Az önkormányzati és európai parlamenti választással egyidőben nemzetiségi önkormányzati választás is lesz. A választáson azok voksolhatnak, akik szerepelnek a nemzetiségi névjegyzékben.
Idén az önkormányzati és az európai parlamenti (EP) választás mellett nemzetiségi önkormányzati választás is lesz, így az, aki nemzetiségi jelöltekre és listákra is szavazna, nyolc szavazólapot is kaphat, tehát a
• a főpolgármester,
• a kerületi polgármester,
• a választókerületi önkormányzati képviselő,
• a budapesti pártlista és
• az EP-lista szavazólapjai mellé megkapják még
• a települési nemzetiségi önkormányzati képviselő,
• a területi nemzetiségi és
• országos nemzetiségi választás szavazólapjait is.
A nemzetiségi önkormányzati választáson azok vehetnek részt, akik előzetesen kérik a felvételüket a nemzetiségi névjegyzékbe: a kérelmet benyújthatják elektronikus úton ezen a felületen vagy személyesen a helyi választási irodában, ami Józsefvárosban a polgármesteri irodában található meg.
Ahhoz, hogy a választó a nemzetiségi választáson részt tudjon venni, a kérelemnek be kell érkeznie legkésőbb a szavazást megelőző kilencedik napon, azaz május 31-én 16 óráig. A névjegyzékbe való felvétel természetesen annak is alapfeltétele, hogy valaki képviselőjelöltként el tudjon indulni a választáson.
Józsefvárosban a roma kisebbséghez tartozók közül regisztráltak a legtöbben, összesen 947 főről beszélhetünk, a második legnagyobb számú csoport az örményeké, ők 81 fővel vannak jelen a nemzetiségi listán, amely az összes kisebbséggel együtt a kerületben 1406 főt számlál. Itt nézhetőek a kisebbségi választók számadatai bontásban.
A nemzetiségi választásnak három típusa van:
• a települési nemzetiségi önkormányzati képviselő-választás, itt egyéni képviselőkre szavazhatunk, valamint
• területi nemzetiségi és
• országos nemzetiségi választás, ahol pedig listákra.
A települési nemzetiségi önkormányzati képviselő jelöléséhez a nemzetiségi névjegyzékben szereplő választópolgárok öt százalékának, de legalább öt választópolgárnak az ajánlása szükséges, a választáson pedig kizárólag az a nemzetiségi szervezet állíthat jelöltet, amit a területi választási bizottság, vagy a Nemzeti Választási Bizottság jelölő szervezetként jogerősen nyilvántartásba vett.
Képviselőjelöltet ajánlani csak a helyi választási iroda által kiadott, sorszámmal ellátott ajánlóíven lehet, ezeket legkorábban a szavazást megelőző 50. napon adja át az igénylőnek, az ajánlóívekről másolatot készíteni – még kitöltetlenül is – szigorúan tilos a törvény szerint.
A helyi választási iroda – az ajánlóív átadásával egyidejűleg – ingyenesen átadja a jelölő szervezet számára a településen a jelölt ajánlására jogosult választópolgárok nevét, lakcímét, életkorát és nemét, azonban ezen érzékeny adatokat tartalmazó adatbázisokat legkésőbb a szavazás napján 16 óráig meg kell semmisítenie a jelölő szervezeteknek, a megsemmisítésről pedig jegyzőkönyvet kell felvennie, ellenkező esetben bírság kiszabásának van helye – szól a törvény.
Amely arra is kitér, hogy az ajánlásokat a polgárok zaklatása nélkül kell gyűjteni, valamint arra is, hogy az ajánlásért az ajánlást adó választópolgárnak előnyt adni vagy ígérni tilos.