A józsefvárosi közterületek névadóit bemutató sorozatunkban ezúttal Apáthy Istvánra került sor, aki itt végzett orvoshallgatóként, de nem gyógyítóként vált híressé.

Apáthy István (1863–1922) a magyar tudományos élet egyik legsokoldalúbb és legkiemelkedőbb alakja volt, aki nemzetközi hírnevet szerzett úttörő idegtudományi kutatásaival és mikrotechnikai fejlesztéseivel. Édesapja, idősebb Apáthy István neves jogtudós, professzor a budapesti egyetemen, édesanyja pedig a Nemzeti Színház kiváló művészének, Császár Imrének volt a nővére.

A budapesti születésű tudós 1885-ben szerzett orvosi diplomát, majd érdeklődése a zoológia felé fordult. Művészi vénáját is megőrizte, fiatalon verseket és novellákat írt, 1885-ben megjelent Az út a révpart felé: Klinikai képek című novelláskötetéről Gyulai Pál író és kritikus is elismerően nyilatkozott.

Első jelentős tudományos eredményeit a piócák kutatásában érte el – a Nápolyi-öböl és a hazai vizek piócáinak vizsgálatával olyan alapos bonctani, szövettani és rendszertani munkát végzett, hogy Anton Dohrn, a nápolyi zoológiai állomás igazgatója rábízta a teljes piócakutatást. 1890-ben, mindössze 27 évesen nevezték ki a kolozsvári egyetem állattani és összehasonlító bonctani tanszékének élére. Itt európai színvonalú kutatóintézetet hozott létre, ahová a világ minden tájáról érkeztek kutatók Apáthy módszereit tanulni.

Tudományos munkásságának középpontjában az idegrendszer finomszerkezetének vizsgálata állt. Forradalmi felfedezése volt a neurofibrillumok azonosítása és szerepük tisztázása az idegrendszer működésében. Azt állította, ezek a folytonos hálózatot alkotó rostok felelősek az ingerület vezetéséért – ez volt az úgynevezett kontinuitás-tan. Bár elmélete szemben állt a későbbi Nobel-díjas Ramón y Cajal neuron-tanával, kutatásai jelentősen hozzájárultak az idegrendszer működésének megértéséhez.

Apáthy másik kiemelkedő eredménye a mikroszkópos vizsgálati technikák fejlesztése volt. Új festési eljárásokat dolgozott ki, amelyek minden korábbinál pontosabb metszetek készítését tették lehetővé. Évente több hónapot töltött a nápolyi zoológiai állomáson, ahol külön laboratóriumot tartottak fenn a számára.

De aktívan részt vett a közéletben is. Szenvedélyes függetlenségi politikus volt, aki az osztrák–magyar kiegyezés ellen és az önálló Magyarországért küzdött pacifistaként. Társadalmi kérdésekben határozottan progresszív álláspontot képviselt – kiállt az általános választójog mellett és harcolt a szegények, elnyomottak érdekeiért.

Az amerikai fajelméletek ellen is határozottan fellépett, kiállt a faji egyenjogúság mellett.

1918-ban a Károlyi-kormány Erdély főkormánybiztosává nevezte ki. A bevonuló román csapatok 1919 januárjában letartóztatták és öt év börtönre ítélték. Bár a nemzetközi tiltakozás hatására egy év után szabadon engedték, a fogság végzetesen megviselte az egészségét. Ezután Szegeden folytatta a munkáját, ahol megszervezte az új állattani intézetet​ és elindította az egyetem tudományos folyóiratát. 1922. szeptember 27-én, 59 éves korában hunyt el.

Kolozsvári intézetében híres kutyatenyészetet tartott fenn, öröklődési kísérleteket végzett velük. A tetőtéri lakásában élő tacskó kölykeit és leszármazottaikat generációkon át követte. Puritán elveket vallott, és harmonikus házasságban élt a feleségével, aki mindvégig hű társa volt a közéleti küzdelmekben is. Emlékét ma is őrzi a Semmelweis Egyetem Apáthy István Alapítványa, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem biológusainak szakmai egyesülete és egy józsefvárosi utca.

A mai Apáthy István utca eredetileg Kis Gólya utca (Storchen Gasse) volt, majd 1878-tól 1953-ig Staffenberger utcaként (becenevén Stafi) ismerték. Nevét Staffenberger István bőrkereskedőről kapta, aki az 1848-as forradalom egyik városi szószólója volt, az ő nevéhez fűződik az a jelentős 1860-as javaslat, amely visszaállította a magyar nyelv használatát a pesti városi tanács jegyzőkönyveiben és tárgyalásain. Az utca 1953-ban, egy nagyobb átnevezési hullám során kapta mai nevét Apáthy Istvánról.

Források: nyest.hu, Wikipedia, Orvosi Hetilap, Szegedi Friss Újság, Brassói Lapok, Művelődés, Természettudományi Közlöny.

Még több hír a Belvárosból

Az országban egyedülálló, úgynevezett vertikális játszókert épül a Bajza Utcai Általános Iskola udvarán. Az önkormányzati finanszírozásból megvalósuló projekt a héten lép építési fázisba – a tervek...
Az ideiglenes piac előkészítésével elindult a Hunyadi téri vásárcsarnok sok évtizede várt felújítása. Két év alatt születik újjá a Czigler Győző tervezte épület, hogy piacként és közösségi térként...
Az író műveiből született filmekből szabadtéri kiállítás készült a Jókai téren születésnapjának 200. évfordulójára.
Az ide farsang Erzsébetvárosban a kultúrák találkozásáról is szólt. A Romano Kher közös mulatozásra hívta a Bischitz Johanna Integrált Humán Szolgáltató Központ munkatársait és a nappali klubok...
A magyarországi műemlékvédelem végnapjait éljük – ez rajzolódott ki azon a január végi szakmai beszélgetésen, ahol Bátonyi Péter, az Építési és Közlekedési Minisztérium volt kormányfőtanácsosa...
Ha nem is széllel, szálltak titkos üzenetek Valentin-napon a Deák Diák Ének-zenei Általános Iskola és Gimnázium folyosóin. Az egyik tanóra helyett pedig még koncertélményt is kaptak a gyerekek.
A józsefvárosi közterületek névadóit bemutató sorozatunkban ezúttal Apáthy Istvánra került sor, aki itt végzett orvoshallgatóként, de nem gyógyítóként vált híressé.
Február 15-től átfogó kampányt indít a terézvárosi önkormányzat a renitens kutyatartókkal szemben, és a rendészek súlyos bírsággal sújtják azokat, aki az ellenőrzés során fennakadnak. A közösségi...
A felsőoktatási intézmények minden évben – kérelem alapján - díszoklevelet adományoznak azoknak a pedagógusoknak, akik óvónői, tanítói és/vagy tanári diplomájukat 50 (arany), 60 (gyémánt), 65 (vas)...
Nekem csak kétszázezer forintom van, azt meg minek befektetni? Gyakran felmerülő kérdés, probléma ez. De tényleg így van? Kétszázezer forint az „csak”? Ha nagyon pragmatikusak akarunk lenni, akkor...
A Józsefváros Újság olvasói minden lapszámban találkozhatnak a Corvin mozi és a környezetében élők történeteivel, filmes és mozis legendákkal, anekdotákkal. Sőt, feladványokkal is készülünk,...
Elkészültek a felújítással, megszépült a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Kálvária téri fiókja.
Bűnbandát kapcsoltak le a fővárosi rendőrök. A banda tagjai budapesti bárokban szórakozó külföldi turistákat vertek át úgy, hogy italfogyasztásuk árának többszörösét fizettették ki velük.
A Nagykörút felújításával kapcsolatban tartott élénk érdeklődés mellett közösségi fórumot a BKK Zrt. az Eötvös10-ben. A főváros és – a Teréz körút miatt – a VI. kerület egyik legfontosabb...
A Turbina együttműködést és új, független vizsgálatokat javasol a zajszint mérésére.
Egy lángoló autóról adott hírt a katasztrófavédelem a Kálvária térről szerdán fél egy körül, megkerestük a hatóság VIII. kerületi vezetőjét, Kelemen Zsolt alezredest, hogy többet tudjunk meg az...
A megújulást pedig egy utcabállal szeretnénk megünnepelni, amelyre szertettel várunk mindenkit.
Lakhatással, oktatással, készségfejlesztéssel segíti a frissen szabadultakat a Váltó-sáv Alapítvány, irodájuk a Józsefvárosban van.

A címlapról

A szociális intézményeknek továbbra is kötelességük befogadni az...
Február közepén több mint 86 ezren akut légúti betegséggel,...
Csökkenő üzemanyagárakra számíthatunk a hazai kutakon a hét második...
Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős...
Évtizedek óta újságok, különféle nyomdai termékek az életünk.
Szerbia elnöke, Aleksandar Vucic ma egynapos látogatást tesz...

Könyvajánló

A Tízparancsolat és a Hegyi Beszéd nem egy vallást képviselnek! Isten parancsolatai törvényszerűségek, kivonatok az Isten- és felebaráti szeretet örök törvényéből.
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.