Erzsébetváros Önkormányzata jelentősen meghosszabbítja a társasházi pályázatok és a magánszemélyeknek nyílászáró felújításra kiírt pályázatok beadási határidőit, kiegészítő támogatást ad az ápolási díjhoz.
Erzsébetváros Önkormányzata jelentősen meghosszabbítja a társasházi pályázatok és a magánszemélyeknek nyílászáró felújításra kiírt pályázatok beadási határidőit, kiegészítő támogatást ad az ápolási díjhoz. Húsvétkor ismét kapnak vásárlási utalványokat az idősek, a gyerekek és a fogyatékkal élők. Január 24-i ülésén az előterjesztések többségéről egyhangú szavazással döntött a képviselő-testület. Igaz, az ilyenkor szokásos viták sem maradtak el.
Évről évre nő azoknak az 5-12. évfolyamos diákoknak a száma, akik részesülnek a havonta 15 000 forintos Karinthy Frigyes-ösztöndíjban. A 2019-20-as tanévben még csak 75-en voltak, tavaly már 159-en érdemelték ki tanulmányi eredményükkel ezt a támogatást. Az önkormányzat a kérelmezők és a polgármesteri hivatal adminisztratív terheinek csökkentése érdekében döntött úgy, hogy a jövőben elektronikus benyújtási rendszert alkalmaz. Erről Erzsébetváros honlapján lehet majd tájékozódni.
A képviselők arról is egyhangú szavazással határoztak, hogy a jövőben hosszabb ideig lehet pályázni azokra a támogatásokra, melyeket az önkormányzat társasházak felújítására és a magánszemélyeknek új nyílászárók beépítésére ad, esetenként akár vissza nem térítendő hitel formájában. A pályázatokat a jövőben már a költségvetés elfogadása előtt, március vége helyett február 15-től be lehet nyújtani. Így hét hónapra növekedett a pályázatok fogadásának határideje, ami egész Budapesten a leghosszabb idő.
Erzsébetvárosban 75-en kapnak ápolási díjat. Olyan emberekről van szó, akik fogyatékos, vagy tartós betegségben szenvedő hozzátartozójukat gondozzák. Az alapösszegű ápolási díj számukra 43 405 forint, a díj kiemelt összege 78 130 forint lehet. A megemelkedett közüzemi kiadások, valamint az infláció miatt a hozzátartozójukat ápoló emberek és maguk a gondozottak egyre súlyosbodó megélhetési gondokkal küzdenek. Ezért a képviselő-testület úgy döntött, hogy Erzsébetváros számukra havonta 15 000 forintnyi kiegészítő támogatást fizet. Ennek kerete összesen 13 millió 500 ezer forint lesz.
Garai Dóra, az Élhető Erzsébetváros Egyesület képviselője arra tett javaslatot, hogy az önkormányzat bővítse a közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartás meghatározásának körét. Járjon azért is büntetés, ha valaki nem lakás céljaira szolgáló helyiséget a szomszédos lakóközösségek hozzájárulása nélkül rendezvények szervezésére, szexuális vagy erotikus szolgáltatások nyújtására használ. Tóth János jegyző törvényességi észrevételt tett, amely szerint a rendelettervezet magasabb szintű jogszabályokat sérthet, azokkal párhuzamos szabályozást hozna létre. A jogalkotáshoz elengedhetetlen hatásvizsgálat során azt is figyelembe kell venni, hogy az esetleges hatósági eljárásban a közösségi együttélés szabályait sértő magatartás milyen módon bizonyítható. A jegyző ugyanakkor elmondta, hogy kész közösen dolgozni a képviselővel a rendelet szövegének tökéletesítésében. A célt fontosnak nevezte Niedermüller Péter polgármester is, aki szintén együttműködést ígért.
Akárcsak karácsonykor, az önkormányzat húsvétkor is 20 ezer forintos vásárlási utalvánnyal lepi meg az időskorúakat, a gyerekeket a mozgásukban korlátozottakat és a fogyatékkal élőket összesen 270 millió forint értékben. Ez a jó hír is alkalmat adott némi szócsatára: Benedek Zsolt a Fidesz frakcióvezetője azt tudakolta, hogy ebben az esetben közbeszerzésen választják-e ki az utalvány kibocsájtóját. A Városüzemeltetési Iroda vezetője Jávori Péter elmondta, hogy független közbeszerzési tanácsadó állásfoglalása alapján formális közbeszerzés nem lesz, de versenyeztetni fogják a kereskedelmi cégeket. Nem volt-e turpisság abban, hogy a polgármesteri hivatal legutóbb egy bizonyos cég utalványaihoz ragaszkodott – replikázott erre Ripka András fideszes képviselő. Niedermüller Péter elgondolkodtatónak nevezte, hogy a Fidesz képviselőinek mindig a turpisság jut eszükbe, mindenütt mutyit feltételeznek. Legutóbb egyébként csak azért volt egyértelmű a helyzet, mert korábbról maradtak érvényes utalványok attól a cégtől, amely mellett korábban több ajánlat közül olcsó árai, sűrű bolthálózata és választéka miatt döntött a hivatal. Az utalványok ügyében a Fidesz képviselői tartózkodtak.
Az ülésen az is kiderült, hogy a Fővárosi Közgyűlés előterjesztése alapján Erzsébetváros 2024-ben 8 milliárd 591 millió 918 ezer forintos forráshoz jut az iparűzési adóból. Benedek Zsolt azt hangsúlyozta, hogy a kerületnek most több bevétele van, mint amennyivel Erzsébetváros a Fidesz irányítása idején gazdálkodhatott. Niedermüller Péter válaszában megemlítette a parkolási bevételek elvonását a Covid-járvány idején, a 2023-as rekord inflációt, illetve azt, hogy idén 600 millió forinttal növekszik a kerülettől elvont úgynevezett szolidaritási hozzájárulás. Ez pedig olyan adó, amelyről nem lehet tudni, hogy ki dönt, milyen kritériumok alapján, mire megy, hová kerül, és milyen alapon. A polgármester a fideszes képviselők segítségét kérte abban, hogy mindezt sikerüljön kideríteni.