kezdhetnének elismertebb népzenésszel.
Kokas Klára zenepedagógus a róla elnevezett Kokas-módszer kidolgozója. A módszer ének-zenei alapú komplex művészetpedagógiai foglalkozás, amely által az érzelmek felismerése és kifejezése, az önbizalom és az önértékelés, az empátia, az együttműködés, a konfliktuskezelés, valamint a tolerancia is fejleszthető a legkülönbözőbb társadalmi csoportok számára. A 26-i alkalmat ezúttal felnőtteknek hirdették meg.
Dömötör Emőke és Szabó-Farkas Petra, a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Kar végzős hallgatói Schumanntól kezdve Weöres Sándor-feldolgozáson keresztül, Mendelssohn Der Blumenstrauss című áriájáig adnak koncertet a vendégeknek. A hangszerkíséretet klarinét és zongora adja. Az előadás április 22-én 18 órakor kezdődik.
A teljes áprilisi program pedig itt olvasható.
A programok ingyenesek és regisztrációhoz kötöttek.